24.03.2015 21:29


Couchsurfing představuje způsob, jak se přiblížit lidem a jejich kultuře

Autor: Sosnová Jana | Kurz: Online Stisk | Kategorie: Studentský servis

Jak cestovat levně, ale zároveň hlouběji poznat kulturu cizí země? Na tuto otázku odpovídá současný fenomén couchsurfing. Díky celosvětové internetové komunitě mohou cestovatelé najít bezplatný nocleh ve světových metropolích i malých městech.

Brno - Jednadvacetiletá studentka Nikola Motanová procestovala minulé léto osm evropských zemí. V hotelu však přenocovala pouze jednou. Díky couchsurfingu přespávala zadarmo v domech místních obyvatel. „Chtěli jsme s přítelem ušetřit, ale zároveň jsme toužili po zajímavých zážitcích,“ vysvětluje Motanová.

Projekt, který má za úkol zprostředkovat cestovatelům neplacený nocleh, založil Američan Casey Fenton v roce 2004.  Do dnešního dne se na internetových stránkách couchsurfing.com zaregistrovalo téměř deset milionů uživatelů. Cestovatelé mohou zadarmo přenocovat ve více než dvou stech tisících městech po celém světě. „Díky couchsurfingu jsme během tří týdnů procestovali Německo, Dánsko, Nizozemí, Belgii, Francii, Rakousko, Itálii a Švýcarsko,“ říká Motanová. Přespávání u neznámých lidí využila také studentka žurnalistiky Petra Pichaničová. „Podívala jsem se na jih Francie a sever Španělska,“ sděluje Pichaničová a doplňuje, že couchsurfing poskytuje cestovatelům možnost poznat místa, která by běžný turista přehlédl. „Nikdy jsem se nedostala blíž lidem a jejich kultuře, než právě prostřednictvím couchsurfingu,“ říká Pichaničová.

Z hlediska bezpečnosti by cestovatelé měli dbát především na to, aby si prostudovali profily svých hostitelů. Důležité je pročíst si zejména reference napsané lidmi, kteří u daného člověk již někdy přespávali. „Před tím, než se rozhodnu u někoho přenocovat, si vždy přečtu celý jeho profil a téměř všechny reference. Většinou oslovuji hostitele, kteří už ubytovali více cestovatelů,“ vysvětluje Pichaničová.

Provozovatelé internetové stránky couchsurfing.com doporučují, aby se cestovatelé předem důkladně seznámili s kulturním prostředím, které mají v úmyslu navštívit. O své bezpečí by měly dbát zejména ženy cestující o samotě. Motanová i Pichaničová však mají s couchsurfingem pouze pozitivní zkušenosti. „Nikdy jsem žádnou nebezpečnou situaci nezažila a neznám nikoho, kdo by se setkal s něčím nepříjemným,“ konstatuje Motanová a dodává, že během svých cest narazila pouze na jednoho podivného člověka. „V Kodani byl náš hostitel zvláštně fixovaný na svou kuchyni. Říkal, že v ní má rád pořádek, a odmítal nás tam pouštět. Raději nám všechno jídlo sám připravoval,“ vypráví Motanová. Pichaničová říká, že s hostiteli vždy vycházela dobře. „Jeden dokonce poskytl nocleh i mým spolucestovatelům, o jejichž příjezdu dopředu nevěděl,“ zakončuje Pichaničová.

Přespávání u místních obyvatel láká zejména mladé lidi a studenty, kteří chtějí ušetřit a zároveň se blíže seznámit s kulturou dané země. „Couchsurfing je vhodný především pro otevřené a tolerantní lidi,“ říká Motanová a dodává, že cestovatelé nemohou vždy očekávat měkkou postel. Podle ní záleží na hostiteli, zda má k dispozici postel, gauč nebo třeba jen podlahu.

Klíčová slova: couchsurfing, cestování, nocleh

Fotogalerie

Hodnocení příspěvku

1 | 2 | 3 | 4 | 5 (1 - nejhorší, 5 - nejlepší)

Vkladání nových komentářů skončilo.