03.03.2015 10:26


Chcete vyrazit za prací do zahraničí? HelpX pomůže najít práci za stravu a ubytování

Autor: Michaela Vařeková | Kurz: Online Stisk | Kategorie: Studentský servis

Help Exchange (HelpX) je internetová stránka, na které mohou lidé z celého světa najít práci v cizí zemi. Online je netypický tím, že zaměstnavatelé nenabízejí cestovatelům za práci peníze, ale jídlo a ubytování. Hostitelé obvykle požadují čtyři hodiny práce denně.

Brno – V současné době můžete na stránce najít tisíce nabídek k příležitostem, jak poznat cizí zemi, nové lidi, kulturu, zlepšit si jazykovou výbavu, změnit prostředí, zkrátka zažít, co k cestování obvykle náleží. Stačí se zaregistrovat a hledat. Nejpopulárnější jsou Austrálie a Nový Zéland, mnoho nabídek zveřejňují také lidé z Kanady a USA. Je tedy logické, že zájemce o služby HelpX se obvykle setkává s možností pást dobytek, pomáhat se sklizní anebo připravovat půdu na novou úrodu. Obecně ale platí, že pokud člověk netrvá na destinaci, může se mu podařit najít jakýkoliv druh práce v jakékoliv zemi. Nabídky na práci za ubytování a stravu nabízí každý týden lidé z celé Evropy, v sekci International lze najít stejný typ práce i v rozvojových zemích Ameriky, Afriky i Asie. Provozovatelé stránek upozorňují na skutečnost, že ani přes HelpX není cestování do těchto států zcela bez rizika, chudším hostitelům se nemusí podařit o hosty dostatečně postarat, ti se tak musí spolehnout i sami na sebe. Pokud je toto pro člověka nepřijatelné, rizikovějším destinacím by se měl vyhnout.

Není bezpodmínečně nutné, že host pokaždé dostane ubytování a jídlo za čtyřhodinovou pracovní dobu. Ta může být někdy i delší, tehdy dostane příchozí od svých hostitelů něco navíc, třeba samostatný pokoj nebo má některý den v týdnu úplné volno.

Lucie Kambová při návštěvě Londýna Lucie Švábová, studentka Fakulty stavební VUT v Brně, využila možností, jež stránka HelpX nabízí. Strávila dva měsíce coby pomocná síla v zahradnictví v Nizozemsku. ,,Obzvlášť bych stránku doporučila všem, kteří jedou do zahraničí poprvé, neví, jak to v cizí zemi chodí anebo chtějí mermomocí vyjet, ale nepodaří se jim najít práci placenou,“ říká Švábová. Velká řada těch, kteří služeb HelpX využijí a poskytnou svoji zpětnou vazbu, si bezplatnou práci pochvaluje. Člověk má na cestě jistotu, že bude mít kde složit hlavu, a i když se vydá do vzdálenější země, nestojí ho zážitek moc peněz právě proto, že neplatí za ubytování a jídlo, které představují dvě peněžně nejnáročnější cestovatelské položky.

,,Ideální mi připadá, když se podaří člověku najít placenou práci na poloviční úvazek v místě, kam přijede přes HelpX. Já jsem třeba uklízela v jednom menším rodinném hotelu kousek od Londýna, za tuto práci jsem nedostávala peníze, ale měla jsem kde bydlet a co jíst. Denně mi uklízení zabralo asi tři hodiny, odpoledne jsem hlídala děti sousedce a večer jsem občas prodávala v místním lahůdkářství,“ popisuje Lucie Kambová, studentka Ekonomicko-provozní fakulty Mendelovy univerzity v Brně. Letní měsíce za poslední tři roky strávila v zahraničí, loni poprvé cestovala pomocí HelpX. Lucie Švábová potvrzuje, že taková kombinace může být skutečně nejvýhodnější. ,,Představa, že si v zahraničí vyděláte spoustu peněz a vracíte se s kufry nových věcí a spoustou dárků, je trochu mylná. Může se stát, že vám nesedne práce, kterou jste si domluvili, vykašle se na vás zaměstnavatel, najdete jen hodně drahé ubytování. Tehdy vám zisky jen mírně převýší náklady, občas ani to ne. S HelpX máte alespoň od začátku zázemí.“

 

Stránky Help Exchange založil v roce 2001 cestovatel Robert Prince z Anglie. Dostupné jsou na adrese www.helpx.net. Práci za ubytování a stravu na nich můžete začít hledat v kterékoliv roční době, s otázkami a žádostí o pomoc se můžete obrátit na samotného zakladatele Prince.

Klíčová slova: cestování, práce v zahraničí, studenti

Fotogalerie

Hodnocení příspěvku

1 | 2 | 3 | 4 | 5 (1 - nejhorší, 5 - nejlepší)

Vkladání nových komentářů skončilo.