07.03.2013 14:06


Chci v hokejistech znovu probudit touhu po vítězství, říká staronový trenér Vladimír Kýhos

Autor: Kristýna Živná | Kurz: Online Stisk | Kategorie: Sport

Visící hrozba propadnutí do první ligy a naštvaní fanoušci. Do takové atmosféry minulý týden přišel staronový trenér HC Komety Brno Vladimír Kýhos, jehož hlavním úkolem je udržet tým v nejvyšší české hokejové soutěži.

Trenér Vladimír Kýhos. Foto: Kristýna Živná

Brněnský hokejový tým Kometa se z loňského druhého místa letos propadl do play-out a v současné době hraje o udržení v extralize. Vedení na tuto situaci odpovědělo minulou středu, a to odvoláním trenéra Zdeňka Venery. Na jeho místo nastoupil staronový kouč Vladimír Kýhos, který již v minulosti mužstvo rok a půl trénoval. Pod jeho vedením vyhráli hokejisté nedělní zápas nad Chomutovem 3:2 po prodloužení a získali tak důležité dva body. K udržení týmu v nejvyšší české hokejové soutěži tým potřebuje získat ještě tři body. V následujícím rozhovoru popsal Vladimír Kýhos své první dny na znovunavráceném postu a představil své plány do budoucna.

 

Kdy se vám vedení Komety ozvalo s nabídkou návratu na post trenéra?

Je to přibližně čtrnáct dní. Kometa poté ještě pár zápasů hrála, takže trenéra neměnili až do té doby, než skončila základní hrací část. O přijetí nabídky jsem vůbec neváhal, protože když jsem v Brně už jednou trenéra dělal, tak se zde mně i rodině velmi líbilo a také vztahy, které jsem tady navázal s vedením, máme perfektní. Takže jsem byl šťastný, když jsem dostal nabídku vrátit se zpátky.

 

Jaké byly vaše první dny?

Byla to práce. Musel jsem zjistit, v jakém stavu tým je a co mám udělat pro to, abychom se zvedli, aby se zlepšily výkony.

 

Co jste si vytyčil jako hlavní cíl?

Mým hlavním cílem je, aby Kometa nespadla do baráže a samozřejmě oživit mužstvo, protože nálada tady nebyla úplně dobrá a zklamání kluků z toho, že nepostoupili, bylo velké, takže v nich chci zase probudit touhu po vítězství a docílit toho, aby měli radost ze hry.

 

Nebylo těžké hráče motivovat, když už věděli, že budou hrát play-out, místo play-off, v které na začátku sezony doufali?

Já si myslím, že ne. Všichni si uvědomují, že kdyby se hrála baráž, tak tam může hrozit cokoliv. Stále je zde hrozba, že můžeme spadnout do první ligy, což je dostatečně velký strašák a určitě není potřeba hráče motivovat k tomu, aby dělali všechno proto, aby se tomu vyhnuli.

 

V čem vidíte hlavní problém neúspěchu?

Hlavní problém je, že kluci nevyhrávali zápasy, i když hráli dobře. Zásadní chybou je to, že nedávají góly, mají velké množství nevyužitých šancí a sebevědomí hráčů tím bylo poznamenané. Loňskou sezonu měla Kometa také potíže dostat se do play-off, ona se tam dostala víceméně v 51. kole, takže to bylo něco podobného. Byl to boj do poslední chvíle jako letos. Loni se to povedlo, letos ne.

 

Kometa má nejvíce trestných minut v extralize. Jakým způsobem se to snažíte změnit?

Tam je jediný způsob apelovat na hráče a donutit je k tomu, aby nefaulovali, protože na trestné lavici se zápasy nevyhrávají. V téhle situaci je to těžké, ale hráči si to musí uvědomit. Samozřejmě existují různé nástroje, které já nerad používám, například pokuty, ale jestli ve faulování budou pokračovat dál, tak k nějakým takovým krokům budu muset přistoupit.

 

V neděli jste vyhráli zápas nad Chomutovem. Snažil jste se změnit herní styl hráčů?

Každý trenér má svoji vizi, svůj styl a každý vyžaduje od mužstva něco jiného. Já jsem se i za tak krátkou dobu snažil mužstvu vtisknout svůj systém a ráz, hlavně co se týkalo například rozjezdů, zakládání útoků a také jsem kladl důraz na obrannou hru ve třetině. Celé je to ale otázkou delší doby, kdy se na změnách musí pracovat. Není možné vše změnit ze dne na den, protože hráči mají své návyky, které získali pod vedením Zdeňka Venery a my teď po nich chceme, aby se to změnilo. Nicméně já jsem byl spokojený s výkonem, který jsme v neděli předvedli, mnoho chyb tam nebylo.

 

Víte, kdo povede mužstvo příští sezonu? Kdybyste dostal nabídku vy, přijal byste ji?

Kdo povede Kometu další sezonu nevím, ale kdybych nabídku dostal já, absolutně bych neváhal a přijal ji.

 

Před Kometou jste vedl Karlovy Vary. Můžete porovnat hrací styl těchto dvou týmů?

Kometa má vyrovnanější mužstvo co se týká útoku a má výraznější hráče v obraně. Celkově je tým kvalitativně lepší, než v Karlových Varech.

 

Co říkáte na proslulé brněnské fanoušky?

Fanoušci se mi líbí. Tenkrát jsem sem šel, dá se říct, hlavně kvůli nim, protože pokaždé, když jsme v Brně hráli, tak mě fascinovali. Měl jsem s nimi tady vždy dobrý vztah, takže doufám, že nám to vydrží. Samozřejmě v dnešní době jsou naštvaní, protože se sezona nevydařila, ale musí to brát tak, že hokej je sport, ve kterém hraje čtrnáct týmů, z nichž deset jde do play-off. Kometě se to letos nepovedlo, ale nikdo nemůže říct, že by se na to ti kluci vykašlali. Ono to přebolí a já si myslím, že příští sezonu už budou fanoušci zase na straně Komety, i když oni jsou tam pořád, v neděli to ukázali, protože přišli na play-out a přišlo jich 4 500, takže nezanevřeli, jsou to ti správní fanoušci, tak jak jsem je znal dřív.

Klíčová slova: hokej, extraliga, Kometa, Vladimír Kýhos

Hodnocení příspěvku

1 | 2 | 3 | 4 | 5 (1 - nejhorší, 5 - nejlepší)

Vkladání nových komentářů skončilo.