27.04.2012 15:38


Chcete být dobrovolníkem? Stačí si vybrat

Autor: Jarmila Brhelová | Kurz: Online Stisk | Kategorie: Studentský servis

Brno, coby druhé největší tuzemské město, nabízí nepřeberné množství kulturních, společenských i sportovních možností. Z jakých aktivit však můžete vybírat, pokud chcete ve svém volném čase pomáhat ostatním? Na koho se obrátit a nenaletět?

Přehrát audio

Audio

Autor: Jarmila Brhelová

Brno – Dobrovolnictví je činnost zcela jistě záslužná a prospěšná. Pomáhat lidem, kteří se bez pomoci neobejdou, nebo lidem, kterým může pomoc značně zlepšit kvalitu života, a to bez nároku na honorář. To je něco, co v dnešní době zní trochu jako utopie. Přesto mají o tuto práci lidé stále zájem. Najít každému zájemci tu správnou činnost pomáhá i brněnské Dobrovolnické centrum 67.

„Dobrovolnické centrum 67 je součástí Občanského sdružení Plán B,“ vysvětluje pracovnice centra Tereza Nádvorníková. „Propojujeme různé dobrovolnické organizace, na společných setkáních zajišťujeme výměnu zkušeností a informací. Zároveň fungujeme jako informační centrum – pokud má někdo zájem o dobrovolnictví, poradíme mu, čemu se v Brně, Jihomoravském kraji, ale i zahraničí může věnovat,“ popisuje Nádvorníková. Oblast, které se budou věnovat, si lidé vybírají většinou podle zálib a zkušeností. Možností je spousta. Mohou pracovat v sociálních službách (pomáhat seniorům, dětem, autistům, nevidomým - postiženým či závislým osobám), v organizacích kulturních nebo ochraňujících životní prostředí, ale také mohou vést sportovní a zájmové kroužky.

„Centrum se orientuje především na práci s lidmi ve věku od patnácti do třiceti let. Dnes tu byli za hodinu tři zájemci, některý den zase nepřijde nikdo. Zhruba polovina lidí, kteří centrum navštíví, se přijde informovat, co by jako dobrovolníci mohli dělat. Snažím se jim poradit, dát kontakt na sdružení, která by pro ně byla nejvhodnější,“ říká Tereza Nádvorníková. Druhou polovinu zájemců podle ní tvoří mladí lidé, kteří se chtějí věnovat dobrovolnictví v zahraničí – díky programu Evropská dobrovolná služba mohou dobrovolníci starší osmnácti let vycestovat až na rok, zaplatí si přitom pouze cestu. Ubytování a jídlo hradí organizace.

Největší zájem o dobrovolnické služby mají podle Nádvorníkové studenti vysokých škol. V budoucnosti se chce centrum ale zaměřit také na středoškoláky. „Od patnácti let mohou lidé pracovat téměř kdekoliv. V některých organizacích ale musí mít za sebou školení, která se konají třeba jen jednou za půl roku, takže nemohou začít pracovat ihned,“ popisuje Nádvorníková.

Dobrovolnické centrum funguje od září loňského roku ve středisku volného času Lužánky. „Zatím si hledáme k zájemcům cestu, rozjíždíme webové stránky. Naši činnost chceme shrnout až po roce fungování, už teď ale můžu říct, že se v centru na různých programech doposud vystřídalo asi 1200 lidí,“ je spokojena Nádvorníková. Kromě prezentací dobrovolnických organizací pořádají i filmové projekce a debatní večery. Prostory v Lužánkách mohou využít také všichni mladí lidé, kteří pracují na nějakém projektu a nemají se kde scházet. Centrum se letos stalo základnou například pro organizátory festivalu Jeden svět.

Klíčová slova: dobrovolnictví, Brno, pomoc, Dobrovolnické centrum 67, Lužánky

Hodnocení příspěvku

1 | 2 | 3 | 4 | 5 (1 - nejhorší, 5 - nejlepší)

Vkladání nových komentářů skončilo.