26.11.2013 00:08


Chceme být fér, vzkazují studenti

Autor: Tereza Paďourová | Kurz: Online Stisk | Kategorie: Studentský servis

Férový obchod neboli Fair trade neoznačuje pouze to, že za konkrétní sumu lidé dostanou zboží odpovídající kvality. Sociální hnutí Fair trade se snaží také pomoci producentům v zemích třetího světa. Studenti Fakulty sociálních studií v Brně odpovídali, zda by tento program podpořili umístěním fairtradeového automatu v univerzitní budově.

Brno – Banány, kakao, káva, čaj, cukr nebo bavlna. Tyto a další produkty lidé mohou zakoupit ve fairtradeové kvalitě a vyjádřit tak souhlas se spravedlivými podmínkami pro pěstitele v rozvojových zemích. Cena za výrobky je součtem nákladů zemědělců na vypěstování surovin a peněz vynaložených na jejich živobytí. Fair trade také zajišťuje práci v bezpečných a důstojných podmínkách, zakazuje například dětskou práci. Studenti Fakulty tropického zemědělství České zemědělské univerzity v Praze mají nyní možnost zakoupit fairtradeové produkty v novém školním automatu. Ocenili by něco podobného také posluchači brněnské Fakulty sociálních studií?

 

Michaela Guldanová, 24 let, sociologie, Brno

Myslím, že taková věc by tu určitě být mohla. Na naší fakultě existuje cílová skupina lidí, která by si tyto výrobky kupovala. Nic negativního, co by hovořilo proti uskutečnění takového projektu, nevidím. Cena je pro mě sice docela vysoká, ale jednou za čas bych si pro nějaký výrobek zašla. 

 

 

 

 

 

 

 

Petr Boháč, 22 let, mediální studia a žurnalistika - mezinárodní vztahy, Hlinsko

Je to dobrý nápad, ničemu to neuškodí a co ničemu neuškodí, mohlo by něčemu pomoci. Možná se zdá, že jeden automat je zanedbatelný, ale vše se počítá. Kdyby se někdo odhodlal něco takového tu zařídit, určitě bych si chodil kupovat výrobky raději tam než do stávajících automatů. Hodně lidí sice tuší, co je to Fair trade, ale nemyslím si, že by se v tom tématu dokonale orientovali. 

 

 

 

 

 

 

Veronika Kovářová, 19 let, psychologie - mediální studia a žurnalistika, Česká Třebová

Myslím, že automat na fairtradeové výrobky je dobrý nápad jak vyjádřit podporu tomuto typu produktů. Domnívám se, že projekt by se rozhodně setkal s úspěchem. Sama bych to ráda zkusila. Netvrdím, že bych si k automatu chodila kupovat výrobky každý den, ale určitě bych se pravidelně vracela. Fair trade je přece jen o něco dražší, ale dobrý pocit by pro mě znamenal víc. Místo dvou obyčejných čokolád si raději koupím jednu z Fair tradu.

 

 

 

 

 

 

Milan Halaštík, 24 let, sociální antropologie - environmentální studia, Hruštín

Fairtradeový automat bych rozhodně uvítal. Budují se tak vztahy mezi producenty a spotřebiteli a zaručuje to kvalitní život mnoha lidem. Pěstitelé dostanou adekvátní odměnu za svou práci, mohou podporovat rodinu a žít slušný život. Nevadí mi, že tyto výrobky jsou dražší, raději si připlatím, když vím, že je to správné. Je škoda, že mnoho lidí o Fair tradu neví, ale určitě je to už známější pojem než před několika lety.

 

 

 

 

 

 

Martina Kovaříková, 20 let, veřejná politika a lidské zdroje - mediální studia a žurnalistika, Žďár nad Sázavou

Přiznám se, že o Fair tradu toho moc nevím, ale ráda bych se o něm dozvěděla více informací. Fairtradeový automat se mi zdá jako dobrý nápad tak proč ho nepodpořit. Na druhou stranu nevím, zda by se tu našlo tolik studentů, kteří by byli ochotní utrácet větší množství peněz. Fronty by před automatem asi nebyly, myslím ale, že svoje příznivce by našel.

 

 

 

 

 

 

 

Matúš Cicko, 21 let, mezinárodní vztahy - evropská studia, Banská Bystrica

Osobně bych takový automat nevyužil. Fair trade sice podporuji, ale jako student koukám na každou korunu. Nějakou petici za něj bych však klidně podepsal, vím, že tu jsou lidé, pro které by byl užitečný.

 

 

 

 

 

 

 

Pavla Létalová, 22 let, ruský jazyk a literatura, Tvrdonice

Nejčastěji kupuji čokoládu a čaje. S principem Fair tradu jsem se seznámila v kavárně, kam ráda chodím. Myslím si, že cena by v takovém případě mnoho studentů neodradila. Spousta lidí si koupí raději Fair trade, i když je dražší. Vědí totiž, že se jedná o suroviny, za které jejich pěstitelé dostanou dobře zaplaceno. Kdyby vznikla nějaká iniciativa k umístění automatu na škole, určitě bych jí podpořila. 

Klíčová slova: Fair trade, automat, názory

Fotogalerie

Hodnocení příspěvku

1 | 2 | 3 | 4 | 5 (1 - nejhorší, 5 - nejlepší)

Vkladání nových komentářů skončilo.