20.03.2012 13:03


Česko je rájem hazardu, především nelegálního

Autor: Petr Gal | Kurz: Online Stisk | Kategorie: Ekonomika

Česká republika patří mezi hráčské velmoci. Na našem území funguje sto devadesát kasin a přes tři tisíce jejich elektronických mutací. Tedy šestkrát více než ve zbylých evropských zemích dohromady.

Brno Přísnou regulaci hazardu požadují občanské iniciativy Občané proti hazardu a Brnění. „Hazard je společensky negativní patologický jev, který se musí tvrdě omezit,“ říká Matěj Hollan z občanského sdružení Brnění, které na konci listopadu rozeslalo do všech obcí manuál radící zastupitelům, jak postupovat při regulaci hazardu. „Stále mi volají starostové, abych jim poradil, jak vytvořit vyhlášku zakazující automaty nebo jak zrušit povolení pro hazardní přístroje udělené Ministerstvem financí,“ dodává Hollan. Mnoho obcí na svém území zakázalo výherní automaty již v minulosti. „Brněnští zastupitelé jako jedni z prvních vyhláškou omezili počet výherních automatů už v roce 2000," sdělil Pavel Novák z brněnského magistrátu. Avšak provoz videoloterijních terminálů a rulet povoluje právě Ministerstvo financí. „Například na brněnském Cejlu a v jeho okolí loni brněnští radní omezili hazardní přístroje. Do letošního března tu Ministerstvo financí obratem povolilo přes sedmdesát nebezpečných terminálů či rulet,“ připomněl Matěj Hollan.


Minulé úterý podalo sdružení Občané proti hazardu, Brnění a několik dalších jednotlivců trestní oznámení na úředníky ministerstva financí. Mimo jiné je viní z povolení více než sedmdesáti tisíc hazardních přístrojů v rozporu s obecními vyhláškami a porušení zákazu proti jejich umístění v blízkosti škol, kostelů, nemocnic nebo úřadů. Podle serveru Mapyhazardu.cz, který provozuje Brnění, se třeba v Brně sedmdesát čtyři procent všech heren provozuje protiprávně. Jedna z nelegálních heren stojí kupříkladu téměř naproti základní školy na Lidické ulici. V herně se nachází videoterminály i hrací automaty. Stometrovou zákonnou hranici vzdálenosti od veřejných institucí tak při povolování hracích přístrojů nerespektoval ani městský magistrát, ani ministerstvo. Provozovatel kasina Play & win se k legálnosti jeho umístění odmítl vyjádřit. 

Podle odhadů sdružení Gambling stop prosází hráči v tuzemsku každoročně přes sto miliard korun. Na jeden výherní automat u nás připadá sto sedmdesát lidí, zatímco ve Francii je toto číslo více než stokrát vyšší – osmnáct tisíc lidí na každý přístroj. Půlka z celkového objemu sázek končí v automatech. V důsledku závislosti nastoupí ročně do léčeben více než šest set gamblerů. Závislých je však mnohonásobně více. Náklady na jejich léčbu a kriminalita spojená s hazardem stojí stát více, než výnosy z něj.

Klíčová slova: Hazard, herna, automat, videoterminál, gambling, kasino

Hodnocení příspěvku

1 | 2 | 3 | 4 | 5 (1 - nejhorší, 5 - nejlepší)

Vkladání nových komentářů skončilo.