06.10.2015 22:15


Čeští rozhodčí odchází kvůli šikaně

Autor: Jan Singer | Kurz: Online Stisk | Kategorie: Sport

Nejpopulárnějším sportem na světě zmítají skandály jak na běžícím páse. Úplatky, korupce, zmanipulovaná výběrová řízení či ovlivňování zápasů je s fotbalem úzce spjatá nepříjemnost, která mnohdy kazí oblíbenému sportu pověst. Nyní čelí česká fotbalová asociace dalšímu skandálu.

Profilová fotografie Jan Singer. Foto: Lucia Brutovská

Poslední událostí z českého prostředí je nařknutí místopředsedy Fotbalové asociace České republiky (FAČR) Romana Berbra sudím Kovaříkem z přímého ovlivňování rozhodčích v nejvyšších českých ligách. Uznávaný český rozhodčí Libor Kovařík podal před tímto nařknutím výpověď. Svůj odchod odůvodnil tak, že druhý místopředseda FAČR jedná s rozhodčími neprofesionálně, snaží se je ovlivňovat a za protekci získat podporu v českých klubech.

Kvůli údajným osobním urážkám a snaze ovlivňovat rozhodčí ukončil Libor Kovařík po dvaceti dvou letech kariéru rozhodčího. O dva týdny později prozradil deníku Sport, jak to ve FAČR chodí. „Když se systému vzepřete, končíte. Pomalá smrt, při které vás budou posílat na juniorky, dorosty. Budou vám dávat takové zápasy, že vás prostě zničí,“ doplnil Libor Kovařík pro DVTV.

                 Tak to vypadá, že fotbalové asociace vybízí k podobným praktikám. Stačí se podívat na mezinárodní asociaci FIFA, kde je terčem všech skandalů Sepp Blatter. Fotbalové asociace se staly skandálům odolnými. Ani s pověstným Blatterem, ani s Berbrem či Peltou to nevypadá, že by své místo v asociaci opustili. Sudí Kovařík je českým rekordmanem v počtu odpískaných zápasů. Na svém kontě jich má 197 a během své kariéry se v žebříčku českých rozhodčích vypracoval na druhé místo hned za Pavla Královce. Právě sudí Královec vyjádřil Romanu Berbrovi podporu, označil Kovaříka za lháře a kategoricky odmítl, že by místopředseda Berbr rozhodčí ovlivňoval či ponižoval.

                 Pomluvy odmítla i předsedkyně komise rozhodčích Dagmar Damková, která je zároveň Berbrovou manželkou. „Zásadně se ohrazujeme proti výrokům bývalého rozhodčího Libora Kovaříka. Vyjádření je bezprecedentním útokem na každého jednotlivce mezi českými rozhodčími, kteří se naplno věnují své práci. Odmítáme, že by do komise a její činnosti zasahoval kdokoliv z vedení asociace včetně Romana Berbra,“ vyjádřila se ke kauze komise rozhodčích.

                  Slova Libora Kovaříka na adresu komise rozhodčích však i přes odmítnutí komise hodlá přezkoumat předseda FAČR Miroslav Pelta. Na stranu Kovaříka se přiklání i další jména. Mezi ně patří bývalý reprezentant Ladislav Vízek. „Všichni o tom víme. Když jsem dělal delegáta, tak jsem taky poznal, jak Berbr pracuje. Všichni se ho bojí, mají obavy, že by je zničil, kdyby šli proti němu. Je to přesně tak, jak říká pan Kovařík: strach, donášení, prostě hnus fialovej,“ řekl pro deník Sport Ladislav Vízek.

Kovaříkovy kroky následoval nejlepší čárový rozhodčí Antonín Kordula, jenž pískal důležité zápasy na Olympiádě nebo v Lize Mistrů. Berbr s Damkovou nyní chystají podat stížnost na Kovaříka pro lež a pomluvu. Celý případ tak míří k soudu.

 

 rozhodčích vypracoval na druhé místo hned za Pavla Královce.

Klíčová slova: Fotbal, FAČR, Berbr, Kovařík, rozhodčí

Fotogalerie

Hodnocení příspěvku

1 | 2 | 3 | 4 | 5 (1 - nejhorší, 5 - nejlepší)

Vkladání nových komentářů skončilo.