13.03.2018 17:30


Daňové přiznání je třeba podat do konce března

Autor: Tereza Košťálová | Kurz: Online Stisk | Kategorie: Studentský servis

Vyplnit a odevzdat daňové přiznání musí téměř každý zaměstnanec. Pokud lidé pracují jen pro jednoho zaměstnavatele a nemají další příjmy, podává za ně na základě žádosti zaměstnavatel takzvané roční zúčtování. Podávání daňového přiznání se nevyhnou ani někteří studenti. Už několik let mohou však lidé pro vyplňování daňového přiznání využít interaktivní formuláře, které jim pomohou a upozorní je na případné chyby.

Finanční úřad v Brně. Foto: Tereza Košťálová

Brno – Vyplnit daňové přiznání musí téměř všichni zaměstnanci v Česku. Někteří se mu ale můžou vyhnout, pokud nemají povinnost daňové přiznání odevzdávat, nebo jim zaměstnavatel vypracuje roční zúčtování. Podat daňové přiznání je nutné do 1. dubna. V letošním roce ale připadá 1. duben na neděli, po níž ještě následuje Velikonoční pondělí, a tak mohou lidé podávat daňové přiznání až do úterý 3. dubna. Daňové přiznání je možné dodat elektronicky, nebo je lidé musí doručit na finanční úřad.

Studenti nejčastěji pracují na základě dohody o provedení práce nebo dohody o pracovní činnosti, nicméně podávání daňového přiznání ze zmíněných dohod se neliší od podávání daňového přiznání zaměstnancem, který podepsal smlouvu na hlavní pracovní poměr. A pokud podepíší daňové prohlášení u svého zaměstnavatele a splní zákonné podmínky pro provedení ročního zúčtování, nemusí daňové přiznání podávat. Zaměstnavatel provede roční zúčtování a tím vyřídí daňové povinnosti za zaměstnance.

Pokud se lidé rozhodnou podávat daňové přiznání, měli by do něj uvádět všechny dohody a smlouvy, na jejichž základě pracují. Při podávání daňového přiznání musí poplatníci doložit potvrzení o zdanitelných příjmech ze závislé činnosti. Lidé se také často zbytečně snaží uplatnit slevu na studenta. „Pokud totiž jejich základ daně nepřesáhne 165 tisíc, nebude sleva na studenta uplatněna, neboť se nejprve uplatní základní sleva na poplatníka, která činí 24 840 korun,“ upřesnil pracovník finančního úřadu pro Jihomoravský kraj Hanuš Kytler.

Jestliže však pracoval zaměstnanec pro více zaměstnavatelů současně, nebo měl ještě jiné zdanitelné příjmy, jako příjmy z nájmu, nebo podnikání, musí podat daňové přiznání sám. „Momentálně mám uzavřené tři dohody o provedení práce. Daňové přiznání jsem vyplňovala i v minulých letech, takže mi už složité nepřijde, ale pochopitelně se vyplňování s větším množstvím úvazků trochu komplikuje,“ řekla studentka Dominika Bayerová.

V některých případech ale není povinné, aby studenti podávali daňové přiznání. Například pokud pracuje student na základě dohody o provedení práce u jednoho zaměstnavatele a hlídá si, aby mu vydělaná částka za měsíc nepřesáhla 10 tisíc korun, není nutné, aby daňové přiznání podával. „Nicméně bych podání daňového přiznání doporučila. Také je důležité, zda měl student podepsané prohlášení k dani u zaměstnavatele. Podáním přiznání si může uplatnit slevu na poplatníka a studenta, a získat tak zpět část nebo celou zaplacenou daň z příjmu,“ uvedla daňová poradkyně Dana Žváčková.

Pokud člověk nemusí povinně podávat daňové přiznání, nehrozí mu žádný postih, jestliže je nepodá. „Když je ovšem člověk povinný daňové přiznání podávat, a nepodá je nebo je podá se zpožděním vyšším než 5 dní od posledního dne, kdy je možné daňové přiznání podat, musí zaplati pokutu,“ podotkl Hanuš Kytler. Maximální pokuta je do výše pěti procent ze stanovené daně.

Klíčová slova: daně, dańové přiznání, student, daňový poplatník

Fotogalerie

Hodnocení příspěvku

1 | 2 | 3 | 4 | 5 (1 - nejhorší, 5 - nejlepší)

Vkladání nových komentářů skončilo.