14.12.2016 20:33


Cestování není jen pro bohaté aneb pár tipů pro studenty

Autor: Aneta Krikelová | Kurz: Online Stisk | Kategorie: Studentský servis

Pokud si myslíte, že cestování je jen pro bohaté, jste na omylu. Jsem studentkou a letos jsem navštívila šest zemí a jeden ostrov. Během studií je možnost cestování nejednoduší. A to mluvím jak za sebe i za mnohem zcestovalejší přátele. Zde je pár tipů, jak je možné vycestovat.

Cestování je pro mě nejlepší investice.

Pro studenty patří Erasmus mezi nejznámější možnost, jak vycestovat. Většina je obeznámená s možností Erasmu v zahraničí na jeden až dva semestry. Pokud ale tolik času nemáte, nabízí se i časově méně náročná možnost. Na začátku jarního semestru jsem díky organizaci Brno Connected navštívila na deset dnů Rumunsko. Výhodou těchto cest je, že velká část je hrazena z fondů, díky projektu poznáte nové lidi z různých zemí, naučíte se nové věci a častým jevem je, že vám na studijním omluví absenci. Vycestovat do zahraničí můžete vycestovat také s pomocí spolku Be International.

Pokud nemáte program na prázdniny, spousta společností nabízí program Work and travel. Nejenže si vyděláte, procvičíte jazyk, ale zároveň máte dost času na cestování. Helena Luknišová, studentka Mendlovi univerzity, která jela na tento program do Ameriky se společností Atep, hodnotí letošní prázdniny díky programu jako nejlepší: „Nejenže jsem si vydělala na české poměry dobré peníze, ale procestovala jsem velkou část Spojených států amerických. Na zážitky z tohoto léta budu dlouho vzpomínat.“

Doprava

Pokud si nepotrpíte na luxus, ale zároveň nechcete strávit dlouhou dobu na cestě, tak jsou pro vás ideální nízkonákladové letecké společnosti jako je Ryanair, Wizzair, Easyjet a podobné. Na jejich oficiálních webových stránkách se občas objevují akce, které cenu letenky ještě sníží. Do Berlína se dá pořídit zpáteční letenka na některé termíny přibližně za 500 korun, do Milána za 600 korun či za 1500 korun na exotičtější Kanárské ostrovy. Tyto ceny jsou přibližné, mění se skoro ze dne na den, někdy klesají a jindy rostou. Česká společnost ČSA se snaží těmto společnostem konkurovat a v nedávné době rapidně snížila ceny letenek po Evropě.

Pokud si chcete ušetřit čas, doporučuji pravidelně prohlížet webové stránky jako je Zaletsi, Levnocestovani nebo třeba Honzovy letenky, kde seženete aktuální tipy na levné cesty po celém světě. Na těchto stránkách můžete najít i tipy na cesty, které se tíkají ubytování, zajímavých míst i půjčení auta. Pro vyhledávání letenek jde také využít srovnávače cen, já osobně nejraději využívám Skyscanner nebo Kiwi.

V některých situacích je výhodnější zvolit vlak či autobus, obzvlášť pokud vychytáte akci. V listopadu jsem navštívila Amsterdam, jízdenku z Prahy jsem zakoupila u Student Agency za 540 korun. Na výše zmíněných webových stránkách se objevují i akce na jízdenky. Doporučuji ale popřemýšlet nad délkou cesty a podle toho zvolit dopravní prostředek, aby nízká cena nebyla na úkor komfortu. Ale zvládnout se dá vše. Jak jsem zmiňovala v tomto článku, do Rumunska jsem cestovala autobusem 30 hodin.

Nejčastěji lítám se společností Ryanair

Ubytování

Booking je celosvětově známá stránka sloužící k zamluvení ubytování napříč státy i kontinenty. Na těchto webových stránkách seženete ubytování na noc za několik stokorun i tisíců. Pokud chcete ale na ubytování ušetřit, občas se objeví zajímavé slevy. Na Booking se před cestou určitě podívejte, mně osobně se podařilo sehnat ubytování na Lanzarote v apartmánu pro čtyři osoby i s bazénem za dvě stě korun za noc na osobu.

Airbnb je webová služba zprostředkující ubytování. Airbnb funguje na principu, že kdokoli může nabídnout svůj pokoj, byt, dům, loď i třeba hrad, k pronájmu. Záleží na majiteli, jestli bude nabízet přespání na pár nocí nebo dlouhodobý pronájem. Více než dva miliony nabídek k ubytování ve více než třiceti čtyř tisících měst svědčí o tom, že je z čeho vybírat.  Tato varianta patří mezi levnější a hlavní výhodou je, že při cestování máte možnost poznat místní lidi, jejich kulturu i zvyky. Já díky Airbnb v Barceloně poznala moc milého malíře, Španěla Manuela, se kterým jsem dodnes v kontaktu.

Couchsurfing je nejlevnější možnost ubytování, je totiž zadarmo. Couchsurfing je webová služba, respektive sociální síť zprostředkující bezplatné ubytování. To, že nemusíte za ubytování platit a máte vše zadarmo, může budit nedůvěru. Student Ondřej Tóth na svých cestách často využívá Couchsurfing. "Je to způsob ubytování pro lidi, kteří se rádi seznamují s místními. Hostitelé vám popovídají o své zemi a doporučí místa, které jsou zajímavá. Vy jim naoplátku povíte o České republice. V nejlepším případě jim dovezete naši specialitu - slivovici," dodává Ondřej o svých zkušenostech.

Pokud je ale nouze, nevyšly vám peníze na cestu nebo jste nestihli najít ubytování, přespat se dá téměř všude. Zavěšená hamakka mezi stromy nabídne pohodlí, přespání na letišti zase zajistí, že vám neuletí letadlo. A přenocování na pláži pod hvězdami má také svoje kouzlo. 

Pokud se zde najde někdo velmi zcestovalý, tak zde najde určitě spoustu věcí, co by doplnil. Berte to jako návod pro začátečníky, kteří by chtěli cestovat, objevovat nová místa ale jejich kapesné či výdělek není převeliké. Já si cesty hradím z přivýdělků ke studiu, které nejsou milionové, a přesto se mohu pochlubit i zážitky, které nezačínají: „Když jsem šel v Brně na pivo...“. Pokud teda ty vaše nepokračují: „… probral jsem se druhý den na opačném konci Evropy.“ Cestování není drahá ani luxusní záležitost, pokud vaší prioritou jsou zážitky, ne luxusní hotely. 

Klíčová slova: cestování, erasmus, airbnb, couchsurfing, letenky, ubytování, zahraničí,

Fotogalerie

Hodnocení příspěvku

1 | 2 | 3 | 4 | 5 (1 - nejhorší, 5 - nejlepší)

Vkladání nových komentářů skončilo.