02.12.2020 18:39


Čeští plavci navzdory složité situaci zazářili v Taškentu

Autor: Kateřina Špásová | Kurz: Online Stisk | Kategorie: Sport

Ačkoliv se během letošního roku jejich tréninkové plány několikrát zkomplikovaly, vyvrcholení sezóny se reprezentačním plavcům vydařilo. Ve vodách uzbeckého bazénu bojovali ale spíše s časy než s konkurencí.

Taškent, Pardubice – Velký úspěch slavila česká plavecká reprezentace na závodech v Taškentu v Uzbekistánu. Celkem třináct sportovců tam minulou středu odcestovalo na pětidenní závody. Během nich padlo několik českých rekordů, dokonce i kvalifikační limit pro olympijské hry v Tokiu. Úspěšnost plavců i momentální formu trenéři přičítají mnoha faktorům.

Podle slov trenéra seniorského reprezentačního výběru Vlastimíra Perny měli profesionální plavci díky práci Českého svazu plaveckých sportů (ČSPS) ve druhé vlně koronavirové pandemie zajištěné dobré, ale rozhodně ne ty nejvhodnější tréninkové podmínky. „Úspěchy lze určitě přičítat tomu, že jejich příprava vlastně nebyla vůbec přerušena. Hned od začátku nouzového stavu a uzavření bazénů totiž mohli dál trénovat, i když pouze v zahraničí,“ uvedl.

Mezi nejúspěšnější reprezentanty v Uzbekistánu patřila dvacetiletá Barbora Seemanová. Na tratích 200 a 400 metrů volný způsob během dvou dnů pokořila své vlastní národní rekordy. Zároveň také pomohla spolu s Lucií Svěcenou, Simonou Kubovou a Kristýnou Horskou přiblížit českou polohovou štafetu o krok blíže k branám nadcházejících her.

Dařilo se ale i dalším. Ke konci meetingu Kristýna Horská svým výkonem na 200 metrů prsa splnila kvalifikační limit na olympiádu, který ji v polohovém závodě na stejnou vzdálenost nevyšel o pouhých pět setin sekundy. Pozadu nezůstala ani Kubová, která potvrdila svou současnou formu, nebo juniorský reprezentant Sebastian Luňák.

Vrcholové sportovní výkony souvisí s maximální koncentrací a psychickou pohodou. To potvrdil i reprezentační trenér juniorů Roman Havrlant. Podle něj je právě tato doba pro maximální soustředění ideální. „Plavci mají momentálně čistou hlavu. Nemusí řešit dojíždění, školu zvládají na dálku. Byli v klidu, na jednom místě, nic jim nehrozilo. Příprava tak mohla probíhat v ideálním rytmu,“ vysvětlil, co dalšího mohlo stát za plaveckými úspěchy.

Konkurence v Taškentu ale nebyla tak pestrá a vyrovnaná, na jakou jsou čeští reprezentanti zvyklí. Závodů se kromě českých a uzbeckých plavců zúčastnili už jen sportovci z Kyrgyzstánu. „Já tam nebyla, ale když jsem koukala na videa, byli tam naši plavci evidentně za hvězdy. Tudíž ta psychika a uvolněnost mohla taky hrát značnou roli,“ popsala zakladatelka Klubu sportovního plavání Pardubice Pavla Müller Mojžíšková.

Přestože by za normálního stavu čekalo plavce ještě minimálně zimní mistrovství, letošní sezóna končí už nyní. Závody v uzbeckém Taškentu vybrali reprezentační trenéři jako vrchol sezóny záměrně. Mezinárodní plavecká asociace FINA je totiž uznala jako kvalifikační pro nadcházející olympijské hry v Tokiu. Pokud to situace dovolí, měly by se konat příští rok na přelomu července a srpna.

Klíčová slova: reprezentace, plavání, olympiáda

Fotogalerie

Hodnocení příspěvku

1 | 2 | 3 | 4 | 5 (1 - nejhorší, 5 - nejlepší)

Vkladání nových komentářů skončilo.