14.12.2013 13:45


Člověk se nemusí ztratit ani v oboru, který nestudoval, říká recenzent počítačových her

Autor: Miroslav Vozdecký | Kurz: Online Stisk | Kategorie: Publicistika

Studuje informatiku, má rád počítačové hry. Nic neobvyklého. Přesto mezi svými vrstevníky vyniká. Jiří Szabó je již druhým rokem nepostradatelnou součástí redakce nejpopulárnějšího herního pořadu v České republice, Re-Playe.

Audio

    Jiří Szabó hovoří o plánech do budoucna
         
    Autor: Miroslav Vozdecký

Od poloviny roku 2011 přispíváte recenzemi do herního pořadu Re-Play. Jak jste se k práci v prestižním televizním pořadu dostal?
Nerad to říkám, ale tak trošku protekcí. Poprvé jsem se k psaní pro Re-Play ještě během své štace u eSuby (nejlepší tým České republiky v oblasti profesionálního hraní počítačových her, pozn. redaktora), kdy mi byla nabídnuta možnost zrecenzovat nějakou hru. Ze spolupráce však nakonec sešlo, a když jsem se později dozvěděl, že se na tvorbě pořadu spolupodílí i jeden známý český hráč Nikolai Lazarev, byl jsem z toho rozmrzelý a dal to v jedné diskuzi trochu najevo. Nikolai mi druhý den psal, co se stalo, já mu všechno pověděl a on se nabídl, že by mi mohl pomoct. Pár dní nato mi ozval šéfredaktor Re-Playe, Vojtěch Novák s žádostí o cvičnou recenzi. Ta uspěla a já jsem tak před sebou měl první ostrou věc, dojmy ze střílečky Battlefield: Play4Free.

Existují nejrůznější herní žánry. Dá se o některém z nich říct, že je vaším nejoblíbenějším? 
Nemám úplně vyhraněný styl, pravdou ale zůstává, že nejčastěji recenzuji střílečky. Baví mě však i hry strategické, sportovní či závodní. V zásadě mi jde hlavně o příběh a téma hry, podle toho vybírám.

Na čem hrajete?
Na počítači i na konzoli Xbox 360. V budoucnu bych chtěl zkusit i Playstation 4 či Xbox One, avšak s jejich koupí minimálně rok posečkám. Recenzování zase tolik nevynáší. (směje se)

Co znamená, že to zase tolik nevynáší?
Měsíčně si přijdu tak na dva tisíce. Můj plat se odvíjí od počtu zrecenzovaných her s tím, že za jednu dostávám tisíc korun.

Jak takový proces recenzování probíhá?
Je to docela ustálený proces, který by se dal rozdělit do několika fází. Obdržím hru, většinou přímo od vydavatelství. Při hraní mám vedle sebe blok, do něhož si zapisuji různé postřehy, například poznámky o příběhu, o hratelnosti, na jaké chyby jsem narazil a podobně. Nakonec si sestavím jednoduchou osnovu, rozřadím postřehy a text napíši. Odešlu jej na korekturu, natočím záběry ze hry a tím má část práce končí. Tvůrčí tým pak přichystá dabing, sestříhá záběry a recenzi připraví pro vysílání.

Re-Play je dlouhodobě nejsledovanějším herním pořadem v České republice. Proč tomu tak je?
Částečně kvůli tomu, že jsme jediní, co vysílají v celostátní televizi. Když se Re-Play začínal na Prima Cool vysílat, GamePage (několik let jediný pořad, který se zabýval herní tématikou v celostátní televizi, pozn. redaktora) se už dlouhodobě potácel na pokraji klinické smrti, až byl nakonec vedením České televize zrušen úplně. V naší popularitě hraje roli bezesporu i fakt, že jsme aktuální, máme populární moderátorskou dvojici a obsah pořadu je tvořen pro široké publikum od dvanácti do třiceti pěti let.

Postihla vás za dobu, co jste v Re-Playi, krize nebo vás práce po celou dobu naplňuje?
Psaní mě pořád baví, občas však začínám cítit, že by to chtělo posun na vyšší úroveň. To znamená nejenom psaní recenzí, ale také víc dělat rozhovory či si zajet na velké herní konference.

Studujete ovšem počítačové sítě a komunikace. Je podle vás reálné, že se herní novinařinou uživíte i bez vzdělání v oboru?
Osobně zastávám názor, že pokud tomu člověk věnuje dostatek času, snaží se neustále zlepšovat a má v sobě alespoň špetku talentu, nemusí se ztratit ani v oboru, který nestudoval. Což by snad mohl být i můj případ.

Znamená to, že se po ukončení budete věnovat pouze recenzování?
Rád bych se živil jenom recenzováním, ovšem momentálně to není úplně možné. Vedle Re-Playe bych musel psát třeba ještě do Levelu nebo Score (nejpopulárnější herní časopisy v České republice, pozn. redaktora) či působit na některém z větších tematických webů. Nejvíce reálné je tak varaianta, že začnu pracovat v oboru, který studuji a vedle toho budu recenzovat.

Chodíte do školy, po odpoledních hrajete. Zbývá vám čas i na jiné aktivity?
Určitě, už teď se nemůžu dočkat, až bude trochu tepleji, abych se mohl začít věnovat svému nejnovějšímu koníčku, běhání. Ze začátku jsem běhal spíš kvůli tomu, že většinu dne prosedím, avšak postupně jsem si tuto činnost oblíbil. Přeci jenom, člověk si u toho krásně pročistí hlavu. Kromě toho rád čtu, sleduji golf, tenis a snooker.

Snažíte se sportovat, což je v době, kdy spousta mladých vysedává celý den před televizí a počítačem, chvályhodné. Co si o tomto problému myslíte?
Podle mě za to mohou především rodiče. Sám si vzpomínám, jak mě máma v tomto směru vychovávala, abych u počítače netrávil moc času a taky něco udělal. Nevyšlo to sice úplně stoprocentně (usmívá se), nicméně i teď se snažím nastolený harmonogram dodržovat a počítač vypínat kolem osmé večer. A popravdě řečeno jsem v tomto směru i dospěl. Ani mně samotnému se nechce u počítače vysedávat dlouho do noci. Dřív možná, teď už ne.

Jiří Szabó se narodil 9. května 1990 v Brně. Je studentem magisterského oboru počítačové sítě a komunikace na Fakultě informatiky Masarykovy univerzity. Od prosince roku 2009 působí jako redaktor na portálu Czechgamer a od května roku 2011 recenzuje počítačové hry pro televizní pořad Re-Play, který vysílá stanice Prima Cool. Na internetu vystupuje pod jménem FireTight.

Klíčová slova: Re-Play, počítačové hry, PC, Szabó, FireTight

Fotogalerie">

Hodnocení příspěvku

1 | 2 | 3 | 4 | 5 (1 - nejhorší, 5 - nejlepší)

Vkladání nových komentářů skončilo.