07.05.2018 20:40


Chci si hru užívat, proto na ledě často tancuju, říká izraelský brankář Nir Tichon

Autor: Martina Hykšová | Kurz: Online Stisk | Kategorie: Sport

Čtyřiadvacetiletý izraelský hokejista Nir Tichon hrál letošní sezónu s týmem HC Masaryk University. Díky svému působení mimo hranice své domoviny se dokonce dostal do reprezentačního týmu.

Tichon v zápase proti Paneuropa Kings. Foto: Archiv Nira Tichona

Brno – Nir Tichon se díky tvrdé dřině a snaze dostat ze sebe to nejlepší dostal do Izraelské reprezentace. V Brně je však známý především jako brankář týmu HC Masaryk University, který má za sebou svou první sezónu. „Mými idoly jsou moji rodiče. Nepřestávají mě překvapovat v tom, jak moc se někdo může starat o druhé. Můžu si jen přát, abych byl alespoň zčásti schopen někoho podporovat tak, jako oni podporovali mě,“ rozpovídal se o své rodině Tichon.

Jak jste se dostal do České republiky?

Když jsem byl na ledě méně než rok, napsal jsem zakladateli týmu Peterovi Bustinovi, protože jsem chtěl získat zkušenosti. Tehdy byl Peter ještě v Technice Brno, tam mi to nevyšlo. Zůstali jsme však v kontaktu a občas jsme si napsali, jak se máme a co zrovna děláme. Potom se mi ozval, že založil nový tým a možná bych pro ně mohl hrát.

Co si myslíte o vašem působení v HC Masaryk University?

Hodně jsem si to užíval. Myslím si, že jsem se díky našemu týmu hodně zlepšil. Teď zrovna pracujeme na tom, abychom mohli hrát další sezónu znova. Máme se tedy na co těšit.

Co děláte po skončení hokejové sezóny?

Snažím se udržet si formu jinými fyzickými aktivitami a sporty. Zároveň však chci trochu zapomenout na hru a pročistit si mysl, trochu relaxovat.

Jak vypadá vaše předzápasová rutina?

Před každou hrou dělám stejné věci, stejná cvičení. Hlavně se ale snažím si to užívat. I když dodržuju celkem striktní rutinu, nechci to příliš hrotit. Důležité je si před zápasem vyčistit hlavu, což dělám tak, že si hru vychutnávám. Často tancuju kolem šatny, dokonce i na ledu. Další věcí, která mi pomáhá pročistit mysl, je žvýkačka. Během hry žvýkám dvě extra silné mátové žvýkačky a když se hra dostane k mojí brance, posunu si ji pod jazyk a potom zase pokračuju.

Co obnáší váš trénink?

Pětkrát týdně chodím do posilovny. Další den pak věnuju protahování, józe a meditaci. Sedmý den hlavně odpočívám. V týdnu samozřejmě ještě chodím na led s týmem.

Kdy jste začal hrát hokej?

V osmi letech. Můj bratr začal hrát hokej na kolečkových bruslích, já jsem v té době byl ještě moc malý. Hrávali jsme však doma hokej s papírovými míčky a košťaty. Od osmi let jsem mohl hrát taky.
S ledním hokejem jsem začal dva měsíce před ukončením povinné vojenské služby a úplně jsem mu propadl. Inline hokej jsem miloval, ale přišlo mi, že mi něco chybělo. Až lední hokej ve mně probudil skutečnou hokejovou mánii. Nedokážu se toho nabažit.

Kdo vás ve vaší kariéře nejvíc ovlivnil?

Myslím si, že největší vliv na mě měl trenér Michael Garman. Pomohl mi dozrát mentálně i co se týče dovedností. Díky němu jsem si na ledě začal věřit. Po velice krátké době trénování s ním jsem zaznamenal neuvěřitelné pokroky. Dokázal ze mě dostat to nejlepší.

Jakou byste dělal práci, kdybyste nebyl hokejistou?

Bavilo by mě trénovat brankáře. Když jsem byl v USA, hodně jsem trénoval brankáře a začalo mě to bavit. Samozřejmě že je to těžké, když s tím gólman bojuje. Ale ten pocit, že je můžu ovlivnit v jejich kariéře a oni mi pak poděkují, je nepopsatelný.

Jaké jsou vaše plány do budoucna?

Chtěl bych se dostat na univerzitu, zatím studuju jen na jazykové škole. Co se týče kariéry, chci se stát profesionálním hokejistou. Snažím se dostat mezi nejlepší hráče, ale zaměřuju se na menší kroky.

Klíčová slova: brankář, hokej, HC Masaryk University, Nir Tichon

Fotogalerie

Hodnocení příspěvku

1 | 2 | 3 | 4 | 5 (1 - nejhorší, 5 - nejlepší)

Vkladání nových komentářů skončilo.