16.05.2018 19:05


Dánsko se ukázalo jako správná volba. Hokejový šampionát v přátelském prostředí by mohl ozdobit český úspěch

Autor: Ondřej Zoubek | Kurz: Online Stisk | Kategorie: Zpravodajství

Dánsko se zhostilo pořadatelství hokejového mistrovství světa výborně. Navzdory slabší hokejové tradici vzbudilo o akci dostatečný zájem a na rozdíl od mimořádně hlídaného loňského šampionátu nabízí hokejistům příjemné a uvolněné prostředí. Poklidná sportovní atmosféra svědčí také českému týmu, který prošel do čtvrtfinále ze třetího místa ve skupině a má šanci získat medaili.

Kodaňská Royal Aréna se stala na mistrovství světa domovem českých hokejistů. Foto: Ondřej Zoubek

Kodaň – Na nebi ani mráček a slunce vytrvale pálí. Na poměry metropole v severní Evropě možná až příliš. Před moderní Royal Arénou postavenou v minulém roce se rojí hokejoví příznivci. Na sobě mají dresy s ruskou orlicí, třemi korunkami, českým lvem nebo slovenským křížem. Z nedaleké fanzóny se ozývá hudba, mísí se jednotlivé chorály. Fanoušci se baví, popíjejí pivo a zpívají.

Utkání české reprezentace proti Slovensku, Švédsku a Rusku bylo vyprodané.  Z počátku turnaje byl český tým nejnavštěvovanější, na chvíli překonal dokonce i domácí Dány. Hokejisté hovoří o jedněch z nejhezčích zážitků v kariéře a s pochvalou přicházejí také pořadatelé. „Čeští fanoušci jsou úžasní. Přestože vypijí hodně piva, fandí dál, a navíc fandí za každou cenu slušně,“ podotýká šéf organizačního týmu Jesper Traunberg. Protože hrají Dánové svá utkání v Herningu, spekulovalo se před turnajem o atmosféře, která zavládne v Kodani a zdali bude odpovídající mistrovství světa. Češi pomohli tento otazník rozklíčovat.

Atmosféra v Dánsku je jiná než loni. Mistrovství v minulém roce bylo především v pařížské části mimořádně izolováno. Na každém kroku stála ostře ozbrojená hlídka, kontakt fanoušků s hráči nebyl žádný. Kvůli teroristické hrozbě nebyly žádné fanzóny a francouzské zákony nedovolovaly žádný alkohol, a tudíž ani pivo v hale. Nálada spíše dusná a upjatá a zájem fanoušků o jiné než domácí zápasy byl téměř nulový. V Dánsku je všechno obráceně. Návštěvy jsou velmi slušné, fanoušci hlasitě podporují a v mnoha případech se nezdráhají fandit společně s příznivci soupeře. Duch mistrovství světa v Kodani znovu ožil. Hokej zase na pár týdnů spojuje.

Oblíbeným místem, kde se hokejoví nadšenci srocují především mezi zápasy, je fanzóna. Návštěvníci si tam mohou vyzkoušet střelbu na branku, míchání s pukem mezi kužely, poslechnout si hudbu a občerstvit se. Českým fanouškům nevadí ani vyšší ceny, pivo koupí zhruba za dvě stovky. „S tím se dalo počítat, i tak tady bývám až do zavíračky,“ usmívá se Milan Rýdel z Ostravy. Tvář má pomalovanou v barvách vlajky, nechybí mu ani dres a šála. Fanouškovské obci z České republiky dělá nesporně dobré jméno.

Zároveň si nemohou vynachválit možnost bezprostředního kontaktu s hráči. Všechna mužstva, hrající v kodaňské skupině A, bydlí v luxusním hotelu pár set metrů od arény, a tak hokejisté chodí před zápasy do haly pěšky. Fanoušci své idoly natáčejí, fotí se s nimi a žádají je o autogramy. Mají všechno z první ruky. „Čekáme na Martina Nečase, podle nás je to největší naděje českého hokeje,“ hlásí trojice fanynek ze západních Čech, která se přidala k hloučku ostatních a poctivě zastavuje jednoho hráče za druhým.

Čas od času se vyskytne zádrhel, menší organizační problém. Novináři někdy musí kvůli zamčeným dveřím a výtahu dělat rozhovory s hráči přes zábradlí z tribuny nebo hlasatelka místo České republiky hlásí Československo. Tyto momenty spolu s povedeným maskotem Ošklivým káčátkem z pohádky Hanse Christiana Andersena, neúnavným fanděním a vstřícností všech okolo tvoří celkový obraz šampionátu. Ten je proto uvolněný, pohodový a zábavný.

Zdá se, že takové prostředí svědčí i českým hokejistům. Ti odjížděli na mistrovství tak nějak rozporuplně s mladými hráči, kteří vzbuzovali u hokejové veřejnosti spíše nejistotu. Jenže po třech zápasech ho doplnili bostonské hvězdy David Pastrňák a David Krejčí. Češi porazili Rusy, hráli důstojný part proti jinak suverénním Švédům a v pohodě proklouzli do čtvrtfinále. Zvenčí to vypadá, že v týmu všechno klape. Při setkáních s fanoušky rozdávají hráči úsměvy, součástí rozcvičky se stal fotbálek před zraky diváků. Úspěch ve čtvrtfinále by našemu mužstvu otevřel cestu k medaili. Když se českému týmu nepodaří uspět ve čtvrtfinále, automaticky pak vypadne.

Ať už dopadne šampionát pro českou reprezentaci jakkoliv, je třeba uznat, že Dánsko bylo z hlediska výběru pořadatelské země správnou volbou. Přivítalo hokejový svět nenuceně a s otevřenou náručí. Turnaj v Kodani a Herningu se povedl výborně.

Klíčová slova: hokej, Kodaň, Royal Aréna, fanoušci, Dánsko, česká hokejová reprezentace, čtvrtfinále, MS v hokeji 2018

Fotogalerie

Hodnocení příspěvku

1 | 2 | 3 | 4 | 5 (1 - nejhorší, 5 - nejlepší)

Vkladání nových komentářů skončilo.