11.03.2012 21:11


Couchsurfing není jen ubytování zadarmo

Autor: Nela Patschová | Kurz: Online Stisk | Kategorie: Studentský servis

Cestování prostřednictvím organizace Couchsurfing láká studenty především tím, že je levné. Zakladatelé této celosvětové organizace ji však vytvořili hlavně proto, aby cestovatelům umožnili poznávat inspirující lidi i místa, a přispěli tak ke sblížení rozdílných kultur.

Brno Stále více studentů cestuje s Couchsurfingem. Prostřednictvím této mezinárodní organizace se mohou couchsurfeři setkávat s lidmi z celého světa. Ostřílenou cestovatelkou je i Adriana Gálová, dvacetiletá studentka environmentalistiky a sociologie. "Couchsurfing nemá jen ušetřit cestovatelům peníze. Má lidem pomoci pochopit odlišnosti, překonávat předsudky. Cílem jeho zakladatelů je udělat svět lepším místem," řekla Gálová. 

Myšlenka Couchsurfingu vznikla náhodou. Jeden ze zakladatelů Casey Fenton si koupil levnou jízdenku na Island a rozhodl se, že napíše mail více než 1500 studentů v Reykjaviku s prosbou o přespání na jejich gauči (pozn. autora: angl. couch). Ozvalo se mnoho lidí a všichni mu chtěli ukázat "jejich" Reykjavik. "Poté, co jsem strávil úžasný a šílený víkend kousíček na jih od polárního kruhu, věděl jsem, že už nikdy nechci cestovat jinak," uvedl na webu Casey. 

Na cestách po Itálii se Gálová zastavila v Benátkách, kde právě probíhal jejich světoznámý karneval.  Autor: Adriana Gálová

Couchsurfeři mohou ubytování jednak hledat, jednak nabízet. Obojí je zadarmo. "Pravidla zakazují hostitelům, aby surfery využívali. Je však zvykem, že surfeři dovezou hostiteli drobný dárek charakteristický pro jejich zemi," uvedli zakladatelé Couchsurfingu na svých internetových stránkách.

Gálová se však již setkala s muži, kteří od ní odměnu za ubytování očekávali. "Když jsem cestovala poprvé, stalo se mi, že se se mnou můj hostitel chtěl sblížit poněkud víc na oplátku za ubytování. Vyřešila jsem to přespáním na chodbě ve spacáku a ráno jsem utekla," vylíčila svůj první zážitek Gálová.

S podobným problémem se setkala v Maroku, ale i ve Francii. "Když však jasně dáte najevo, že si nepřejete, aby k něčemu došlo, většinou to pochopí a o nic se nesnaží," dodala studentka.

Zvláštní první zkušenost s Couchsurfingem měl i Ivan Prouza. Když s přáteli čekal na ulici na jejich hostitele, kolemjdoucí starší muž jim řekl, že jejich hostitel je zlý a lidem v noci ubližuje. "Očividně byl napůl šílený a vymyslel si to, ale stejně jsme se tu noc báli usnout. Stále nechápu, jak mohl vědět, ke komu jdeme a že jej neznáme," uvedl Prouza. 

Od cestování to ale ani jednoho neodradilo. Gálová také přiznává, že občasné neshody byly i její chyba. Jako nováček si domluvila ubytování ze dne na den, navíc s prvním člověkem, na kterého na stránkách Couchsurfingu narazila. "Teď už si lidi, u kterých přespím, nebo které ubytovávám, vybírám mnohem pečlivěji. To radím i všem nováčkům. Vyhnou se tak nepříjemným situacím," doporučila cestovatelka. 

Gálová Couchsurfing využila poprvé v 18 letech při cestě do Stockholmu. Rodičům tehdy řekla, že jede s kamarádkami ke známému, protože se bála jejich reakce na bydlení u cizího muže. "Pak mě ale překvapili, když jsem já poprvé hostila prvního surfera. Pěkně se o něj starali, zajímali se o něj. Dokonce s ním vypili láhev vína, která na otevření čekala dva roky," prozradila.

S Couchsurfingem poznala už třináct zemí včetně Srbska a Maroka. "V Maroku jsem si v restauraci zapomněla kabelku. Když jsem se pak druhý den vrátila, kabelka tam ještě byla. A dokonce se všemi penězi i doklady. To by se v České republice nestalo," popsala Gálová svou zkušenost s nezištnými Maročany.

Aby se člověk mohl stát couchsurferem, stačí se zaregistrovat na internetových stránkách a vyplnit svůj profil. "Ze začátku bývá těžší získat ubytování, protože nováčci nemají reference od ostatních couchsurferů. Já dávám přednost lidem s doporučením. Ale je třeba spolupracovat i s nováčky. Všichni jsme kdysi byli noví," sdělila dnes již zkušená couchsurferka. Zároveň dodala, že ti nejkvalifikovanější jsou také nejvíce vytížení, na což je vhodné myslet i při rozesílání proseb o ubytování.

Cílem Couchsurfingu je především seznamovat lidi.  Autor: Adriana GálováKdyž se nováček rozhodne, kam chce jet, napíše zprávu několika možným hostitelům.

"Není dobré posílat hromadné maily bez zájmu o danou osobu. Ze žádosti se dá hodně vyčíst o povaze jejího autora. Jako hostitel chci vědět, jestli se surferem máme něco společného, že si budeme rozumět. Couchsurfing není jen o ubytování zadarmo, ale o setkávání se zajímavými inspirativními lidmi. To mě na tom baví," vysvětlil Prouza.

Gálová si na Couchsurfingu cení nejvíce toho, že jí dává pocit sounáležitosti. "V běžné společnosti se cítím být odlišná. Na Couchsurfingu je lidí stejných jako já plno," objasnila studentka své podněty k tomuto druhu cestování.

I když se někdy objeví drobné problémy, cestovatelé Couchsurfing vřele doporučují. "Z každé cesty jde získat maximum. Když už jedu do Paříže, nejedu proto, abych viděla Eiffelovku, ale proto, abych šla na piknik pod Eiffelovkou s dalšími sto lidmi. Chci toho vždy zažít co nejvíc. Pochopit kulturu země. A to mi umožní jen Couchsurfing," vysvětlila Gálová.

Couchsurfing dnes sdružuje téměř čtyři miliony lidí. Průměrný věk couchsurferů je 28 let a mírně mezi nimi převažují muži. Couchsurfeři jsou rozptýleni po více než 238 zemích světa včetně Nikaragui, Guatemaly či Indie. Couchsurfing založili jako neziskovou organizaci v roce 1999 Casey Fenton, Dan Hoffer, Sebastien Le Tuan a Leonardo Silveira.

Klíčová slova: Couchsurfing, cestování

Hodnocení příspěvku

1 | 2 | 3 | 4 | 5 (1 - nejhorší, 5 - nejlepší)

Vkladání nových komentářů skončilo.