16.04.2013 18:57


Cesta za brigádou nemusí být trnitá

Autor: Adéla Jurková | Kurz: Online Stisk | Kategorie: Ekonomika

Ubytování, jídlo, účet za telefon, zábava, sport, oblečení. Tyto a mnohé další položky se ve studentově rozpočtu samy nezaplatí. Peníze od rodičů nemusí stačit, a proto se studenti rozhodnou hledat přivýdělek. V současné době je hledání usnadněno i díky internetu.

Brno – Podstatnou část studentských výdajů ve většině případů pokryjí peníze od rodičů. Avšak věci nad rámec rozpočtu si mladí lidé musí platit sami. V této situaci začínají s hledáním brigády, která je buď krátkodobého anebo dlouhodobého rázu. „Osobně mám ráda jednorázové přivýdělky, jsou dobře placené a dá se říci, že za málo muziky je hodně peněz,“ říká studentka Kateřina Světlá. Mezi velmi populární jednorázové brigády pro dívky patří práce hostesek, která je dobře platově ohodnocená a není fyzicky náročná. „Když dělám hostesku, většinou stačí rozdávat letáčky a mile se usmívat. A úsměv za devadesát korun na hodinu se mi vyplatí,“ dodává Světlá. Agentury mají často profily na facebooku nebo vlastní webové stránky. Náročnější, ale také dobře placené, jsou úklidy po rekonstrukcích bytů, hlídání dětí nebo pravidelné žehlení v domácnostech. Na tento druh práce je velmi bohatá vývěska Informačního systému Masarykovy univerzity. Pro chlapce jsou častější fyzicky náročnější práce jako stěhování, malování, ale i pomoc ve výrobě. Takové poptávky se vyskytují taktéž na vývěsce v ISu, či na stránkách jobs.cz.

Ke stránkám, kde je možné nalézt jednorázové přivýdělky, patří i stránky jednotlivých personálních agentur, které práci zprostředkovávají. Jedná se například o Axial nebo NaBrigádu. Při výkonu těchto prací je ale nutné počítat s tím, že vyplacená odměna je krácena, jelikož si agentury účtují poplatek za jejich zprostředkovací činnost.

Další možností brigády je dlouhodobější pracovní poměr.  Zájemci o takový typ práce mohou hledat například na stránkách Flek či Fajn brigády. Přínosná při hledání může být i procházka po městě, jelikož obchody, kavárny a restaurace inzerují přímo ve svých oknech a výlohách. Řešením může být i sonda mezi známými. „Při hledání brigádníků do našeho bistra jsem rozhodila sítě mezi známé, přece jen dám raději na doporučení,“ podotýká vedoucí  francouzského bistra Eva Lípová. Zaměstnavatele často zajímá praxe, ale nemusí to být podmínkou. „Při hledání nových zaměstnanců pro mě bylo rozhodující vystupování a první dojem, předchozí zkušenosti nebyly podstatné,“ doplňuje Lípová.

Důležité je mít vždy výkon práce podložený smlouvou. Mezi nejčastěji uzavírané smlouvy patří dohoda o provedení práce a dohoda o pracovní činnosti. Dohodu o provedení práce zákon omezuje na tři sta hodin ročně u jednoho zaměstnavatele, přičemž pracující student je osvobozený od placení daně a sociálního a zdravotního pojištění v případě, že výdělek za jeden kalendářní měsíc nepřekročí deset tisíc korun. Druhým nejčastějším typem smluv uzavíraných mezi společnostmi a brigádníky je dohoda o pracovní činnosti, která je ve své podstatě zkráceným úvazkem. Při takovém poměru ale musí brigádník odvádět jedenáct procent z měsíční mzdy, ale je osvobozený od placení daně ze mzdy. Navíc se mu odpracovaná doba počítá do zápočtového listu, který v budoucnu rozhoduje o věku odchodu do důchodu.

Klíčová slova: brigáda, zkrácený úvazek, inzerát

Hodnocení příspěvku

1 | 2 | 3 | 4 | 5 (1 - nejhorší, 5 - nejlepší)

Vkladání nových komentářů skončilo.