02.03.2015 19:13


Dávejte si pozor a počítejte, říká studentka o kreditovém systému

Autor: Ryšavá Monika | Kurz: Online Stisk | Kategorie: Studentský servis

Za své studium musí studenti nasbírat určitý počet kreditů, aby se dostali ke státní závěrečné zkoušce. K orientaci v počtech potřebných kreditů studentům slouží studijní katalogy jednotlivých oborů, ovšem ty nemusí tuto orientaci zlehčovat, jak dokládá příběh studentky Fakulty sociálních studií (FSS) Barbory Plačkové. 

Brno - Jednadvacetiletá Plačková má stejně jako většina studentů fakulty dvouoborové studium. "Studuji Genderová studia a Sociální práci a politiku druhým rokem. Po celou tu dobu jsem se řídila studijními katalogy a povinně volitelné předměty jsem si volila podle nich. Pak jsem ale náhodou objevila v informačním systému školy službu Kontrola průchodu studiem, a zjistila, že kredity mi nesedí a hodně mi jich schází." řekla Plačková. Na Fakultě sociálních studií je pro připuštění k státnicím nutné získat sto osmdesát kreditů na bakalářském studiu a sto dvacet na magisterském studiu. Pokud má někdo dva obory, musí na každém získat devadesát kreditů. „Zní to jednoduše, přece si to stačí jen napočítat, ale stejně tak jednoduše se lze ztratit. Naštěstí jsem to řešila včas, ale v šestém semestru jsem klidně mohla zjistit, že nemám potřebný počet kreditů k závěrečné zkoušce a prodlužovat. Proto všem doporučuji, aby si to ohlídali,“ doplnila Plačková.

V katalogu Genderových studií podle imatrikulačního ročníku Barbory psali, že studující musí nasbírat sedmdesát pět kreditů za povinné předměty a dvanáct kreditů za povinně volitelné. „Jenomže v těch sedmdesáti pěti kreditech započítali i diplomový seminář. Bakalářskou práci ale budu vypracovávat na druhém oboru, tím pádem mi chybí kredity na Genderových studiích, o kterých jsem si myslela, že je už mám,“ vysvětlovala Barbora Plačková.

Barbora se tedy vydala na studijní oddělení pro informace. Tam jí pracovnice řekly, že studijní katalogy vytváří obory, proto je s nejasnostmi v nich potřebné obrátit se na sekretariát. „Dále mi na studijním poradily, že se mám řídit kontrolou průchodu studiem v informačním systému, jelikož katalogy jsou obecné a nemusí se na všechny vztahovat stejně," popsala Plačková.  Pracovníci na studijním oddělení jí také řekli, aby si po každém semestru přiřazovala předměty k oborům, ke každému oboru jeden tělocvik, a Anglický jazyk pro akademické účely nechat nezařazený. Aplikace pro tento úkon se nachází v informačním systému v sekci Závěr studia, stejně jako Kontrola průchodu studiem. „Dozvěděla jsem se, že chybějící kredity za diplomovou práci na Genderových studiích musím nahnat béčkovými předměty, mám tedy co dohánět," dodala Plačková.

"Nahánět“ kredity za povinně volitelné předměty nemusí být tak snadné, jak potvrdila další studentka FSS Karolína Vysloužilová. „Béčkové předměty bývají rychle plné, je to boj se do nich zapsat. Stává se taky, že když už se do nějakého dostanu, tak ho následně zruší s tím, že se tento semestr nevypisuje,“ popsala. Jako pomoc při dosahování určitého počtu kreditů mohou sloužit volitelné předměty, ty jsou na výběr z jiných fakult či oborů. Studenti si mohou nahradit pět B-kreditů volitelným předmětem. Sem spadá i Jazyk pro akademické účely I., takže aby studentovi FSS uznali minimální jazykovou kompetenci, musí projít i kurzem Jazyk pro akademické účely II.

Plačková doporučuje kontrolovat si kredity od samého začátku a hlavně počítat. „Na studijním mi řekli, že ani kontrola průchodu studiem nemusí být vždy na sto procent spolehlivá, můžou mi svítit zelená kolečka, ale v konečném součtu to nebude dávat devadesát kreditů z jednoho oboru a devadesát z druhého oboru," doplnila. Pracovnice ze studijního oddělení sdělila, že se studijní chystá vydat příručku, která udělá v kreditovém systému jasno. 

Klíčová slova: kredity, kreditový systém, kontrola průchodu studia,

Fotogalerie

Hodnocení příspěvku

1 | 2 | 3 | 4 | 5 (1 - nejhorší, 5 - nejlepší)

Vkladání nových komentářů skončilo.