18.03.2014 20:58


Charitní obchůdky jsou levnou variantou pro studentské nákupy

Autor: Barbora Božková | Kurz: Online Stisk | Kategorie: Studentský servis

Studentský život je nákladný. Na účtech za nájem, telefon, jídlo či pomůcky do školy se příliš ušetřit nedá. Náklady na ošacení a základní vybavení pokoje či privátu se ale vcelku bez problémů dají snížit na minimum. Pokud ovšem člověku nevadí koupě použitých věcí. Kromě mnoha second handů a bazarů existuje v Brně i několik takzvaných obchodů s příběhem, v zahraničí se jim říká charitní obchůdky. Zákazník při nákupu v nich šetří peněženku, zároveň se chová ekologicky a přispívá na lidem i přírodě prospěšné projekty. 

Brno – Oblečení, obuv, knihy, nádobí, užitková keramika, šperky. Základní nabídka zboží v charitních obchůdcích je bohatá. Nakupují v nich lidé všech věkových kategorií, nejvíce však studenti, ženy středního věku a senioři. Jasna Flamiková je ředitelkou Nadace Veronica, která v Brně provozuje tři obchůdky. „Lidé nám nosí pěkné věci, které už nepotřebují. Někdo jiný si je pak přijde za příjemnou cenu koupit. Každá návštěva obchůdku je vlastně dobrodružstvím,“ řekla Flamiková s tím, že z prostorových důvodů od lidí nepřijímají pouze elektrospotřebiče, nábytek a sportovní vybavení. „Výnos z obchůdků pak jednou za rok v grantovém řízení rozdělujeme mezi různé projekty. Podporujeme akce s ekologickým podtextem, projekty týkající se veřejného prostoru v Brně, práci s mládeží, také kulturní a vzdělávací akce,“ vyjmenovala pestrou škálu Flamiková. Podle ní jde v současnosti dvacet procent tržeb právě na podporu různých projektů, osmdesát procent pak pokrývá náklady provozu prodejen. Obchody Nadace Veronica fungují už čtvrtým rokem. Jeden je na Pekařské ulici, další v Králově Poli na ulici Jana Babáka, třetí sídlí na Svážné ulici v Novém Lískovci.

Zákazníci vybírají v nadačním obchůdku Veronica na Pekařské. Foto: Barbora Božková„Je tu levně, vidím tady věci skoro z celého světa. Sbírám starožitnosti, proto sem chodím, kupuji tady hlavně porcelán a obrazy,“ svěřil se stálý zákazník obchůdku na Pekařské Giurgiev Dobrev z Bulharska. Zákaznice Sylva Šedová oceňuje originalitu prodávaných věcí. „Každá věc je jiná, to se mi líbí. Chodím sem často pro oblečení, ale i jiné věci. Pracuji totiž v divadle a stále potřebuji něco ke kostýmům. Nakupuji tu i proto, že peníze z nákupu jdou na dobrou věc,“ uvedla Šedová.

Dalším brněnským charitním obchůdkem je Dobročinný bazar na Cihlářské ulici, který provozuje brněnský Hospic svaté Alžběty. Rozsahem dostupného zboží se podobá obchůdkům Nadace Veronica, jeho výtěžek ale po odečtení provozních nákladů putuje celý na provoz hospicu. Prodej v obchůdku zajišťují dobrovolníci jako důchodkyně Marcela. Příjmení neuvedla, protože se podle svých slov nechce chlubit činností, která jí připadá samozřejmá. „Napřed jsem půl roku pracovala jako dobrovolnice v hospicu na Kamenné ulici, pak jsem se rozhodla pomáhat s prodejem v obchůdku. Fungujeme už čtyři roky. Peníze z prodeje darovaných věcí hospicu coby nestátnímu zařízení moc pomůžou,“ řekla paní Marcela. I podle ní je důležitá ekologická stránka, tedy že lidé darují použitelné věci, které by jinak vyhodili. Oblečení, které neprodají, posílají české charitě, která ho dál přerozděluje potřebným.

Klíčová slova: Nadace Veronica, Dobročinný bazar, charitní obchůdek

Fotogalerie

Hodnocení příspěvku

1 | 2 | 3 | 4 | 5 (1 - nejhorší, 5 - nejlepší)

Vkladání nových komentářů skončilo.