14.05.2015 17:34


Cesta vysokoškoláků za vysněným povoláním není vždy jednoduchá

Autor: Bazgierová Pavla | Kurz: Online Stisk | Kategorie: Ekonomika

Nezaměstnanost středoškolských i vysokoškolských studentů je v České republice menší než v ostatních evropských státech. Pro absolventy ale vždy není snadné získat práci. Vysokoškoláci mají zkušenost s rekvalifikací, uplatněním mimo svůj obor a také s nutností aktivně hledat zaměstnání již před ukončením studia. 

Brno – Ačkoli se míra nezaměstnanosti podle dat Eurostatu celkově snižuje, počet nepracujících mladých lidí v Evropské unii je stále vysoký. Nalézt pracovní uplatnění je přitom nejtěžší pro jedince od patnácti do pětadvaceti let. Čeští vysokoškolští studenti mají však po získání vzdělání také problém najít práci v oboru. „Na své současné zaměstnání jsem čekala téměř rok,“ komentovala jedna ze zpovídaných absolventů Kateřina Javorská. Inženýrský diplom získala v oboru potravinářská chemie a biotechnologie Vysokého učení technického v Brně.

Analytici Eurostatu zjistili, že průměrná nezaměstnanost mladých lidí v Evropské unii dosahovala v minulém roce jednadvaceti procent. V Česku byla situace lepší, jelikož jedinci od patnácti do čtyřiadvaceti let představovali jen čtrnáct procent z celkového počtu nepracujících. Z dat vyplývá, že nejhůře je na tom Řecko a Španělsko, ve kterých nenašlo zaměstnání nad padesát procent mladých lidí ze stejné věkové kategorie.

Nejtěžší je práci získat v oborech ekologie či potravinářské chemie (autor: Národní ústav pro vzdělání)

Do těchto výsledků se však nezapočítávají vysokoškoláci, kteří se na trh práce dostanou nejdříve v šestadvaceti letech. Míra nezaměstnanosti českých absolventů vysokých škol činila v minulém roce podle výzkumu Národního ústavu pro vzdělání deset procent. Mezi obory, po jejichž vystudování mladí lidé nejrychleji naleznou pracovní místo, se řadí zdravotnictví, stavebnictví, geodezie či kartografie.

Ani absolvování těchto odvětví však nezaručuje okamžitý status zaměstnance. „Po půlroce hledání práce v oboru jsem si zařídil živnostenský list a otevřel cukrárnu,“ vysvětlil Aleš Hota, který před rokem dokončil studium ostravské Vysoké školy báňské, obor geodezie. Později se mu naskytla možnost občasné práce geodeta. V současné době dělá obojí.

Nejvyšší procentuální podíl nepracujících vysokoškoláků je podle dat mezinárodní poradní firmy pro vzdělání (ICEF) v Portugalsku, Estonsku, Irsku a Bulharsku. V České republice je situace oproti jiným evropským státům lepší. „Lidé s vysokoškolským titulem se ani nezapisují na úřadě, ale aktivně si hledají práci sami,“ zdůraznila generální ředitelka Úřadu práce v Česku Marie Bílková. Pokud nemohou najít uplatnění na trhu práce, podle jejích slov volí rekvalifikaci.

Nejhůře jsou na tom absolventi ekologie, technické a potravinářské chemie následovaní studenty filosofických a zemědělských oborů. „Ani profesní poradkyně z úřadu práce mi nedokázala najít zaměstnání,“ potvrdila Kateřina Javorská. Povolání, ve které by uplatnila své znalosti v oblasti potravinářské chemie, našla po roce hledání ve firmě zabývající se kvalitou zdravotnictví. Před tím však musela projít právě rekvalifikací a do zaměstnání nastoupila jako stážistka s minimálním platem. Až po půl roce jí nadřízený nabídl pracovní smlouvu a vyšší mzdu.

Vysokoškoláci si práci shánějí nejčastěji rok před ukončením studia (autor: Pavla Bazgierová podle dat profesia.cz z 28. 5. 2014)Každý čtvrtý Čech si podle dat pracovního portálu profesia.cz hledá práci už dva roky před ukončením studia. Vysokoškoláci shánějí zaměstnání nejčastěji rok před získáním titulu. Šestnáct procent práci poptává pár měsíců před dokončením vysoké školy. „Tři měsíce před státnicemi jsme s kolegou navštívili přednášku šéfa firmy Bonatrans. Zeptali jsme se ho na volná místa a domluvili se, že po závěrečných zkouškách přijdeme na pohovor,“ objasnil absolvent oboru metalurgie a materiálové inženýrství Milan Kwaczek. Iniciativy nelituje a se svou prací je spokojený.

Klíčová slova: nezaměstnanost, vysokoškoláci, středoškoláci, zaměstnání, hledání práce, uplatnění studijních oborů

Fotogalerie

Hodnocení příspěvku

1 | 2 | 3 | 4 | 5 (1 - nejhorší, 5 - nejlepší)

Vkladání nových komentářů skončilo.