13.03.2014 05:40


CrossFitová konkurence v Česku roste

Autor: Tereza Konířová | Kurz: Online Stisk | Kategorie: Sport

CrossFit je relativně mladá metoda cvičení. Má za cíl zvyšovat obecnou fyzickou zdatnost za použití široké škály cviků z různých sportovních odvětví jako jsou vzpírání, běh, atletika, gymnastika a další. Tento druh cvičení se zaměřuje na komplexní fyzickou zdatnost člověka – vytrvalost, rychlost, hbitost, flexibilitu a rovnováhu. Jak se k tomuto sportu dostal, a co vlastně všechno obnáší, prozradil v následujícím rozhovoru jeden z předních českých CrossFiterů Luboš Novák.

Autor: Luboš Novák

Jak a kdy jste se ke CrossFitu dostal? 

Ke CrossFitu jsem se vlastně dostal úplnou náhodou zhruba před dvěma lety po zhlédnutí kvalifikačního videa. Natočil jsem svoje kvalifikační video, poslal ho organizátorům závodů a měl jsem docela dobré skóre. Na základě toto jsem dostal pozvánku na crossfitové závody v Ústí nad Orlicí, které tradičně pořádá David Egydy, což je jeden z předních trenérů CrossFitu v Česku. Závody mě bavily, už jsem předtím dělal atletiku, takže fyzicky jsem na tom byl dobře. Nemám rád jednotvárnost a ta ve CrossFitu nehrozí.

Ke kvalifikaci na závody je tedy nutné natočit video. Zadané jsou předpokládám pokaždé jiné cviky..? 

Jasně, video může mít šest, osm, deset ale i dvacet minut a za ten počet minut musím zvládnout co nejvíce předepsaných cviků. Nebo naopak je daný přesný počet cviků a ten musím zvládnout co nejrychleji. Rychlejší vyhrává. To si určuje vždycky pořadatel závodů a cviky jsou pokaždé jiné. Nejčastěji to ale bývají skoky přes švihadlo, vzpírání, wall-bally, což je házení medicinbalem na stěnu do určité výšky nebo třeba klasické „angličáky“.

Jak vypadá den na takových CrossFit závodech?

Závody bývají většinou celodenní. Ráno dorazím na zápis, dozvím se soubor cviků, který mě čeká a pak třeba po poledni začne samotný závod a k večeru je vyhlašování.

Vy tam tedy jedete s tím, že nevíte, co vás ten den čeká. Nemůžete trénovat konkrétní cviky. Nevnímáte to jako nevýhodu? 

Vlastně ani ne. Cviky jsou pro všechny závodníky stejné, ukážou se slabé a silné stránky každého. Pokud je tam něco, co mně nesedne, je to moje chyba, měl jsem se lépe připravit.

Luboš Novák při zvedání činky na Czech Beast Challenge Invitational 2013. Foto: Martina Nováková

Jaké závody se pořádají ve CrossFitu v Česku? 

Největší a nejprestižnější jsou určitě Czech Beast Challenge v Ústí nad Orlicí, jak už jsem zmiňoval. Trvají dva dny a bylo pět kol plus finále. V šest ráno jsme vyběhli na rozhlednu s dvacetikilovým pytlem, to člověka docela vzpruží. Pak No Excuse Challenge nebo brněnský Big One Cross Challenge.

A co vaše úspěchy v těchto závodech?

Právě v těch závodech v Ústí nad Orlicí, Czech Beast Challenge 2013, bylo v mojí kategorii asi osmdesát dalších závodníků. Tam jsem skončil druhý, za Petrem Schleglem, který si myslím, že je taková špička v tomhle sportu v České republice. V brněnských Big One Cross Challenge 2013 jsem byl čtvrtý. A ještě asi jeden z největších úspěchů, když se mně podařilo postoupit do Bratislavy, na evropské závody, tam jsem byl z osmi set závodníků asi dvacátý.

Říkáte „v mojí kategorii,“ to je třeba podle váhy jako v některých z jiných sportů? 

Právě že ne. Pokud má člověk sto kilo, má výhodu v nějakých silových disciplínách, ale zase problém v gymnastice, na hrazdě a podobně. Už je to přece jen vyšší váha. Tady se to rozděluje na začátečníky, elite a mastery. Elite jsou takoví ti pokročilejší a masteři, to už jsou chlapi nad čtyřicet let. Já jsem v kategorii elite. To samé je u žen a pak ještě týmy.

Když už jsme u váhy, je důležitá v CrossFitu strava, dodržujete nějaký speciální jídelníček?

CrossFit propaguje svoji paleo stravu, což je vlastně něco, co jedl pračlověk. Hodně masa, nějaká zelenina, ořechy a podobně. Já toho moc zastánce nejsem. Samozřejmě, že jím rozumně a spíš víc masa, ale zastánce paleo stravy nejsem.

Na nějaké světové závody se nechystáte? 

Taky. Zrovna teď natáčím spolu asi s dvěma sty dalšími závodníky po celém světě každý týden jedno ze série kvalifikačních videí na největší CrossFitovou událost v celém světě – na CrossFit Games Open 2014, tento rok v Dánsku. Videí bude celkem pět. Podle mého názoru ale nemám moc šancí, od nás se tam zatím dostal jen jeden Slovák, Jindro Tovaryš. Celkově tomu spíš vládne Amerika, tam CrossFit vznikl a Američani jsou v tomto sportu zatím nejlepší.

Česká republika tedy ve světovém žebříčku zatím přední místa nezaujímá? 

Moc ne, ale tady je ten CrossFit docela nová záležitost. Před nějakými šesti lety to sem přišlo, tuším. Ale konkurence roste rychle, za pár let to určitě bude lepší. CrossFit jako takový vlastně začínal tak, že ty závody se konaly na nějakém prašném parkovišti. Teď se to už samozřejmě posunulo, už se to dělá normálně na velkých stadionech, začíná to získávat i mediální pozornost. Ze začátku se cvičilo v garážích, člověk měl tu svoji činku a tam cvičil a vyhovovalo jim to. Teď vznikají i speciální CrossFit posilovny. Ale musím zase říct, že tady v Česku to má výbornou atmosféru, všichni si navzájem fandíme. Je to hlavně o chuti cvičit, chuti něco dělat.

 

Medailon: 
Luboš Novák se narodil 8. března 1988 v Pelhřimově. Vystudoval obor agropodnikání na SŠ obchodu a služeb v Jihlavě. Kromě CrossFitu se věnuje atletice, rybaření a trenérství.

Klíčová slova: CrossFit, sport, Czech Best Challenge

Fotogalerie

Hodnocení příspěvku

1 | 2 | 3 | 4 | 5 (1 - nejhorší, 5 - nejlepší)

Vkladání nových komentářů skončilo.