16.10.2014 15:56


Chcete studovat na Oxfordu? Můžete zdarma přes internet

Autor: Anna Jordanová | Kurz: Online Stisk | Kategorie: Univerzita

Desítky kurzů a přednášek z celosvětových škol mohou zájemci sledovat z pohodlí domova. Přední světové univerzity nabízí výuku prostřednictvím internetových portálů s možností získání certifikátu, nebo i jen ze zájmu.  Na Masarykově univerzitě dokonce existuje možnost získat za tyto kurzy kredity.

Jeden z největších propagátorů mimoškolního vzdělávání online, projekt Mimo školu, kromě jiných činností shromažďuje i seznam internetových stránek, nabízejících všeobecně dostupné vzdělávání se na univerzitní úrovni. Jeho cílem je přiblížit ho nejen studentské či akademické obci, ale široké veřejnosti, každému, kdo má k dispozici internetové připojení. Server mimoskolu.cz jich sepsal a ohodnotil několik desítek. 

Studentka. Zdroj: veřejná galerie PhotlVýuka na portálech zahrnuje přednášky na videu, úkoly, literaturu i kvízy. Velká část předmětů skýtá možnost získání certifikátu po absolvování závěrečného testu. Nedílnou součástí jsou  - jako i v reálné výuce – diskuze ve skupinách. Většina materiálů je k dispozici v angličtině, eventuálně v dalších světových jazycích. Velkým bonusem je fakt, že profesoři tvoří kurzy přímo pro e-learning s vědomím, že značná část jejich posluchačů nebudou rodilí mluvčí, což se odráží v kvalitě natočených záznamů s titulky. 

Studenti Masarykovy univerzity si mohou za certifikovaný kurz na některém z portálů navíc nechat připsat kredity, jako to nabízí Kabinet informačních studií a knihovnictví na Filozofické fakultě.  

Portály a kurzy v angličtině

Jako jeden z prvních webů pro online kurzy tohoto typu byla založena Coursera.org. Výběrové univerzity přes ni nabízí více než pět set kurzů. Bez přijímacích zkoušek či poplatků za studium dává možnost se virtuálně prosadit mezi tamní studenty a vybírat si předměty napříč všemi obory.

Podobně fungují další platformy. Edx.org. využívá Harvard university společně s MIT a na své si přijdou příznivci přírodních věd, informačních technologií a práva. Vlastní portál pro své kurzy si vytvořila univerzita Yale – na oyc.yale.edu obsáhla materiály od angličtiny po hudbu. Unikátní formu má web Udacity.com. Kurzy zde netvoří univerzity, ale neakademičtí odborníci z oblasti umělé inteligence, matematiky a programování. Vytvořit si vlastní kurz můžete na www.udemy.com.

Cizojazyčných webů jsou k dispozici desítky, převážně a angličtině, němčině, francouzštině či špatnělštině. Materiálů v češtině je podstatně méně. Za zmínku jistě stojí sprednasky.cz a studentTV.cz, zaměřené převážně na marketing a podnikání.  

Anna Jordanová

Klíčová slova: výuka, samostudium, e-learning

Fotogalerie

Hodnocení příspěvku

1 | 2 | 3 | 4 | 5 (1 - nejhorší, 5 - nejlepší)

Vkladání nových komentářů skončilo.