19.04.2013 15:44


Cyklisté zahájili sezonu jízdou městem

Autor: David Zouhar | Kurz: Online Stisk | Kategorie: Sport

Členové organizace Brno na kole připravili pro Brňany již 28. Velkou jarní cyklojízdu ke Dni Země. Akcí, které se zúčastnila více než stovka cyklistů, tak pomyslně začala cyklistická sezona.

Autor: David Zouhar

Brno – Slunné odpoledne přímo vybízí k projížďce na kole. Před sedmnáctou hodinou se u kina Scala sjíždějí první nadšenci, kteří se rozhodli zúčastnit Velké jarní cyklojízdy pořádané občanským sdružením Brno na kole. Zastoupeny jsou všechny věkové skupiny. V davu se skrývá i několik nadšenců na koloběžkách.

„Účastí na cyklojízdě sice nic vyhrát nemůžete, získáte ale dobrý pocit,“ vítá účastníky jeden z organizátorů Martin Špaček. „I tak si ale můžete z dnešní jízdy odnést lahev moštu,“ dodává s úsměvem a seznamuje účastníky s pravidly soutěže o nejdelší stání na kole. Ještě před jejím začátkem všechny pozdraví zástupce z holandského velvyslanectví, které akci plně podporuje. Poté už nic nebrání soutěžení ve stání na kole. I přes počáteční ostýchavost se nakonec najde několik odvážlivců, kteří se rozhodnou poměřit síly. Nejvytrvalejší soutěžící končí s časem něco přes tři minuty.

„Jsem ráda, že tato iniciativa funguje. Ráda bych více využívala kolo při pohybu v Brně, bohužel pro to nejsou příznivé podmínky,“ říká účastnice akce Klára Kolbabová. Je jen jednou z mnoha, kterou problém nedostatku cyklostezek trápí. Nejen za jejich větší počet cyklisté vyjíždějí na čtyřkilometrovou projížďku městem. Poutají na sebe přitom pozornost kolemjdoucích, na které radostně zvoní.

Ke skupině se občas nějaký cyklista připojí, občas nějaký odpojí. Nejde o rychlost, jde o to si užít jarní odpoledne. „Líbí se mi, že se nejede na čas. Jízdu si tak více užiji,“ pochvaluje si Kolbabová. To už se cyklisté blíží do cíle projížďky – na Zelný trh. Všichni účastníci se sem postupně sjíždějí.

„Rozdělily nás semafory a auta. A tady vidíte, kolik toho město dělá pro cyklisty,“ rozčiluje se Špaček. Poukazuje na to, že zatímco na Zelném trhu je několik parkovacích míst, stojan na kolo byste zde hledali marně. Možná by to bylo i zbytečné, jelikož cyklisté v pěší zóně jezdit nemohou. I to chce ale Špaček změnit. „Pokud chcete město přinutit vystavit více cyklostezek, jezděte co nejvíce na kole, přesvědčte k tomu i známé,“ vybízí dav, který mu hlasitě tleská. S účastníky se loučí se slovy, že se těší na podzimní cyklojízdu, která cyklistickou sezonu pomyslně uzavře. „I té se ráda zúčastním, pokud budu mít čas,“ říká Kolbabová.

O zahájení bruslařské sezony si můžete přečíst zde

Klíčová slova: cyklojízda, Brno, kolo

Hodnocení příspěvku

1 | 2 | 3 | 4 | 5 (1 - nejhorší, 5 - nejlepší)

Vkladání nových komentářů skončilo.