18.11.2019 15:45


Českou reprezentaci sráží nevyrovnané výkony. Vyhrát dvakrát v řadě se jí povedlo v kvalifikaci jen jednou

Autor: Ondřej Charvát | Kurz: Online Stisk | Kategorie: Sport

Čeští fotbalisté dokázali v posledním kvalifkačním dvojzápase vybojovat postup na závěrečný turnaj EURO, hlavně díky vítězství nad Kosovem. Nedělní zápas v Bulharsku již tolik radosti nepřinesl, čeští reprezentanti neskórovali a odvezli si jednogólovou porážku. Nejde o nahodilost, nýbrž o opakovaný trend. Občas v opačném gardu: přijde facka a po ní sladké vítězství. A nešlo by to bez těch neustálých facek?

Autor glosy Ondřej Charvát. Autor: Martina Homoláková

Jako den a noc. I takto by se dalo shrnout vystoupení českých fotbalistů v posledním bloku kvalifikace na evropský šampionát, který se odehraje v létě příštího roku. Zatímco čtvrteční zápas proti Kosovu zvládli svěřenci trenéra Šilhavého otočit a připsat si klíčové tři body, proti Bulharům se jim obdobný kousek nevyvedl a svým fotbalem spíše uspávali, než bavili. Za devadesát minut stihli na branku Bulharska vyslat tři střelecké pokusy. Stejnou porci zvládli i hráči San Marina proti Kazachstánu a dokonce se jednou zaradovali ze vstřelené branky. Češi opět nedokázali po povedeném zápase výkon v následujícím mači potvrdit a navázat na něj. V posledním zápase skupiny vyfasovali políček od týmu, který si ve skupině připsal vůbec první vítězství. 

Český reprezentační výběr dokázal minulý čtvrtek přetlačit Kosovo, které přes celých devadesát minut přehrával a byl na hřišti dominantní. Nic na tom nezměnila ani úvodní branka zápasu, kterou vstřelil kosovský útočník Atdhe Nuhiu. Češi dokázali zápas během necelých deseti minut dvěma brankami otočit. Zisk těchto tří bodů rozsekl boj o druhé postupové místo na šampionát. A jelikož Češi nechyběli na závěrečném turnaji již od své první účasti v roce 1996, v příštím roce si tedy připíší již sedmou účast v řadě. A že se jedná o velký úspěch, značí fakt, že stejnou bilanci si drží pouze Italové, Španělé, Němci a Francouzi. Tedy poslední čtyři mistři světa ve fotbale a my. Slušná společnost.

Nemusíme zde filozofovat, o jak velký úspěch jde. Naše kvalifikační skupina byla náročná, zvlášť kvůli účasti Kosova z pátého losovacího koše, kam výkonnostně opravdu nepatří. Kosovo absolvovalo svou první kvalifikační skupinu o evropský šampionát, kam má ještě reálnou šanci na postup díky slušným výsledkům v Lize národů UEFA. V sestavě Kosova také nehrají žádní podružní fotbalisté, ale hráči z předních evropských soutěží. A musíme uznat, samozřejmě apoliticky, že by Kosovo na evropském šampionátu ostudu neudělalo.

Nejen závěr kvalifikace však poodkryl některé problémy, které českou reprezentaci zužují. Jedním je nevyrovnanost výkonů, výsledky kmitají jako na horské dráze nahoru a dolů. Šilhavého soubor dokázal pouze v jednom reprezentačním bloku vyhrát obě dvě utkání. Bylo to letos v červnu, v domácích zápasech s Černou Horou a Bulharskem. Jinak vždy jednou zvítězil a jednou utrpěl porážku. Jinak tomu nebylo ani v posledním hraném bloku, kdy po povedeném výkonu přišla facka od slabých Bulharů. Přičemž trenér Šilhavý poslal do boje obdobnou sestavu jako proti Kosovu, osa týmu zůstala stejná. Sám trenér o tomto problémů ví. „Nejsme prostě tak silný tým s takovou kvalitou, abychom dobré výkony opakovali dlouhodobě. Nejsme jako Anglie, která s námi prohraje a v dalším zápase nenechá nikoho na pochybách, kdo je lepší,“ líčil po zápase trenér Šilhavý. Bez ohledu na trenérova slova je všem podle výsledků a předváděné hry jasné, že opravdu nejsme a ani nemůžeme být jako Angličané. A ani to po trenérovi Šilhavém veřejnost nežádá. A nic na tom nemění ani říjnové vítězství nad reprezentací Albionu.

Druhým problémem je absence spolehlivého kanonýra. Střel na bránu vyprodukoval český národní tým opravdu jako šafránu. Patrik Schick je zraněný, Michael Krmenčík sice střílí branky v české lize za Plzeň, ale na mezinárodní úrovni již tak výrazný není a pro reprezentaci nově objevený Zdeněk Ondrášek je spíše válečník na závěrečnou část zápasu, kdy nastoupí proti unavenějším bekům. O nižší produktivitě svědčí i finální skóre, kdy jsme za osm zápasů vstřelili třináct branek a jedenáct inkasovali. Anglie, která skupinu opanovala, dokázala za stejnou porci nasázet branek sedmatřicet. Takže ano, nejsme jako Angličané. Ostatně z týmů, které již na EURO postoupily či drží postupovou příčku před závěrečným zápasem, má horší produktivitu pouze Wales. Členům fanklubu defenzivního fotbalu plesá srdce.

Český trenér tak nebude chybět 30. listopadu na los základních skupin závěrečného turnaje, který se odehraje v červnu a červenci příštího roku. A reálně hrozí, že česká reprezentace spadne pro los až do čtvrtého, tedy posledního výkonnostního koše. Vše bude záležet na zápase Řecko versus Finsko. A fanoušek českého fotbalu bude chtě nechtě muset fandit Řekům. Paradoxně našim katům z EURO 2004, kdy nás v semifinále vyřadili gólem v prodloužení. Leckterým příznivcům půjde fandění opravdu ztěžka.

Podle losu si pak vedení reprezentace domluví přípravné zápasy na jaro před šampionátem. Počítá se, že se trenérovi vrátí z marodky Patrik Schick, kapitán Marek Suchý a dlouhodobě zraněný Bořek Dočkal. Všichni tři by měli úroveň hry pozvednout. Kapitán Suchý vyztužit střed obrany, kde se stopeři stále dopouští zbrklých chyb, Dočkal přispět kreativitou ve středu pole a Schick vstřelenými góly. I bez nich však dokázala reprezentace vybojovat postup mezi čtyřiadvacet nejlepších mužstev Evropy. Jak pro úroveň českého fotbalu, fanoušky a v neposlední řadě i pro kasu asociace. 

 

Infografika: Česká reprezentace a kvalifikace na EURO. Autor: Ondřej Charvát

Klíčová slova: fotbal, česká reprezentace, EURO

Fotogalerie

Hodnocení příspěvku

1 | 2 | 3 | 4 | 5 (1 - nejhorší, 5 - nejlepší)

Vkladání nových komentářů skončilo.