26.02.2015 10:24


Čeští tanečníci se kvalifikovali na Dance World Cup v německém Selbu

Autor: Křivánková Andrea | Kurz: Online Stisk | Kategorie: Zpravodajství

Tanečníci baletních škol a tanečních spolků se o víkendu zúčastnili oficiální kvalifikační soutěže pro Českou republiku Dance World Cup v německém městě Selb. Vítězné choreografie pojedou předvést do Rumunska, kde se letos pořádá finále mezinárodní soutěže.

Selb (Německo) – Hudbou a tancem se o víkendu rozpohybovalo německé Rosenthal Theater ve městě Selb nedaleko českých hranic. Kvalifikace na světovou soutěž pro amatérské baletní školy začala v pátek odpoledne mini kategoriemi pro nejmladší tanečníky a pokračovala do sobotního večera, kdy víkendovou událost zakončili dospělí tanečníci.

Baletky tančí španělský tanec na kvalifikace DWC

„Když chodím do baletu a dřu na trénincích, soutěže jsou pro mě místem, kde se můžu předvést,“ řekla Marie Jedličková z brněnské Soukromé základní umělecké školy Mgr. Radmily Chmelové. „Je zábava nacvičovat různé choreografie, ale dostat se navíc na mistrovství světa je velký úspěch,“ dodala třináctiletá tanečnice, která se na loňském finále v Portugalsku umístila se skupinou v kategorii children na čtvrtém místě.

Česká baletní soutěž však není pouze baletní soutěží. Dělí se do sedmi žánrů od klasického tance přes národní až po hip hop. Zúčastnit se mohou všichni tanečníci pod nestátně vedenými soubory od čtyř do pětadvaceti let.

„Moje děti se účastní už podruhé a pokaždé přijely zpět nadšené,“ vyjádřila se ředitelka pražské Baletní Akademie Adéla Pollertová, „letos se z kolem desíti našich choreografií kvalifikovaly čtyři. Děti byly spokojené a to je hlavní.“

Foto: Jana Mašterová

Soutěž založila roku 2001 německá učitelka tance Korina Sohn. Každý rok se finále Dance World Cupu pořádá na jiném místě. Mezi dřívější destinace patří například Villach, Paříž, Brighton nebo portugalské město Lagoa. Letošní ročník zamíří na začátku července do rumunské Bukureště.

Současné místo konání finále má i své nevýhody. „Na Dance World Cup jezdíme už roky, ale letos jsme se rozhodli neúčastnit kvůli vybrané lokalitě,“ uvedla ředitelka a choreografka Dance School Emotion Ivanka Malá. „S rodiči jsme se shodli, že Rumunsko není úplně bezpečná oblast,“ vysvětlila.

Podle Vlaďky Hrbkové z baletního studia v Hradci Králové má soutěž také výrazné nedostatky. „V Německu nejsou pěkné prostory, na pódiu není ani baletizol ale pouze linoleum, což je pro tanec na špičkovkách hrozné,“ zhodnotila ředitelka Baletu HKH. Počet soutěžících navíc stále klesá. „Jezdí čím dál méně lidí. Když je v jedné kategorii třeba jen jeden, nebo tři účastníci, s kým pak soutěží?“ dodala Hrbková.

I přes menší zájem než v minulých letech se však kvalifikace každoročně účastní přes patnáct tisíc tanečníků a světového finále více než tři tisíce vybraných umělců z celého světa.

Klíčová slova: soutěž, tanec, balet, Dance World Cup, Selb

Fotogalerie

Hodnocení příspěvku

1 | 2 | 3 | 4 | 5 (1 - nejhorší, 5 - nejlepší)

Vkladání nových komentářů skončilo.