06.10.2019 21:33


Darujte krev a podpořte iniciativu “100 litrů krve díky MUNI”

Autor: Miroslava Putzlacherová | Kurz: Online Stisk | Kategorie: Univerzita

Krev z krevních bank se využívá například při operacích či nádorových onemocněních krve. Iniciátorem projektu “100 litrů krve díky MUNI” je lékařská fakulta a jejím cílem je zajistit, aby byl dlouhodobě tekutiny dostatek.

Krevní typy. Foto: Miroslava Putzlacherová

Brno — V rámci oslav sto let Masarykovy univerzity zvou organizátoři studenty a pracovníky univerzity i širokou veřejnost, aby se stali dárci. Krev může darovat každý zdravý člověk starší 18 let, který váží více než 50 kilo a splňuje několik dalších požadavků. V rámci jednoho odběru daruje 450 mililitrů krve. Pro celých sto litrů je tedy třeba přibližně 220 osob. 

Zdá se to dost, zájem je ale veliký. „Mám pocit, že nám termíny ani nebudou stačit,” řekla koordinátorka projektu a studentka lékařské fakulty Natália Antalová. K organizaci projektu ji vedla chuť rozšířit povědomí o tom, jak vzácná tekutina nám koluje v žilách. „Často si to uvědomujeme až tehdy, když ji z nějakého důvodu sami potřebujeme více než předtím,” dodala. 

Krev využívají zdravotníci v mnoha případech a klíčovou roli hraje například při operacích. „Bez dostatečného množství krve bychom nemohli realizovat náročné operace, které pravidelně vyžadují doplnění krevních ztrát během operace i po ní. Bez pomoci dárců bychom tedy pacientům nemohli nabídnout naši pomoc v situacích, kdy jim často jde o život," řekl přednosta Ortopedické kliniky FN Brno a Lékařské fakulty MU Martin Repko. 

Právě záchrana něčího života byla hlavní motivací pro studenta právnické fakulty Lukáše Bršlicu. „U samotného odběru to trochu zabolí a je to trochu nepříjemný pocit, ale není to nic hrozného. Taky jsem chtěl vědět, jakou mám krevní skupinu,” řekl. 

Na typu krve dárce nezáleží, potřebné jsou všechny. „Tradičně jsou velmi žádaní dárci krevní skupiny 0-, kterou lze využít jako univerzální v urgentních situacích. To ale neznamená, že o jiné stojíme méně,” řekla primářka Transfúzního a tkáňového oddělení FN Brno Hana LejdarováV případě, že je nějakého typu nedostatek, nemocnice o tom informuje na sociálních sítích či formou sms a propad rychle vyrovná. 

Akce „100 litrů krve s MUNI” probíhá od 23. října do 14. listopadu. Zájemci se mohou registrovat na webových stránkách Lékařské fakulty a zapsat se na jeden z termínů ve Fakultní nemocnici v Brně-Bohunicích nebo ve Fakultní nemocnici u svaté Anny, případně po telefonické domluvě navštívit krevní centra mimo uvedená data v běžnou otevírací dobu.  

Klíčová slova: univerzita, darování krve, 100 let MUNI, krev, lékařská fakulta

Fotogalerie

Hodnocení příspěvku

1 | 2 | 3 | 4 | 5 (1 - nejhorší, 5 - nejlepší)

Vkladání nových komentářů skončilo.