21.05.2018 13:32


Chovatelů nutrií ubývá, prodej masa je neuživí

Autor: Jan Kuchta | Kurz: Online Stisk | Kategorie: Ekonomika

Nutrie říční se u nás dříve prodávaly kvůli kožešinám, dnes převážně kvůli kvalitnímu masu. Počet jejich chovatelů ale v posledních letech klesá kvůli výdajům na chov a levné ceně ostatních druhů masa. Poptávka po mase z nutrií je přitom vysoká. Tito hlodavci patří v České republice mezi nepůvodní druhy a pokud skončí jejich chov, vymizí z našeho území úplně.

Audio

    Rozhovor s chovatelem Lukášem Kopeckým
         
    Autor: Jan Kuchta

Nutrie říční, autor: chovzvirat.cz

Brno - Nutrie říční je druhem všežravých hlodavců, na pohled může být podobná vydrám. U nás se chovaly převážně v 70. a 80. letech minulého století jako kožešinová zvířata. V přírodě patří nutrie do seznamu nepůvodních invazivních druhů, které je podle směrnic Evropské unie třeba redukovat. Zároveň je ale povolený jejich domácí chov a prodej takzvaně ze dvora.

Lukáš Kopecký se chovu nutrií věnuje už čtyři roky. Původně se staral o králíky, ale když se s nimi nedařilo, přešel na jiný druh hlodavců. S nutriemi se mu zadařilo i přes vysoké náklady na chov. Z prodaného kila masa má nyní v průměru kolem třiceti korun zisku.

„Hodně chovatelů letos s prodejem úplně přestává. Znám asi tři větší chovatele a všichni končí, už se to nevyplatí. Poptávka je přitom obrovská, ale rozhoduje cena. Když řeknete, že chcete sto osmdesát korun za kilo masa, tak zájemce řekne, že si raději koupí hovězí,“ dodal Kopecký. Ceny živých nutrií se v inzercích pohybují podle váhy mezi čtyřmi a šesti sty korunami. Zájemců o zvířata do chovu je ale málo.

Klíčová slova: nutrie, nutrie říční, chov nutrií

Fotogalerie

Hodnocení příspěvku

1 | 2 | 3 | 4 | 5 (1 - nejhorší, 5 - nejlepší)

Vkladání nových komentářů skončilo.