01.03.2014 12:53


David Ostružár: Studovat hudbu byl můj sen

Autor: Jelínková Markéta | Kurz: Online Stisk | Kategorie: Studentský servis

David Ostružár je mladý muzikant. Pochází z Třeště na Vysočině. V současné době studuje hudební produkci na Janáčkově akademii múzických umění. Na starosti má organizaci mnoha projektů, které prostupují nejrůznějšími žánry.

Vy teď studujete Janáčkovu akademii múzických umění. Co pro vás znamenalo přijetí na takovou školu?

Byl to pro mě splněný sen. Studuji teď hudební produkci. Je to super, ale zároveň strašná dřina. Máme na starosti spoustu projektů, často nevím kam dřív skočit. Ale stojí mi to za to, díky škole mám spoustu příležitostí, vídám se zajímavými lidmi a můžu být u zrodu nových koncertů. Také mohu vymýšlet spoustu blbostí. Teď si pohrávám s myšlenkou, že bych uspořádal koncert v nákupním centru.

Co vlastně taková práce produkčního obnáší?

Produkční je člověk sbírající co nejvíc informací, které pak přenáší do běžného života. Musí naplánovat veškeré zkoušky. Taky má na starost, aby byl projekt co nejvíce vidět, a to jak před premiérou, tak i po skončení. Snaží se zachytit průběh vzniku a vytvořit posléze nějaký dokumentární materiál, který pak propaguje všude možně.

Na jakých školních projektech pracujete?

Mám za sebou zatím můj největší projekt, když jsem dělal asistenta produkce Brno Contemporary Orchestra, což je orchestr zabývající se soudobou hudbou. Specifický je především ve svém repertoáru, který se dnes už moc nehraje. Byly to strašné nervy, polovina pořadatelů onemocněla. Takže ve finále jsme na to zůstali tři. Nakonec jsme to ale zvládli.

Rovněž teď pracuji jako asistent na festivalu Fun Fatale.  Jedná se o mezinárodní festival současného cirkusu, na němž se představí pouze ženy. Začínáme s tím 28. března.

Také funguji jako manažer Golden symphony. Je to hudební těleso složené z 16 hráčů, vesměs studentů jazzové interpretace na JAMU. Za zmínku určitě stojí Radim Hanousek, což je saxofonista. Následně pianista Martin Konvička a trumpetista Radim Zapadlo. Projekt je zatím v plenkách a nechci o tom více prozradit.

A čemu se věnujete mimo školu?Hra na saxofon je pro Davida srdeční záležitostí, Foto: Markéta Jelínková

Jsem saxofonista swingového orchestru Zatrestband, pod vedením Petra Píši, který je také sólistou národního divadla v jazzové opeře Jiřího Suchého. Zároveň je i hercem v Obludáriu (Divadlo bratří Formanů).

Nyní účinkuji v mechanickém teátru Orchestrijón, což je objekt ukrývající živou muziku v podání Zatrestbandu. Je to spojení divadla a iluze. Také tento projekt vznikl pod taktovkou Petra Píši. Je to dost raritní projekt a to nejen v České republice. Nic podobného nenajdete v celé Evropě.

Nejspíše si neodpočinete ani o prázdninách. Co v tu dobu děláte?

O prázdninách bude projekt, který je moje srdcová záležitost. Projekt nese název Bratři v triku a je pod uměleckou skupinou Milivoj. Prostě čtyři kluci jezdí po Evropě v dodávce a vydělávají si hraním na hudební nástroje na ulici. Je to spojení cestování a pouliční swingové muziky. Já hraju na saxofon. Kluci hrají na kytaru a kontrabas. Náš řidič naše vystoupení doprovází kresbou, namalované obrazy prodává.  Letos jsme tuto cestu absolvovali podruhé. Projeli jsme Německo, Francii a Švýcarsko. Minulý rok jsme navštívili Švýcarsko, Rakousko, Francii a severní Itálii.

Na příští rok plánujeme vyměnit saxofon za klarinet, kytaru za ukulele a basu za tradiční pouliční nástroj – valchu. Taky bychom chtěli jet stopem.

Jak jste se dostal k muzice?

Jako malý jsem začal chodit na uměleckou školu. Ze začátku jsem hrál na flétnu, poté jsem přešel na klarinet a teď šestým rokem hraji na saxofon.

Ve třinácti letech jsem začal poslouchat kytarovou desku. Dokonce si pamatuji i svoje první „cédéčka“. Byl to Krasohled od Ready Kirken a Príbeh od Iné Kafe. Nejsem na to zrovna dvakrát hrdý, ale přesně tohle mě nasměrovalo na scénu kytarové muziky. Vrcholem toho bylo založení kapely Indienami.

Dneska jsou Indienami  poměrně známí. Měli jste těžké začátky?

No nebylo to zrovna jednoduché. Na začátku jsem vůbec neuměl hrát a na svojí první kytaru jsem si vydělal rozvozem obědů důchodcům. A do dneška neumím akordy.  

V kapele jsme byli zpočátku čtyři, pak jsme vyměnili bubeníka, se kterým jsme nahráli svoje LP a také jsme začali víc koncertovat. Ale nový bubeník byl víc horolezec než muzikant, takže nakonec odešel také. Pak jsme potkali kluka, který nejenže perfektně hrál na bicí, ale dokonale k nám i seděl. Nedávno jsme přibrali i klávesistu.

A jak to s kapelou vypadá teď?

Teď je nás tedy pět a obsazení už se snad chvíli měnit nebude. Nový element je určitě klávesista, který je nejen skvělý pianista, ale hraje i na unikátní britské Hammondovy varhany. V dnešní době je hrozně těžké najít někoho, kdo na takový nástroj vůbec umí zahrát. Rozhodně dost nám pomohlo vydané LP. A právě teď nám vychází nové demo nahrávky jako echo chystané desky.

Jaké jsou vaše vyhlídky do budoucna?

Do budoucna bych chtěl působit jako muzikant a zároveň i producent na projektech, kterým se už teď věnuji. Na svůj bakalářský projet mám takovou vizi spojení divadla, hudby a cirkusu. Mělo by to být spojení klasické hudby s elektronickou.

Mimo hudbu se teď zajímám o současný cirkus a stepování. Baví mě i divoká příroda a adrenalinové sporty. Mám za cíl naučit se na kajaku a sjet divokou řeku.

Čeho byste chtěl v životě dosáhnout? Co je váš sen?

Můj sen se mi už vlastně splnil. Od mala jsem vyrůstal na Zastrestbandu, kde teď najednou hraji vedle lidí, kteří mě učili úplně od začátku. To je přesně to, co jsem vždycky chtěl dokázat. Nepopsatelný zážitek bylo i vystupovat v pražském jazzovém klubu Reduta. V lepším a slavnějším klubu hrát nemůžete a já tam najednou stál a hrál sólo. To byl asi nejsilnější životní zážitek.

 

Medailon

David Ostružár – jednadvacetiletý muzikant, pochází z Třeště – malého město na Vysočině. Nyní studuje hudební produkci na Janáčkově akademii múzických umění (JAMU). Je také úspěšným saxofonistou a kytaristou.

 


Klíčová slova: Ostružár, JAMU

Fotogalerie

Hodnocení příspěvku

1 | 2 | 3 | 4 | 5 (1 - nejhorší, 5 - nejlepší)

Vkladání nových komentářů skončilo.