09.03.2015 13:39


Cestu do Akademického klubu musí studenti hledat

Autor: Fišer Tomáš | Kurz: Online Stisk | Kategorie: Studentský servis

Akademický klub, který v prostorách rektorátu v prosinci slavnostně otevřela Masarykova univerzita, po třech měsících zeje prázdnotou. Špatné značení a vyčlenění studentů v době oběda návštěvnosti pravděpodobně příliš nepřispívají.  Rekonstrukcí starých prostor menzy mělo vzniknout místo, kde by se potkávali studenti a akademičtí pracovníci, zatím se tak ale nestalo. Podle některých názorů se však není čemu divit. 

Brno - Kavárna, kterou budou navštěvovat všichni členové akademické obce Masarykovy univerzity, s takovým plánem byl v prosinci zahájen provoz Akademického klubu. O jeho otevření napsala snad všechna univerzitní média, přesto tři měsíce po otevření klub mizí z veřejného povědomí a nezdá se, že by to někomu příliš vadilo. Z dvanácti oslovených studentů a studentek odpověděli kladně na otázku, jestli klub znají, pouze dva z nich.

Na kávu pod třicet korun, za kterou jeRestaurace, která je přes obědy vyhrazená pro zaměstnance univerzity možné zaplatit s pomocí Isic karty, by se jinde pravděpodobně stály fronty. V Akademickém klubu však stěží potkáte obsazené dva stolečky. „Studenti tady bývají, ale ne zas tak moc. Chodí sem spíše zaměstnanci z rektorátu, kteří přijdou na oběd. A odpoledne moc lidí nechodí,“ potvrzuje nízkou návštěvnost číšník Ondřej Dužík. Podle dotázaných studentů je zde hned několik možných vysvětlení. "V akademickém klubu jsem byl pouze jednou na kávu. Když jsem tam byl podruhé na oběd, tak mi obsluha řekla, že tam mají přes obědy přístup pouze zaměstnanci. To mě naštvalo, protože klub byl úplně prázdný," říká student Fakulty sociálních studií David Kohout. Podle něho je pak největší slabinou to, že dostat se do klubu je poměrně složité. "Do podniku jsem trefil asi po deseti minutách bloudění," doplnil Kohout. Aby se návštěvníci do klubu dostali, musejí projít průjezdem, poté napříč dvorem až narazí na malou cedulku upozorňující na existenci klubu v prvním poschodí. I student, který navštěvuje menzu ve stejné budově a denně průjezdem prochází, si tak nemá možnost všimnout, kde klub je. Podobnou zkušenost potvrzuje i studentka filozofické fakulty Miroslava Metelcová. „Nikdo okolo zrovna nebyl, tak nebylo ani koho se zeptat a když jsme přišli do dvora, tak jsme byli zmatení a do dveří se nám nechtělo,“ popisuje Metelcová.

Jak upozorňuje Kohout, problém je i s vydáváním obědů studentům. „Pro studenty je celý den otevřena kavárna. Přes oběd, který je od jedenácti do tří, ale nemohou do restaurace ani do salónku, které jsou pouze pro zaměstnance univerzity. Od tří hodin je pak klub studentům přístupný celý a mohou si v jídelně dát i jídlo,“ vysvětluje Dužík. O tomto opatření se však z veřejně dostupných informací není možné dozvědět. Není uvedeno ani na oficiálních stránkách Správy kolejí a menz, která zařízení provozuje, ani na vstupních dveřích vedoucích do klubu. Studenti tak často mohou být zklamáni, poté co jsou v podstatě z klubu vyhozeni, to potvrzuje i Dužík.

Vedoucí stravovacího provozu Roman Tancoš k fungování klubu zatím výhrady nemá. „Návštěvnost je sice sporadická, ale zkušební období v měsících lednu a únoru bych hodnotil kladně. Po zahájení jarního semestru očekáváme, že se zájem o naše kavárenské služby zvýší.“ Podle jeho slov se klub snaží oslovit nejen studenty a zaměstnance, ale i širokou veřejnost, přičemž má svou cenovou nabídkou konkurovat kavárnám v blízkém okolí. Na otázku, jakým způsobem se snaží přitáhnout do klubu návštěvníky, když klub není zvenčí nijak značen, však reaguje rozporuplně. „Není v naší kompetenci propagovat Akademický klub komerčně. Osvěta o otevření klubu byla dostatečná a zdařilá, přestože proběhla v prosinci 2014.  Budova rektorátu plní svou hlavní funkci administrativního zázemí celé univerzity a Správa kolejí a menz pouze doplňuje svými službami úroveň tohoto zázemí,“ doplnil Tancoš.

Kavárna a restaurace laděné do prvorepublikového stylu byly dárkem pro univerzitu k jejímu pětadevadesátému výročí. Na jejím otevření se podílela univerzita spolu se Správou kolejí a menz. Rekonstrukce prostor a náklady na vybavení činily dva miliony korun. Klub je otevřený ve všední dny od sedmi do devatenácti hodin.

Klíčová slova: Akademický klub, studenti, kavárna

Fotogalerie

Hodnocení příspěvku

1 | 2 | 3 | 4 | 5 (1 - nejhorší, 5 - nejlepší)

Vkladání nových komentářů skončilo.