22.03.2012 12:01


Česko je čistější než Rusko, ale lidi se tu málo smějí

Autor: Jana Počtová | Kurz: Online Stisk | Kategorie: Studentský servis

Dmitry Khudov je zahraniční student s ruským původem, francouzským občanstvím a lucemburskou adresou. Není v Brně dlouho, ale dost dlouho na to, aby mohl říct své první dojmy z České republiky a jejích obyvatel.

Brno Když člověk vyjede na pár měsíců do zahraničí, má dost času, aby poznal zahraniční kulturu a mohl ji porovnat s tou domovskou. Dmitry Khudov to za svůj život mohl udělat už několikrát. Poprvé před devíti lety, když se přestěhoval s rodiči z Ruska do Francie, podruhé před dvěma lety, když začal studovat ekonomii v Lucembursku. Teď přijel do Brna jako zahraniční student.

Proč sis vybral Českou republiku? 

Slyšel jsem písničku v rádiu a zdálo se mi, že se v ní zpívalo o skvělé párty v Brně. Já vím, je to bláznivé, ale to je asi ten důvod. Jinak jsem chtěl vyjet někam, kde se dá studovat v angličtině, ale zároveň to bude z Lucemburska kus cesty. Nakonec jsem měl na výběr z Itálie a České republiky a já si vybral vás.

Dmitry Khudov pochází z Ruska, má francouzské občanství a žije v Lucembursku. Foto: Archiv Dmitry Khudova

A jak se ti tady líbí?

V Česku je hezká krajina, v Brně navíc zajímavá architektura a výborný systém dopravy. Ty vaše rozjezdy jsou opravdu skvělé, v Lucembursku žádné noční autobusy nemáme. Když chceme jít večer do klubu, musíme jet autem a nemůžeme pít, to pak není ono.

Co tě v Česku nejvíce překvapilo?

Vzal jsem si s sebou do Brna brusle, ale nemohl jsem najít žádné veřejné místo, kde bych si mohl zabruslit. Myslel jsem, že Češi bruslí rádi, ale všechny bruslařské areály jsou soukromé. To mě opravdu překvapilo.

Co si myslíš o Češích?

Že nemají rádi cizince. Když mluvím v tramvaji anglicky, každý na mě zírá, a ne zrovna přívětivě.

Za svůj život jsi poznal několik zemí. Mohl bys je porovnat s Českou republikou?

Lucembursko a Francie si jsou dost podobné, i když Lucembursko je čistější, bohatší a celkově ho mám radši. Když ho porovnám s Českem, musím říct, že v Lucembursku se lidi více smějí a jsou mnohem zdvořilejší. Také ulice jsou čistější, ale na druhou stranu, život je tam o to dražší. Za malinký dvoupokojový byt platím nájem 900 eur a za třetinku lucemburského piva musím dát tři eura. Zato noční život je rozhodně lepší tady v Brně. Když porovnám Česko a Rusko, tak vede Česká republika. Je krásnější a čistější než Rusko a vypadá více jako evropská země. V Rusku ale máme levnější cigarety a vodku.

Učíš se česky?

Ne, ale poděkovat a pozdravit umím, to mi stačí. Zahraniční studenti tráví stejně všechen čas spolu, takže můžeme mluvit anglicky nebo francouzsky. Českých přátel navíc moc nemám a když už, je jednodušší spolu mluvit anglicky.

Jak je pro tebe těžké studium na Masarykově univerzitě?

Neřekl bych, že je těžké. Musím chodit na kurzy, poslouchat učitele a psát nepříliš náročné domácí úkoly. Asi jako všude. Je ale pravda, že na domácí úkoly nejsem zvyklý, ty nám v Lucembursku nedávají. Vybral jsem si spoustu kurzů z oboru regionální rozvoj, ke kterým bych se na své univerzitě nedostal. Ty mě baví nejvíce.

Našel sis už v Brně oblíbené místo?

Ano, je to hvězdárna. Nikdy jsem nebyl uvnitř, ale zvenku se mi opravdu líbí. Ale abych řekl pravdu, na každém městě mám nejradši hvězdárnu.

Co byl tvůj nejlepší zážitek v Česku?

Není to asi úplně zážitek, ale jsem opravdu moc rád, že jsem mohl potkat lidi ze všech koutů světa a prožít si s nimi pár hezkých chvilek.

Kdyby ses znovu rozhodoval, kam jet na Erasmus, vybral by sis znovu Brno?

To nevím, ale určitě ho doporučím přátelům v Lucembursku.


Klíčová slova: Brno, Erasmus, cizinec, dojmy, Česká republika

Hodnocení příspěvku

1 | 2 | 3 | 4 | 5 (1 - nejhorší, 5 - nejlepší)

Vkladání nových komentářů skončilo.