03.05.2015 22:46


CrossFit je o překonávání sebe sama, říká hradecký trenér

Autor: Kulhánek Tomáš | Kurz: Online Stisk | Kategorie: Sport

Martin Štěpánek je jednou z největších osobností českého CrossFitu. Sportu, který v posledních letech zažívá nejen v České republice obrovský boom. Ačkoliv sám říká, že v osmatřiceti letech už nemá velké závodní ambice, kvůli věku rozhodně končit nehodlá. Především chce ale CrossFit šířit mezi lidmi. Pomocí vlastní série závodů, seminářů nebo tréninků ve svém fitness klubu. „To je práce, která má pro mě do budoucna smysl," říká hradecký sportovec.

Hradec Králové – Svoje největší úspěchy jako závodník už má zřejmě za sebou. Flintu do žita ale Martin Štěpánek rozhodně nehází. „Budu rád, když na závodech ještě potrápím mladší závodníky. Cítím se stále výborně a nemyslím si, že bych se zhoršoval,“ popisuje své pocity jeden z nejlepších českých crossfiterů.

Kdy CrossFit vznikl a jak jste se k němu dostal vy?

Jeho základy jako spojení gymnastiky, atletiky nebo vzpírání jsou už z osmdesátých let. V roce 2000 založil Američan Greg Glassman značku CrossFit. Největší boom nastal roku 2007, kdy se konaly první velké závody CrossFit Games. Od té doby je vidět obrovský narůst licencovaných tělocvičen, trenérů a obecně lidí, kteří se tomu začali věnovat.

Jak a kdy se CrossFit dostal do České republiky?

U nás s tím začali lidé, kteří žili nějaký čas v Americe, kde CrossFit poznali, a po návratu do Čech se rozhodli pokračovat v něm i tady. Prvním, kdo otevřel v České republice licencovanou crossfitovou tělocvičnu, byl Zdeněk Weig v roce 2009.

Martin Štěpánek. Foto: Archiv Martina Štěpánka.

Co musí člověk udělat pro to, aby si mohl otevřít licencovanou crossfitovou tělocvičnu?

Musíte být nejdříve licencovaný trenér. A samozřejmě za obojí musíte zaplatit licenční poplatky. Navíc, pokud chcete veřejně inzerovat hodiny CrossFitu, nestačí trenérská licence, musíte mít i tu tělocvičnu. A za ni je poplatek tři tisíce dolarů ročně. U nás není jednoduché si to dovolit, protože zaplatit to musíte ze vstupného. A když zvýšíte vstupné, riskujete odliv zákazníků. Takže já mám sice licenci trenéra, ale protože nemám licenci na tělocvičnu, nabízím pouze takzvaný cross trénink, i když mezi sebou se o tom samozřejmě bavíme jako o CrossFitu.

Kolik je v Čechách licencovaných tělocvičen?

Myslím, že asi deset. Z toho polovina v Praze.

Jak jste se ke CrossFitu dostal vy?

Dříve jsem se věnoval různým formám fitness a kulturistiky, ale statický trénink na strojích mě nikdy nebavil. Pak jsem narazil na nějaké video na internetu a velmi mě zaujalo. Zpětně bylo velmi zkreslené a myslím, že tak CrossFit vnímá většina lidí, kteří ho nikdy pořádně nezkusili. Ve videích vidíte zpravidla závodní CrossFit, což je jen špička ledovce. Tomu ale předchází trénink jako u ostatních sportů. Jeho základem je univerzální kondiční příprava, která má každého posouvat ve všech ohledech. Flexibilitě, síle, vytrvalosti, obratnosti nebo stabilitě. Je to, jako kdybyste chtěli začít hrát hokej, podívali se na videa z NHL a chtěli se s tím porovnávat.

Co si myslíte, že stojí za boomem CrossFitu v posledních letech, čím je tak výjimečný?

CrossFit je zajímavé spojení. Do tréninku si můžete zařadit cokoliv, nedostanete se do stereotypu. Lidé jsou zvyklí chodit běhat, hrát fotbal nebo posilovat. Často mají za to, že díky chození do fitka budou zdraví a silní. Jenže ono je to strašně jednostranné. Pohyby, kterými cvičíte na strojích, v životě většinou nikdy nevyužijete. U CrossFitu nejde o to mít pěkné, velké svaly jako kulturisté, ale být komplexně v kondici.

Existuje v CrossFitu nějaké oficiální mistrovství světa?

Dá se říct, že ano. Jednou za rok se konají CrossFit Games, které byly u zrodu našeho sportu. Do první fáze zvané open se letos zapojilo přes dvě stě tisíc lidí a každý ji může absolvovat sám doma a natočit na video. Druhá fáze je regionální finále, nakonec je celosvětové finále. Do toho se dostane asi padesát nejlepších atletů a poslední roky trvá týden v kuse.

Dostal se do těch dalších fází někdy nějaký Čech?

Zatím ne. Oproti evropské špičce jsme začali později a zatím je to pořád hodně znát.

Jaké jsou vaše největší crossfitové úspěchy?

Pro mě je největší úspěch, že jsem živý a zdravý. Beru to jako zábavu. V poslední době se objevuje spousta mladších závodníků, kteří nemají závazky jako je vlastní firma, manželka nebo děti. Jsou o dvacet let mladší a trénují díky většímu množství volného času dvakrát více. Já jsem tady byl u začátků CrossFitu. V roce 2012 jsem vyhrál Czech Beast Challenge, což je největší český závod. Díky vítězství na Reebok CrossFit Fitness Championship v Krakově jsem odjel na týdenní kemp do jedné z nejlepších evropských tělocvičen ve Stockholmu. Jako závodník už asi díru do světa neudělám, bude mi skoro čtyřicet. Ale cítím se pořád výborně a zatím mám pocit, že jsem stále schopen se posouvat dál.

Chcete se ve světě CrossFitu pohybovat i nadále, pokud už to nebude jako závodník?

Oficiálně je hlavní kategorie do čtyřiceti let, takže už mi moc nezbývá. Mně se podařilo vybudovat úspěšnou sérii závodů Bestie Open. Cílím to spíš na začátečníky. S lidmi se snažím komunikovat, dělám pro účastníky různé semináře, předávám rady. Mě to baví a chci to šířit mezi lidmi. To je práce, která pro mě má rozhodně smysl a chci v ní pokračovat.

Klíčová slova: CrossFit, Martin Štěpánek, Bestie Open

Fotogalerie

Hodnocení příspěvku

1 | 2 | 3 | 4 | 5 (1 - nejhorší, 5 - nejlepší)

Vkladání nových komentářů skončilo.