18.05.2015 17:09


Chci si opět vybojovat své místo v týmu, plánuje třinecký útočník Adam Rufer

Autor: Bazgierová Pavla | Kurz: Online Stisk | Kategorie: Sport

Hokej považují Češi za jeden z nejvýznamějších národních sportů. V letošní hokejové sezoně dominoval tým Ocelářů, kterým uteklo zlato až v sedmém rozhodujícím zápase s Litvínovem. Z důvodu zranění nemohl třinecký hráč Adam Rufer nastoupit, nicméně jeho cílem je znovu si vybojovat místo v A-týmu.

Brno – Letošní sezonu zakončili třinečtí hokejisté ziskem stříbrné medaile. Teď Oceláře čeká odpočinek a po něm letní příprava. Pro třineckého odchovance Adama Rufera byla letošní sezona obzvlášť náročná, jelikož kvůli svému zranění mohl jen fandit z tribuny.

Jak jste se dostal k hokeji?Třinecký útočník Adam Rufer (foto: Pavla Bazgierová)

Přivedli mě k němu rodiče, když mi bylo asi pět let. Vzali mě na zimák, abych si zkusil zabruslit. Začalo mě to bavit a od té doby jsem s tímhle sportem nedal pokoj.

Kolik let a jaké vlastnosti by měl mít někdo, kdo chce začít hrát hokej?

Co se věku týče, je to hodně individuální. Znám kluky, kteří začali bruslit po oslavách čtvrtých narozenin. Seznámil jsem se však i s takovými, kteří začali až v deseti letech. Ideální věk podle mě neexistuje. Nejdůležitější je, aby děti hrály hokej rády, aby je to bavilo. Přece jen to pro ně ještě není práce, ale zábava. Na to by se nemělo zapomínat.

Jak dlouho hrajete za Třinec?

S výjimkou jedné sezony, ve které jsem hrál za jiný tým, jsem věrný Ocelářům celý život. Za A-tým hraju od sezony 2011/2012.

Co bylo nejtěžší na tom prosadit se v prvním týmu Ocelářů?

Dostat se do jednoho z nejlepších hokejových družstev v naší soutěži není nic jednoduchého. Řekl bych, že celou dobu bojuju o své místo v sestavě. Pořád nemám nic jistého, protože konkurence je obrovská. V A-týmu bylo všechno najednou rychlejší. Člověk měl na všechno méně času. Hra začala být silovější a soupeři zkušenější. Všechny tyto změny posunuly kvalitu a náročnost hokeje o stupeň výše.

Jaká je vaše obvyklá úloha na ledě?

Hraju na pozici útočníka. Mým prvotním úkolem ovšem není střílet v každém zápase tři branky. Od toho máme jiné hráče. Jsem tam spíše proto, abychom gól nedostali. Dále se snažím vzít soupeři kyslík a připravit je pro naše top hráče, kteří se proti unaveným obráncům prosadí snáze.

Můžete ve zkratce popsat, jak vypadá typický den profesionálního hokejisty?

Počas sezony rozlišujeme zápasový a nezápasový den. Pokud máme zápas, dopoledne se lehce rozbruslíme, pak si dáme oběd dle libosti a večer se snažíme vyhrát utkání. Volný čas v tomto dni každý využívá po svém. Většinou lenošíme nebo spíme. V nezápasový den míváme dopoledne trénink na ledě, potom trénink v posilovně a po něm regeneraci. Někteří chodí na zimák i odpoledne, ale to je individuální.

Kvůli zranění jste vynechal letošní play-off. Co to pro vás znamenalo?

Zápasy jsem prožíval daleko více, než kdybych byl přímo v akci. Na ledě je člověk unavený, nemá čas řešit, jestli je nervózní nebo ne. Tam se prostě hraje, jak nejlépe to jde. Osobně bych určitě radši bruslil, protože sledovat takové zápasy jen z tribuny a nemít možnost přiložit ruku k dílu mi nedělalo moc dobře.

Kdy vás zase uvidíme hrát?

Pevně věřím, že v příští sezóně mě mé zranění už nebude omezovat.

Koho tipujete na celkové vítězství letošního mistrovství světa v ledním hokeji?

Mistrovství sleduju, dokonce jsem byl na některých zápasech osobně. Podle mě vyhraje Kanada. Mají perfektně poskládaný tým a všichni dodržují svůj nastavený systém. Za dosavadní výsledky by si vítězství určitě zasloužili.

Kdo je váš hokejový idol a proč?

Nemám žádný hokejový idol, žádnou modlu. Obecně se mi líbí hráči, kteří umí nejen útočit a střílet branky, ale také bránit a hrát do těla.

Jak se vám líbí nová třinecká hala?

Zázemí v nové Werk aréně je na fantastické úrovni. Je to jeden z nejmodernějších stadionů v Česku. Myslím si, že může konkurovat i evropským sportovním halám.

 Jaké jsou vaše cíle do budoucna?

Mé plány nesahají dále než za příští sezonu. Soustředím se na to, abych si zase vybojoval místo v týmu. Chtěl bych si vylepšit pozici a být platnějším hráčem pro družstvo.

 

 ____________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________

Adam Rufer pochází z Třince. Prošel mládežnickými kategoriích třineckých Ocelářů a ve svých dvaceti letech začal hrát za první hokejový tým Třince. Ve svém volném čase se snaží vyvažovat sport lenošením. Baví ho golf, tenis i fotbal. Nad jiným než hokejovým povoláním nikdy nepřemýšlel. Přál by si, aby se mohl živit hokejem co nejdéle.

Klíčová slova: Třinec, HC Oceláři, hokej, Adam Rufer

Fotogalerie

Hodnocení příspěvku

1 | 2 | 3 | 4 | 5 (1 - nejhorší, 5 - nejlepší)

Vkladání nových komentářů skončilo.