11.11.2013 12:13


Couchsurfing přináší revoluci v cestování

Autor: Kristýna Hloušková | Kurz: Online Stisk | Kategorie: Studentský servis

Couchsurfingu jako téměř bezplatného cestování využívají studenti stále častěji. Není to však jen příležitost jak ušetřit za hotel. Svým uživatelům nabízí také možnost seznámit se s lidmi z celého světa, poznat město jejich očima a procvičit si cizí jazyk.

Brno – Couchsurfing (CS) je celosvětová organizace sdružující přibližně sedm milionů lidí z více než sta tisíce měst. Díky ní mohou uživatelé levně cestovat nebo se můžou stát také hostiteli a ubytování nabízet. Hlavním lákadlem je možnost seznámit se s lidmi z celého světa a jejich kulturou a udělat tak ze svého výletu nezapomenutelný zážitek. O své zkušenosti s CS se s námi podělili tři couchsurfeři. Couchsurfing nabízí ubytování u místních. Autor: www.couchsurfing.org

„Je to skvělý způsob, jak rozšířit okruh zahraničních známých a jak dokonale poznat vybranou destinaci,“ vysvětlila studentka Masarykovy univerzity Veronika Matoušková, která couchsurfingu využívá. O této síti se dozvěděla od svých kamarádů a rozhodla se ji vyzkoušet. „Byla jsem docela zvědavá, jak to vlastně funguje, a proto jsem si založila profil,“ dodala Matoušková.

Registrace na stránkách není nic těžkého. Každý, kdo chce CS využívat, si vyplní svůj profil. Popíše své zájmy a osobnost a nahraje fotografie sebe, popřípadě ubytování, které nabízí. Vzájemná domluva mezi členy se uskutečňuje prostřednictvím internetu a kvůli bezpečnosti se archivuje. Výhodou je také systém referencí, podle nichž lze poznat, zda je daná osoba důvěryhodná. „Někteří lidé, kteří ubytování nabízí, jsou zvláštní. Jsou velmi volnomyšlenkářští a rádi se baví. Potkala jsem ale i velice zajímavé lidi s netradičními životními názory a myšlenkami,“ řekla couchsurferka Eva Lysoňková.

CS lze využívat dvěma způsoby. K hledání ubytování nebo k nabízení hostingu cizincům. „Z hostování mám vždy dobrý pocit, protože jsem udělal něco pro druhé. Takový dobrý skutek. Je to, jako když k vám kamarádi přijedou na návštěvu,“ shrnul Josef Tesař. Hlavní ideou projektu je propojení různých kultur a poskytování si vzájemné laskavosti. Couchsurfing je založený na myšlence sdílení vlastního domova, života a zkušeností s cizinci. „Naše hostitelka Lana nás brala všude s sebou, dokonce nám i doma vařila. Byli jsme součástí jejího života. Prošla s námi celé město a seznámila nás se spoustou zajímavých lidí. Zůstali jsme spolu v kontaktu a na pobyt dodnes vzpomínám,“ popsala svůj zážitek z Budapeště Matoušková.

Najdou se však i tací, kteří s couchsurfingem nemají pouze dobré zkušenosti. „Jeden Francouz, který nás hostil, nás vzal na párty ke kamarádovi. Tam pil a kouřil trávu. Poté nás autem vezl domů. Nepříjemné také bylo, když jsme se jednou nemohli našemu hostiteli dovolat a museli jsme na něj v noci čekat před domem, než dorazí,“ uvedla Lysoňková.

Přestože má CS své nevýhody jako je nejistota, zda neskončíte sami v cizím městě, případné nepohodlí nebo obavy z toho, zda bude hostitel příjemný, jeho přínos je nesporný. „Peníze ušetřené za ubytování jsou pro mě velké plus. Za největší lákadlo ale považuji právě možnost setkat se s místními lidmi, kteří vám podají ty nejvěrnější informace o daném městě. Ukážou vám místa, kam by vás žádný turistický průvodce nezavedl a dají vám nejrůznorodější tipy, jak strávit pobyt co nejlépe,“ uzavřela Matoušková.

Klíčová slova: levné cestování, Couchsurfing

Fotogalerie

Hodnocení příspěvku

1 | 2 | 3 | 4 | 5 (1 - nejhorší, 5 - nejlepší)

Vkladání nových komentářů skončilo.

Přehled komentářů

Kristýna Schneiderová | 11. 11. 2013, 16:44
hledala jsem ubytko v Římě, přišly mi desítky nabídek, jenže od samejch chlapů...když jsem si tam napsala, že jsem zadaná, jelikož mi přišlo, že mi nepíšu z čistého altruismu, tak už mi neodepsal prakticky žádnej, natož aby mi psali sami. Takže na CS jedině se špuntem.