09.10.2014 10:13


Chceme expandovat do Indie, říká Jan Klodner, spoluautor projektu Spoteee

Autor: Denisa Macečková | Kurz: Online Stisk | Kategorie: Sport

Chcete se dostat z Brna do Londýna za pár vteřin? Proběhnout se po slunečné pláži, ačkoliv venku právě prší? S projektem Spoteee to není problém. Na běžeckém páse nebo cyklotrenažéru se ze své posilovny přenesete na nejrůznější místa na Zemi, a to za pomoci videí, která pro své zákazníky natáčí.

Běhání je trendy. Lidé běhají ráno i večer, mají své oblíbené trasy. Někteří dávají přednost pohybu venku na čerstvém vzduchu, jiní zase klidnému prostředí posilovny nebo fitness centra. Někdy ale zkrátka počasí venkovním aktivitám nepřeje, a tak nakonec všichni skončí na páse v posilovně s pohledem upřeným na bílou omítku před sebe. To se však rozhodla změnit pětice kamarádů, a už druhým rokem se může každý virtuálně přenést a proběhnout se vánočním Londýnem nebo uličkami Prahy.

Jak vznikl Spoteee a co tento projekt obnáší?

Ve Spoteee vytváříme videa, která slouží jako doprovod při běhání na pásech, lekcích spinningu nebo lekcích H.E.A.T., což je cvičení založené na chůzi a vzniklo, když jsme si s bráchou byli zaběhat v posilovně. Moc často tam nechodíme, ale když už jsme tam byli, všimli jsme si, že lidé se při běhu dívají v podstatě do zdi. A přišla nějaká kreativní chvilka, kdy nás napadlo, proč bychom se virtuálně nemohli proběhnout třeba po Manhattanu a běh na páse si zpříjemnit? 

Je spousta zajímavých míst, která by se dala natočit. Podle čeho je vybíráte vy?

Ze začátku jsme točili hlavně místa, která jsme sami procestovali a která se nám líbila. Jinak nám taky píšou sami klienti, kam by se rádi podívali, a my se jim snažíme co nejvíce vyhovět.

Viděla jsem, že máte i video z Kuby. To je vaše práce, nebo jste si někoho najali? 

Na Kubě byl náš známý, který pro nás nějaká videa natočil. Za rok musíme natočit okolo šedesáti až sedmdesáti videí, což je náročné, proto se je snažíme zajistit i externě ze zahraničí. Takže kontaktujeme kameramany po celém světě a spolupracujeme s nimi. 

Jaké máte v nejbližší době naplánované trasy? 

Dlouhou dobu plánujeme sever Itálie a také Slovinsko, kde jsou krásné trasy. A možná taky jižní Německo.

Je nějaké místo, kam byste se rád podíval?

Těch je spousta, ale třeba Ohňová země nebo Island. Ta surovost na jedné straně a čistá příroda na druhé, to se mi hrozně líbí. Co se týče měst, nějaké asijské metropole, například Singapur nebo Hong Kong.

Zatím se pohybujete jen na tuzemském trhu. Plánujete i rozšíření toho produktu do zahraničí? 

Máme vytipované nějaké trhy, které jsou pro nás zajímavé. Z Evropy je to Polsko a snažíme se kontaktovat i Turecko. Výhledově je pro nás hodně lukrativní i trh v Indii. Pro Indy je  Evropa hodně fascinující, a proto by tam Spoteee mohl být pecka. Ale je to hodně specifický a složitý trh, takže nejprve nějakou tu Evropu a potom dál.

Má Spoteee i nějaké jiné využití? 

Momentálně testujeme ve Fakultní nemocnici u svaté Anny systém u rehabilitačních pásů a motomedů. Funguje to asi tak, že senioři, kteří se rehabilitují, cvičí skoro stejně, jako by byli v posilovně. Doteď jim chyběl nějaký vjem, kterým by se moli zabývat, a to jsme se Spoteee změnili. Cvičení jim daleko líp ubíhá a výsledky jsou pro nás velice motivující a naprosto neuvěřitelné.

Takže i starší generace si mohou projít Londýn nebo Paříž a nevystrčit přitom paty z domu?

Můžu říct, že jsme schopni pokrýt celou generační šířku. V tom rehabilitačním centru je to asi od pětatřiceti do sedmdesáti let. Dost často jsou to třeba senioři, kteří vyrůstali v době, kdy se nedalo moc cestovat, takže až teď mají možnost se s námi podívat na různá místa po Evropě.

Co byste poradil mladým lidem, kteří mají nějaký nápad, ale bojí se jít s „kůží na trh“?

Dokud člověk studuje a má nějaký volný čas, je to perfektní období k tomu dát průchod myšlenkám a nedat na to, když někdo říká „ty na to nemáš“. Rozhodně se nebát a nedat na ty zlé hlasy a rozhodně to zkusit. Existují různé soutěže, kde se dá prosadit. Důležité je ukázat, že člověk má pro věc nadšení.

Připadáte si slavný?

Ježíš, vůbec, ani trochu! Nepřipadáme si slavní, známí nebo rozšíření. K úspěchu máme ještě dlouhou cestu.

Medailon:

Janu Klodnerovi je dvacet sedm let a pochází z Brna. Vystudoval Stavební fakultu na VUT a Fakultu sportovních studií na Masarykově univerzitě. Je jedním z autorů projektu Spoteee. Při studiu trenérství se zabýval budoucím uplatněním, a protože téměř veškerý svůj volný čas vyplňuje sportem, idea propojení sportu a podnikání pro něj byla jasnou volnou. Práce je něco, co ho baví a naplňuje.

Klíčová slova: Spoteee, Jan Klodner, běh, sport, MUNI

Fotogalerie

Hodnocení příspěvku

1 | 2 | 3 | 4 | 5 (1 - nejhorší, 5 - nejlepší)

Vkladání nových komentářů skončilo.