24.10.2014 10:44


Chtěla jsem využít talentu pro dobrou věc, říká organizátorka Večerů plných hudby

Autor: Karolína Vysloužilová | Kurz: Online Stisk | Kategorie: Univerzita

Poslední koncert projektu Večery plné hudby aneb I tak se dá pomáhat se  konal 7. října v brněnském klubu Metro Music Bar. Členka Spolku mediků Lékařské fakulty Masarykovy univerzity v Brně Veronika Sněhotová  v rozhovoru poodhalila zákulisí příprav charitativních koncertů a představila i jiné spolkové aktivity.

Veronika Sněhotová studuje pátý ročník lékařství na Masarykově univerzitě v Brně. Jako členka Spolku mediků fakulty připravuje charitativní koncerty zvané Večery plné hudby pro pomoc nemocným lidem.  Na myšlenku uspořádat takovou akci ji loni v létě přivedl přítel, který hraje na klavír. „Napadlo mě, že by se hudebního talentu dalo využít pro dobrou věc. Oslovila jsem pár přátel, ti oslovili další a Večery plné hudby byly na světě," přiblížila začátky projektu Sněhotová.

Celkem jste uspořádali už tři koncerty. Podle čeho vybíráte organizace, se kterými budete spolupracovat?
Nemáme žádné předem dané pravidlo, které organizace chceme pomoci, protože bychom nejraději pomohli všem, což ale bohužel není možné. Zaměřujeme se proto na tu podle nás nejzranitelnější skupinu, kterou jsou děti.

Poslední koncert podpořil občanské sdružení Debra, které pomáhá zlepšovat život lidem s nemocí motýlích křídel. Jaké byly vaše pocity, když jste předávala šek s výtěžkem přes třicet tisíc korun?
Bylo to neskutečné! V prvním e-mailu, kterým jsem oslovovala ředitelku Debry Alici Brychtovou, jsem náš projekt představovala s tím, že budeme rádi, když vybereme něco přes deset tisíc korun. A najednou jsem stála na pódiu s šekem na více než trojnásobek. Myslím, že jsme byly v šoku všechny – jak já, tak Alice Brychtová i Olga Joklová, která trpí nemocí motýlích křídel, a i přesto se koncertu zúčastnila. Dokonce si zazpívala jednu píseň. 

Co všechno je nutné před konáním koncertů zařídit?
Mezi ty nejzákladnější a nejdůležitější přípravy patří dát dohromady interprety, kteří vystoupí, a vymyslet program tak, aby zaujal publikum. Důležité je zajistit vhodné místo, technické zázemí, zvukaře a najít grafika, který zpracuje propagační plakát. Když akci připravujeme, spolupracujeme a komunikujeme s danou organizací. Čím více se blíží termín koncertu, tím více se snažíme událost propagovat.

Hlásí se vám umělci na koncerty dopředu, nebo je oslovujete sami?
Zezačátku jsme je oslovovali sami – hlavně známé, o kterých víme, že jsou nadaní a věnují se hudbě. Po třetím koncertě, který máme za sebou, se nám už teď nabídli někteří hudebníci, kteří by rádi vystoupili příští rok. Program se snažíme koncipovat tak, aby si v něm každý přišel na své a ani chvilku se nenudil.

Máte nějaké sponzory?
Letos jsme se sponzory začali spolupracovat poprvé. Oslovili jsme jich okolo třiceti. Nakonec jsme se však dohodli se čtyřmi. Není to zrovna jednoduché, protože většina firem nabízí různé poukázky na své aktivity, ale mnoho činností, především těch sportovních, není pro pacienty s těžkou formou epidermolýzy vhodných.

Těžké začátky

Jak vzpomínáte na úplně první akci Večerů plných hudby z roku 2013?
Začali jsme koncertem pro Nadační fond Krtek. Sami jsme nevěděli, co od toho máme čekat. Měli jsme jen tříčlenný organizační tým. Při závěrečném koncertu brněnského BB Bandu však za námi chodili kamarádi a celou akci chválili. A právě tehdy jsme si uvědomili, že to nebyla naše poslední akce. 

Vidíte rozdíly mezi jednotlivými akcemi?
Rozdíly jsou především v počtu návštěvníků. S každým dalším koncertem přichází na Večery plné hudby lidí víc a víc. Druhý koncert, který jsme uspořádali, se konal stejně jako ten první v kavárně Trojka. Přišlo však tolik lidí, že bylo jasné, že tady už to prostě nepůjde. Organizační tým se nám rozrostl o dva členy, takže jsme mohli propracovat více detailů. Na místě si lidé mohli koupit plyšového hrošíka a vzpomínkovou placku. Taky hudební program byl už zaměřený více moderně, i když jsme se snažili nabídnout hostům i klasickou hudbu. Při plánování třetího koncertu jsme využili nabídku brněnského klubu Metro Music Bar. Pro hosty jsme poprvé připravili i občerstvení. Z řad návštěvníků se ke mně doneslo, že se koncert vyšvihl o několik příček výš – a to jak v kategorii moderování, tak i programu. Takového hodnocení si nesmírně vážím.

Večery plné hudby se konaly zatím vždy jednou za semestr. Máte něco dalšího v plánu?
Vzhledem k časové náročnosti příprav a skloubení se studiem medicíny v plánu nic dalšího nemáme. Jelikož většina z nás studuje v pátém ročníku, rádi bychom nejen touto cestou oslovili mladší kolegy, aby v našem úsilí dále pokračovali, a aby tento oblíbený projekt spolu s naším ukončením studia nezanikl. 

Spolek mediků není jen o medicíně

Večery plné hudby se konají pod záštitou Spolku mediků Lékařské fakulty Masarykovy univerzity. Pořádá spolek i jiné akce?
Všichni členové teď přípravují reprezentační ples, který pořádáme již devatenáctým rokem. Dále organizujeme Kytarovačky, což jsou hudební večery, kam lidé přinesou kytary, harmoniky, housle, v podstatě vše, co je napadne, a pak na tyto nástroje hrají a zpívají k tomu. Další akcí jsou Filmovky, které se konají jednou za měsíc. Známé jsou také Tančírny, které se konají každou středu v tělocvičně Fakulty sportovních studií Masarykovy univerzity. Snažíme se věnovat také vzdělávací aktivitám. Společně s portálem Akutně.cz organizujeme mediky oblíbený Kurz urgentní medicíny a příští rok chystáme již 59. ročník Studentské vědecké konference. 

Lékařská fakulta je známá svou náročností, co se studia týče, pořádáte nějaké akce také ve zkouškovém období?
Ve zkouškovém období naše aktivní činnost zčásti ustává. Minulý rok se nám podařilo rozjet takzvanou Trýbostudovnu, kterou vyžívají medikové, kteří mají rádi na učení klid, který mnohdy na koleji nebo na privátě nemají.

Více o Spolku mediků se můžete dozvědět na stránce spolek.med.muni.cz.

Klíčová slova: Večery hudby, spolek mediků, dobročinná akce

Fotogalerie

Hodnocení příspěvku

1 | 2 | 3 | 4 | 5 (1 - nejhorší, 5 - nejlepší)

Vkladání nových komentářů skončilo.