10.03.2016 10:04


Český hokejový tým nebude na Světovém poháru patřit mezi favority, ale může překvapit

Autor: Kristýna Nezhybová | Kurz: Online Stisk | Kategorie: Sport

Minulý týden zveřejnil hlavní trenér Josef Jandač úvodní nominaci hráčů, kteří letos na podzim odcestují na Světový pohár do Toronta. Český tým má v sestavě několik nováčků, ale i hokejisty s mnohaletými zkušenostmi z mezinárodních turnajů. Na Světovém poháru ale český tým nebude patřit mezi největší favority na celkové vítězství.

Trenér Jandač představil minulý týden prvních šestnáct českých hokejistů, kteří budou reprezentovat Českou republiku na Světovém poháru. Kdo tento turnaj vyhraje? Na to si budeme muset ještě chvíli počkat, do úvodního buly totiž zbývá více než půl roku.

Ale už nyní známe velkou část sestavy českého týmu, zbývajících sedm jmen pak Jandač oznámí 1. června. Do brány nastoupí jeden z trojice brankářů Mrázek, Neuvirth nebo Pavelec. V obraně pak figurují Kempný, Gudas, Polák a Šustr. Útočná síla je zatím složená z Frolíka, Hanzala, Hertla, Krejčího, Paláta, Pastrňáka, Plekance, Sobotky a Voráčka. Ve výběru trenéra tak jsou hlavně hráči působící v NHL, ale i dva hráči z ruské Kontinentální hokejové ligy.

Největším překvapením byla pro mnoho lidí nominace Kempného, který nemá zkušenosti ze zámoří, ale zato v posledních sezónách hokejově vyspěl. Český kouč navíc nemá mezi obránci moc na výběr. Dlouhodobě českému hokeji chybí mladí kvalitní obránci, kteří by nahradili Židlického, Rozsívala nebo Michálka. Naopak útok by mohl být silnou stránkou českého týmu, protože ho tvoří několik produktivních a zkušených hráčů z NHL. A ti, co nebyli nominováni teď, se mohou dočkat v červnu. Podle mého názoru budou vybráni Hudler, Vrbata, popřípadě Hemský.

Není vyloučeno, že by se do sestavy mohl podívat i někdo z českých hráčů působících v Evropě. Nicméně osobně si myslím, že bude nejlepší, když Jandač doplní nominaci hráči z NHL. Ostatní týmy mají sestavy složené jenom z hokejistů působících za oceánem, pravděpodobně budou v tomto trendu pokračovat i v červnu a český tým by neměl zůstat pozadu. NHL hráči mohou být totiž nejúčinnější zbraní proti Kanadě, která bude jasným favoritem turnaje, navíc s výhodou domácího prostředí.

Právě Kanada bude jedním ze soupeřů českého týmu ve skupině. Nelze však podceňovat i ostatní soupeře, Češi narazí ještě na tým USA a Tým Evropy. Úspěch Čechů bude záviset také na tom, jak se sehrají ve třech přípravných utkáních. Kouč Jandač řekl, že si uvědomuje sílu soupeře, ale nechce, aby se český tým jen zúčastnil nebo jel do Kanady prohrát, a to je pro začátek rozhodně dobrý přístup.

Jedna otázka však zůstává stále nezodpovězená. Pomůže české reprezentaci ve svých čtyřiačtyřiceti letech Jaromír Jágr? Podle slov generálního manažera Martina Ručinského Jágr přímo účast neodmítl, jen si nepřál, aby byl vybrán do úvodní nominace. Pojede Jágr na Světový pohár, přestože se rozloučil s národním týmem při loňském mistrovství světa v České republice? Už jednou to tak udělal, původně totiž ukončil reprezentační kariéru již před dvěma roky v Bělorusku. Pokud bude mít takovou formu jako letos v NHL, není důvod, aby v sestavě chyběl. Otázkou zůstává, zda může být Jágr tím důležitým dílkem v sestavě českého týmu na cestě za vítězstvím. 

Klíčová slova: světový pohár v hokeji, hokej, nominace, česká hokejová reprezentace

Fotogalerie

Hodnocení příspěvku

1 | 2 | 3 | 4 | 5 (1 - nejhorší, 5 - nejlepší)

Vkladání nových komentářů skončilo.