07.04.2015 08:32


Cheerleadering je velká dřina, říká mladá roztleskávačka

Autor: Bozděchová Aneta | Kurz: Online Stisk | Kategorie: Sport

Roztleskávání není pouze o tancování s třásněmi a povzbuzování sportovních týmů. Existuje i jako sportovní disciplína, která v taneční sestavě zahrnuje akrobatické prvky, jako jsou pyramidy a zvedačky.

Praha Karolína Tůmová je již několik let členkou pražského týmu Eagles věnujícího se sportovnímu odvětví cheerlederingu. V březnu se svým týmem vyhrála soutěž Roller Coaster Cup. Vítězství se může stát dobrý začátkem před účastí na květnovém mistroství republiky, které Eagles  v minulých letech již několikrát ovládli. „Na soutěžích necháváme srdce, pot a krev,“ řekla Tůmová.

Co váš čeká kromě mistroství republiky? 

Přihlášené jsme na německé otevřené mistroství Evropy. Pokud budeme v republice úspěšné a skončíme na prvním nebo druhém místě, tak získáme nominaci  i na Mistroství Evropy ve Slovinsku. V cheerleaderingu (poznámka redakce: roztleskávání) existuje několik soutěžních kategorií, každý tým se většinou specializuje na něco jiného. Můj tým se převážně zaměřuje na kategorii team cheer all girl, která se skládá pouze z holek. V ní budeme soutěžit i na mistroství republiky.  

Je mistroství republiky nějak tematicky zaměřené?

Předvádí se pouze sestavy. Máte stanovené určité prvky, které musí být v sestavě obsažené. Také musíte dodržet pravidla dané kategorie, nemůžete mít těžší prvky, než daná kategorie povoluje. Stačí dodržet pravidla, jinak sestava záleží jen na vás.

Kdo vymýšlí sestavy? Už jste nějakou vymyslela?

Choreografii má na starost  trenér týmu, který má nějakou představu, již by rád naplnil. Většinou ale dojde k  úpravám, protože ne vždy jde všechno podle plánu. Já osobně jsem vymyslela pár sestav pro menší děti u nás v týmu a ještě část párového tance s mojí sestrou. Inspiraci většinou získáváme z videí jiných soutěžních sestav, prvky ale samozřejmě trochu poupravíme podle svých potřeb. 

Máte amerického trenéra. Jaké je to v týmu s domluvou? 

Výrazy se na trénincích často opakují, takže mu většinou roozumíme. Navíc nás trénuje společně s českou trenérkou Lindou. Na tréninku je člověk stejně unavený, takže mu to jde jedním uchem dovnitř a druhým ven. (smích)

Proč jste si vybrala zrovna roztleskávání?

Před pár lety jsme řekly se sestrou mamce, že chceme dělat nějaké tancování. Máma se zeptala své známé v práci, která byla trenérkou jednoho tanečního týmu. Pak jsme se dozvěděly, že to jsou roztleskávačky, což jsme hned se sestrou odmítly. Máma nás nakonec přesvědčila, abychom se šly podívat na trénink. Zalíbilo se nám to, protože to nebylo jen tancování. Roztleskávání obsahuje prvky, jako jsou zvedačky, pyramidy a tak dále. To byl náš první tým, poté jsme se sestrou přestoupily do Eagles, v němž jsme mnohem spokojenější.

Věnovala jste se před roztleskáváním i jiným sportů?

V dětství jsem chodila na gymnastiku a tančila balet. Pak jsem byla členkou turistického oddílu. Balet a gymnastika byla dobrá příprava na roztleskávání, bez nich bych byla více levá. (smích) Na roztleskávání nemusíte mít nějakou přípravu, ale když ji máte, tak je to pro vás jedině výhoda. Máme v týmu bývalé gymnastky, které se kvůli zranění nemohou gymnastice věnovat naplno. Jsou to velmi šikovné holky, které se rychle učí a mají vztah k akrobacii.

Kterého úspěchu si nejvíce vážíte?

Výhra  s groupem (poznámka redakce:groupstand, skupina čtyř, maximálně pěti lidí) v berlínském otevřeném mistroství Evropy na Beach cupu. Tohoto úspěchu si nejvíce vážím proto, že tam byla nejen česká, ale i evropská konkurence. Vítězství jsme vůbec nečekaly, soutěžilo tam tehdy deset týmů. A najednou to přišlo, byly jsme první. (smích)

Liší se vaše týmové roztleskávání od roztleskávaček na fotbalových a hokejových zápasech?

V Americe má škola svůj vlastní tým, v němž holky roztleskáváním opravdu žijí, a mají ho jako svůj životní styl. V Čechách se rozleskávání můžete věnovat buď jako povzbuzovačky, které právě polonahé tancují a mávají pompony, anebo jako sportovní aktivitě. My děláme pouze sportovní odvětví cheerleaderingu. Ony jsou tanečnice a my atleti.

Máte v týmu i nějaké kluky?

Pár jsme jich měli, ale protože jezdíme po soutěžích se sestavou pouze pro holky, tak u nás kluci neměli co dělat. Přestoupili do jiného týmu, který má soutěžní sestavu i s kluky.

Jak je roztleskávání v České republice rozšířené?

Všechny týmy se známe alespoň podle názvu. Nestalo se mi, že bych přišla na soutěž a objevil se tam tým, o kterém jsem v životě neslyšela. Mezi lidmi z roztleskávání se známe, většinou se máme v přátelích i na facebooku, takže pak na jejich zdi vidíte, co tam dávají za fotky, videa a tak. Naše tajná taktika je před soutěží zveřejnit stejné profilové a úvodní fotky a motivační statusy, abychom psychicky zničily konkurenci. (smích)

Do kolika let se může roztleskávání provozovat?

Máme v týmu i třicetileté holky, ale to je spíše výjimka. Většinou se starší holky už nechtějí roztleskávání věnovat, mají jiné priority. Není to tím, že by už nemohly. 

Jak vnímáte názory, že roztleskávání není žádný sport?

Velmi špatně. Vždycky mě to vytočí. Snažím se lidem vysvětlit, že opravdu sportujeme, je to velká dřina. Na soutěži necháváme srdce, pot a krev.

 


 

Karolína Tůmová vystudovala pražskou Střední průmyslovou školu sdělovací techniky. S roztleskáváním začala v roce 2009. Kromě  cheerlederingu závodí i za atletické družstvo TJ Sokol Královské Vinohrady. V současné době se připravuje na přijímací zkoušky na vysokou školu.  

Úspěchy týmu Eagles, na kterých se Karolína podílela:

Mistrovství ČR v Cheerleadingu: 

2. místo – Senior AllGirl Group Stunt- Extreme 2013
3. místo - Senior AllGirl Cheer, 2013
1. místo – AllGirl Senior 2012, Major Award 2012
1. místo – Extreme AllGirl Group Stunt Senior 2012
1. místo – Extreme AllGirl Group Stunt Senior 2011
2. místo – AllGirl Senior, Small A, 2011
3. místo – AllGirl Senior, Major Award 2011

Beach Cup (otevřené mistrovství Evropy, Berlin-Německo)
1. místo – Senior AllGirl Double Partner Stunt 2010
1. místo – Extreme Senior AllGirl Group Stunt 2010

ELITE Cheerleading Championship (otevřené mistrovství Evropy, Bottrop-Německo)

2. místo – Junior AllGirl Cheer Level 3, 2014

 

Fotogalerie

Hodnocení příspěvku

1 | 2 | 3 | 4 | 5 (1 - nejhorší, 5 - nejlepší)

Vkladání nových komentářů skončilo.