15.04.2014 17:20


Chemici si myjí ruce i před použitím toalety

Autor: Jelínková Markéta | Kurz: Online Stisk | Kategorie: Univerzita

Chemie pro mě vždy byl naprosto nepochopitelný obor. Nikdy jsem nechápala všechny ty složité výpočty. Student chemie, Jiří Partl mě vzal k sobě do laboratoře, kde mě na přivítanou polil tekutým dusíkem a ukázal mi, že chemie nuda být nemusí. S Jirkou se známe už dlouho, proto si spolu tykáme.

Audio

    Záznam rozhovoru s Jiřím Partlem
         
    Autor: Jelínková Markéta

Jiří Partl studuje na Masarykově univerzitě chemii čtvrtým rokem. Kromě náročného studia pracuje v laboratoři, kde se podílí na výrobě různých látek, některé z nich mají potenciál stát se lékem na závažná lidská onemocnění. Kvůli práci a studiu mu nezbývá příliš volného času, ale jak sám říká chemie je jeho koníčkem, který by za nic nevyměnil.

Na jakém projektu nyní pracuješ?

Snažíme se připravit přírodní látky, které se vyskytují ve volné přírodě a jejich různé úpravy. Připravujeme produkty, které jsou i běžně komerčně k dostání, ale jsou velice drahé. Pár miligramu stojí i pětadvacet tisíc. My postup při získávání látek zjednodušujeme, aby jejich příprava nebyla tolik nákladná. Výsledný produkt se biologicky testuje, v tomto spolupracujeme s Fakultní nemocnicí u sv. Anny v Brně. U pár námi vyvinutých látek je již prokázána zajímavá biologická aktivita.

Jaké biologické aktivity to například jsou?

Například diferenciace nervových buněk, což by mohlo mít vliv na léčbu různých degenerativníchJiří Partl v laboratoři. Foto: Jelínková Markéta. nervových onemocnění. Další je inhibice angiogeneze. Angiogeneze je děj, při kterém vznikají nové buňky, inhibice tento vznik zastavuje. Přínos by to tedy mohlo mít pro léčbu rakoviny.

Kdo všechno se projektu účastní?

Projekt je pod záštitou univerzity, většinou na něm pracují studenti. Náš tým se skládá z pěti chemiků studujících Přírodovědeckou fakultu Masarykovy univerzity.

Jak vypadá takový běžný den chemika?

Chemie se nedá dělat během osmi hodin denně, je to intenzivní práce. Nikdy nevíme, jak dlouho bude reakce trvat, musíme absolvovat spoustu složitých technologických postupů, než získáme výsledný produkt. Poté následují analýzy. Já většinou vstávám o půl páté ráno, poté si jdu zaběhat. V sedm hodin už bývám v laboratoři. A pak se dělá chemie. Jde se na oběd a pak zpátky k chemii, často i do pozdních hodin.

Jak vzniká práce na vědeckém projektu?

Celý výzkum vždy začíná na papíře a v počítači, musí se sledovat různé publikace. Když známe výsledný produkt, který chceme připravit, krok po kroku se vracíme a zkoumáme postupy jak je připravit, až se dostaneme k volně dostupné látce, od které začneme s přípravou. Málokdy to jde tak hladce, jak si naplánujeme. Sice trochu víme co čekat, ale nikdy to není úplně stoprocentní. Existuje spousta způsobů jak se ke kýženému produktu dostat. Naším cílem je najít tu nejlepší, nejlevnější cestu. Během procesu se může stát spousta věcí, když už se vám povede reakce, praskne baňka a po několika týdnech práce, nemáte nic.

Pracuješ s toxickými látkami, není to nebezpečné?

Není látka, která by nebyla jedovatá, vždy záleží jen množství. V organické chemii pracujeme s rozpouštědly, jedy, karcinogeny. Většina látek by vás nezabila hned. Ale pokud s ní pracujete dennodenně, může to být nebezpečné.  Rukavice a ochranné brýle jsou samozřejmostí, pracujeme v digestoři, rozpouštědla se odpařují ve vakuu. Ústav chemie je jedním z mála míst, kde si člověk umývá ruce i před použitím toalety.

Studuješ magisterský stupeň. Dá se skloubit práce v laboratoři a škola?

Přednášky jsou většinou ve stejném pavilonu, takže není problém si na ně odběhnout.  Začínal jsem tady, když jsem psal bakalářskou práci, to bylo mnohem náročnější. Začínali jsme úplně od nuly, nebyly žádné podklady, úplně jsme nevěděli co čekat. Spoustu věcí vás ve škole nenaučí. Něco jsem se učil od začátku.

Zbývá ti při tom všem ještě nějaký volný čas?

To záleží, jak si to člověk naplánuje. Než abych seděl doma a díval se na televizi, raději pracuji v laboratoři.

Chceš se chemií zabývat i v budoucnu?                                                                                        

Určitě. Po skončení studií budu hledat práci ve farmaceutickém průmyslu. Chtěl bych se podílet na syntéze léčiv - to mě baví nejvíc.

 

Medailon

Jiří Part se narodil 7. 2. 1990. Vystudoval gymnázium v Jihlavě. V současné době studuje Přírodovědeckou fakultu Masarykovy univerzity, obor organická chemie, kde zároveň pracuje na projektu doktora Jakuba Švendy.

Klíčová slova: Přírodovědecká fakulta MU, Jiří Partl, chemie

Fotogalerie

Hodnocení příspěvku

1 | 2 | 3 | 4 | 5 (1 - nejhorší, 5 - nejlepší)

Vkladání nových komentářů skončilo.