09.03.2015 22:07


Člověk pracující se seniory by měl být především trpělivý, říká au-pair Eliška Ďulíková

Autor: Sosnová Jana | Kurz: Online Stisk | Kategorie: Studentský servis

Práci nebo brigádu v zahraničí shánějí studenti čím dál častěji. V současnosti patří mezi běžné způsoby přivýdělku au-pair pobyty. Zaměstnání ve Velké Británii nabízejí pracovníci agentury Team Home Help, které zprostředkovává live-in péči o seniory. Na podzim agenturu kontaktovala také jednadvacetiletá studentka Eliška Ďulíková.

Brno -  Stravu a stálý příjem zajišťují au-pair členové rodiny. Pečovatelky žijí v domě seniorů a starají se o ně téměř čtyřiadvacet hodin denně. Eliška Ďulíková se nejprve obávala, že o ni rodiny neprojeví zájem kvůli jejímu nízkému věku. Nakonec se jí ale začátkem prosince podařilo do Británie odcestovat.

Z jakých důvodů jste se rozhodla ukončit vysokoškolské studium a odjet do Británie?

Studovala jsem v Jindřichově Hradci, z finančních důvodů jsem ale se školou musela skončit. Snažila jsem se najít zaměstnání, jenomže se mi to nepodařilo. Když se naskytla příležitost odjet za prací do Anglie, neváhala jsem.

Proč jste si zvolila práci se seniory?

Stejně jako v případě ukončení studia byly mé důvody především finanční. Práce se seniory je mnohem lépe placená než například práce s dětmi. Klasické au-pair, které se starají o děti, navíc nemají pracovní smlouvu, což může později vést ke komplikacím. Já smlouvu mám a pracuji na hlavní pracovní poměr.

Co je obsahem smlouvy, kterou jste s rodinou podepsala?

Smlouva obsahuje jména osob, o které se starám, a výši mého týdenního platu. Dále je v ní uvedeno, že mám nárok na čtyři týdny placené dovolené. Pokud se rozhodnu s prací skončit, budu muset dodržet měsíční výpovědní lhůtu.

Kdy jste do Anglie odjela a co všechno vašemu odjezdu předcházelo?

Nejprve jsem kontaktovala britskou agenturu Team Home Help, která au-pair pobyty u seniorů zprostředkovává. Je to takzvaná live-in práce. Znamená to, že pečovatelky žijí přímo v domě seniorů. Na internetu jsem vyplnila formulář na způsob životopisu, napsala jsem průvodní dopis a doložila reference. Jedno doporučení mi napsal například chlapec, kterého jsem doučovala, když jsem pracovala jako dobrovolnice.

Zpočátku jsem se obávala, že o mě rodiny neprojeví zájem. Práce se seniory je náročná a věnují se jí často lidé starší než já. Nakonec jsem ale měla štěstí a začátkem prosince jsem odletěla do Anglie k rodině, ve které tou dobou už jedna česká pečovatelka pracovala.

Jaké bylo vaše první setkání s rodinou?

První týden byl seznamovací a opatrný, postupně jsem si zvykala na nové prostředí. Děti seniorů přijely na návštěvu před Vánoci a z jejich strany bylo uvítání moc pěkné. Všichni mi neustále děkovali, že jsem se přijela starat o jejich rodiče.

Jaká je vaše pracovní doba?

Protože pracuji jako live-in pečovatelka, dá se říci, že pracovní dobu mám celodenní. Ráno s kolegyní pomáháme seniorům s hygienou, připravíme snídani a uklidíme dům. Po obědě zajdeme nakoupit a po večeři klientům pomůžeme do postele. Někdy, když se senioři probudí v noci a něco potřebují, musí jedna z nás vstát a jít se o ně postarat.

Nese s sebou práce se starými lidmi nějaké problémy?

Nejhorší jsou jejich nemoci a to, jak s nimi bojují. Klientka trpí demencí a bývá velmi agresivní. Její manžel má naopak potíže fyzické. Dokáže chodit jen s pomocí chodítka. Pečovat o ně je psychicky náročné.

Jaké vlastnosti by měl člověk mít, chce-li pracovat se seniory?

Člověk, který chce pečovat o staré lidi, musí být hlavně trpělivý.

Co byste poradila budoucím zájemcům o toto zaměstnání?

Základem je pořádně si to rozmyslet. Určitě bych také doporučila, aby rodinu předem kontaktovali. Je dobré dopředu vědět, o jaké lidi se jedná.

Plánujete, že se vrátíte do České republiky? Chtěla byste znovu nastoupit na vysokou školu?

Plánuji, že se vrátím. V Česku mám rodinu, přátele a budoucnost. Rozhodně se chci dál vzdělávat. Momentálně uvažuji o studiu předškolní pedagogiky.

Zažila jste při péči o seniory něco, co vás ovlivnilo?

Člověk vidí, jak se ke starým lidem chová jejich vlastní rodina. Děti seniorů, o které pečuji, je příliš často nenavštěvují. Díky tomu jsem začala přemýšlet a více si vážit času stráveného s mou vlastní rodinou.

Klíčová slova: au-pair, senioři, Velká Británie

Fotogalerie

Hodnocení příspěvku

1 | 2 | 3 | 4 | 5 (1 - nejhorší, 5 - nejlepší)

Vkladání nových komentářů skončilo.