06.03.2013 21:55


Česky těžko, ale rychle

Autor: Tereza Chaloupková | Kurz: Online Stisk | Kategorie: Univerzita

Nepál, Ázerbajdžán, Uganda, Kanada, Brazílie, Ekvádor, Indonésie... Ptáte se, co mají tyto země společného? Každá z nich vyslala do Brna studovat alespoň jednoho odvážlivce. To by v dnešní globálním světě nebylo bůhví co, kdyby nestudovali v češtině.

Brno - Naši mateřštinu zvládla i dívka pocházející  z turistického ráje dlouhých bělostných pláží, rozehřátého písku a vln Karibského moře. Je jí čtyřiadvacet let, je to mistryně Dominikánské republiky v moderním pětiboji a procestovala třináct zemí obou amerických kontinentů. Nikdy předtím nebyla v Evropě a přesto od roku 2008 žije v Brně, učí se česky a čekají ji státní závěrečné zkoušky na oboru sportovní management. Řeč je o Aně Luise Gil Beras. Možná vám to může přijít k neuvěření, ale podobných dobrodruhů jako je Ana, na Masarykově univerzitě najdete přesně 520.

Ke zvládnutí češtiny jim stačilo málo, jeden rok intenzivního jazykového kurzu. Výuka probíhá od pondělí do čtvrtka od devíti do tří hodin, prostě dril, dril, dril. „Vlastně jsem se začala učit v listopadu, kdy jsem přiletěla do Česka a v únoru už jsem mohla jít normálně do obchodu a domluvila jsem se“, vzpomíná Ana. 

Její třídu tvořili dva Ukrajinci, jedna Američanka, která už dlouho žije a pracuje v Česku, jedna běloruská lékařka  a dva budoucí obchodníci z Vietnamu. Ana s kamarádkou z Mogolska před kašnou Parnas na Zelném trhu, archiv Any Luisy Gil Beras

Cestu za studiemi do Střední Ameriky by s radostí uvítala asi většina z nás. Ale řekněme si upřímně, kdo by dobrovolně vyměnil tropickou idylku za šalinový ráj pod Špilberkem? Nu, Ana. Když ale vysvětluje, jak k jejímu rozhodnutí došlo, neubráním se chápavému pousmání. „Měla jsem domluvený stipendium do Amerika, na architektury, co jsem studovala aj doma. Ale ten program se zrušit.“ Když se proto na cestování natěšená Anna doslechla, že Jihomoravský kraj nabídl dominikánskému konzulátu dvě volná místa na roční program studia češtiny, vůbec neváhala.

„Začátky byl hrozně těžký, já neuměla vařit, nikoho neznala a skoro vůbec nikdo nemluvil anglicky,“ popisuje jinak vždycky usměvavá a zářící Ana. Od jihomoravského magistrátu měla sjednané ubytování na Cejlu s jinými českými studenty a dvěma studenty z Mongolska, zapsaných do stejného programu jako ona. Když jsem se ptala, jak to bydlení vypadalo, odpověděla dobrý. Lepší než koleje ale nebylo. „Navíc jsme se spolubydlící nemohli mluvit, oni nerozuměli mně, já jim,“ postěžovala si Ana. Po roce odešla na privát. Z kraje dostávala měsíční příspěvky na bydlení a stravu ve výši sedmi tisíc korun. Pak ale program skončil a Ana se musela rozhodnout, co bude studovat dál. Z přijímacího pohovoru na architekturu ji zkoušející vyprovázel se slovy: „Přijďte, až se naučíte pořádně česky.“ Přitom talentové zkoušky zvládla. Pak volba padla na Fakultu sportovních studií, která kombinuje sportovní zdatnost s manažerskou školou v podobě sportovního managementu. Ten studuje Ana dodnes a baví ji to. „Když učitel uměl anglicky, mohla jsem chodit na konzultace, ale když neuměl, bylo to těžký. Ale hodně mi pomohli spolužáci,“ říká bývalá vrcholová sportovkyně. Když se ptám na domov, dozvím se kromě pochopitelného stesku po teple, moři a sluníčku docela zajímavou informaci. „Letos jsem byla poprvé za čtyři roky doma. Předtím nebyly peníze na letenku,“ svěřuje se Ana a dodává: „Brno je supr. Strašně se mi líbí historie, architektura, to v Americe není.“ Není to ale jenom architektura, co Anu v městě na jihu Moravy drží. Týden po svém příletu potkala svého budoucího přítele Ivana z Ruska. Jsou spolu už tři a půl roku a vypadá to, že nebýt Brna a univerzitního internacionálního klubu při Masarykově univerzitě, nebyla by se takováto interkontinentální láska zrodila.

Jestli i ostatní, a teď promiňte to slovo, exotické studenty, provází nějaký podobný dojemný příběh, nevím. Ale určitě vám mohu říct, že jich tady není málo. Ve výčtu kontinentů, z nichž česky mluvící studenti pocházejí, chybí jen Antarktida a Austrálie.

Klíčová slova: exotika, studium v Brně, Dominikánská republika

Hodnocení příspěvku

1 | 2 | 3 | 4 | 5 (1 - nejhorší, 5 - nejlepší)

Vkladání nových komentářů skončilo.