12.03.2018 20:39


Chtěl hlavně dojet do cíle, nakonec skončil v prestižním závodu třetí

Autor: Jan Jakovljevič | Kurz: Online Stisk | Kategorie: Sport

Martin Řehout studuje agropodnikání na zemědělské fakultě Jihočeské univerzity. Když zrovna nesedí v posluchárně nebo nepracuje v laboratoři, věnuje se zajímavému sportu. Učarovaly mu totiž závody psích spřežení neboli mushing. Letos dokonce tento dvacetiletý mladík se svými psy obsadil třetí místo v prestižním francouzském závodě La Grande Odyssée.

V letošní sezóně skončil Martin Řehout třetí nejen na mistrovství Evropy, ale i na prestižní La Grande Odyssée. Autor: Archiv Martina Řehouta

Besednice - K mushingu se dostal díky svému otci, kterému od mala pomáhal s přípravou psů nebo při závodech. „Samostatně závodit jsem začal před čtyřmi lety. Původně jsem jezdil ještě se psy svého otce, potom jsme koupili nový tým alaskánů, což je speciálně vyšlechtěné plemeno saňových psů,“ říká Řehout. Jeho otce už v současné době závodění moc neláká, raději jezdí rekreačně na různé expedice. Martin tak zůstal jediný, kdo se závodnímu mushingu v rodině Řehoutů i nadále věnuje.

Podle Řehouta je závodění v psích spřežení velmi časově náročná zábava. Většinou když přijde ze školy, odhodí svou tašku a běží za psy, se kterými trénuje pětkrát do týdne. „Není to ale jen o trénincích. I když netrénujete, vaši psi vyžadují každodenní péči,“ popisuje. Časovou náročnost mushingu pak dále umocňuje fakt, že se Řehout snaží se svými psy běhat co nejvíce na sněhu. V místě jeho bydliště sníh moc často nebývá. Musí za ním cestovat desítky kilometrů do Novohradských hor.

V letošní sezóně si splnil sen

Hlavním cílem letošní sezóny byla pro Řehouta účast na francouzském závodě La Grande Odyssée, který musheři označují za musherskou Tour de France. „Loni jsme jeli kratší verzi tohoto závodu, kde jsou etapy dlouhé od třiceti do padesáti kilometrů,“ líčí Řehout. Loňskou účast bral hlavně jako přípravu na letošní plnou verzi závodu, při které musel absolvovat etapy dlouhé až osmdesát kilometrů.

„Přípravě jsme obětovali většinu sezóny, přece jenom asi není možné jen tak přijít na start a hned bez přípravy uběhnout osmdesátikilometrovou etapu,“ usmívá se Řehout. Jeho hlavním cílem bylo závod dokončit, nakonec však obsadil třetí místo. Své umístění ale nepřeceňuje. „Je sice hezké, že jsem dojel třetí, ale letos nebyla na závodě taková konkurence jako v předchozích letech,“ podotýká Řehout s tím, že závod v posledních letech začíná ztrácet na prestiži. Důvodem je zejména nepříznivé počasí, které nutí organizátory rušit některé z etap.

Dvacetiletý Jihočech doufá, že se prestiž La Grande Odyssée vrátí tam, kde byla v dobách největší slávy tohoto závodu. „Byl bych za to moc rád, protože je to opravdu unikátní závod, při kterém prakticky ani jednou nejedete po stejné trati a pořád se někam přesouváte. Navíc bych se tam velmi rád dobře umístil ve velké a kvalitní konkurenci,“ říká. Příští rok tento závod nepojede, má jiné plány. Rád by se totiž zúčastnil 400 kilometrů dlouhého norského závodu Femundlopet. „Po mé přítelkyni jste vlastně první, kdo o tomto mém záměru ví. Femundlopet je nesmírně náročný a dlouhý závod, který se jede nepřetržitě, jen s povinnými pauzami,“ prozrazuje.

Třetí byl i na mistrovství Evropy

I když většinu sezóny podřídil La Grande Odyssée, zúčastnil se i dalších závodů. Jedním z nich byla Ledová jízda v Krkonoších, pravděpodobně nejnáročnější závod na území České republiky. „Ledová jízda je spíše taková 150 kilometrů dlouhá expedice po hřebenech Krkonoš. Navíc je specifická tím, že za psím spřežením jede ještě další člověk na běžkách,“ popisuje Řehout. I v tomto závodě se mu dařilo a obsadil čtvrté místo. 

Jelikož v České republice byl nedostatek sněhu, rozhodl se tento rodák z Besednice na Českokrumlovsku ke konci sezóny zúčastnit midového mistrovství Evropy (kratší tratě, 35 a více kilometrů bez zátěže – pozn. red.) v Itálii. „Když jsem se tohoto mistrovství účastnil naposledy, skončil jsem předposlední, takže ani letos jsem nečekal nějaký velký výsledek,“ říká. O to více byl překvapený, když i tam nakonec obsadil třetí příčku.

Závody také pořádá

Řehout se závodů nejen aktivně účastní, některé dokonce spolu se svým otcem pořádá. Jedním z nich je kárový závod (psi netáhnou mushera na saních, nýbrž na vozíku s koly – pozn. red.) v rakouském Reingers. „Na jeho organizaci spolupracujeme s tamním sportovním klubem psích spřežení. Část trati tohoto podniku vede Rakouskem, kde je i start a hlavní zázemí,“ upřesňuje a dodává, že většina z dvaceti kilometrů dlouhé trati vede Českou republikou.

V minulosti organizovali také závod Českou Kanadou. Ten se však už pět let kvůli nepříznivému počasí neuskutečnil. „Jednou bylo málo sněhu, jindy ho bylo sice dost, ale kvůli námraze na stromech byl zakázaný vstup do lesů,“ vysvětluje mladý musher. Podle jeho slov navíc není vůbec jisté, jestli závod v budoucnu obnoví.

Klíčová slova: mushing, Francie, La Grande Odyssée, pes, závod, student, Norsko, Český Krumlov

Fotogalerie

Hodnocení příspěvku

1 | 2 | 3 | 4 | 5 (1 - nejhorší, 5 - nejlepší)

Vkladání nových komentářů skončilo.