02.05.2012 09:01


Česko bude mít první mistryni v tanci u tyče

Autor: Zuzana Holubová | Kurz: Online Stisk | Kategorie: Sport

Po třech letech, co českou profesionální taneční scénu obohatil tanec u tyče, se bude konat první Mistrovství České republiky v pole dance. Svá taneční umění předvedou profesionálky i odvážné amatérky.

Autor: www.poleart.org

Laurence Hilsum se s tímto vystoupením na světovém šampionátu Pole Art v roce 2011 umístila na druhém místě.

Praha Představit pole dance jako nový extravagantní sport široké veřejnosti a povýšit českou taneční scénu na světovou úroveň je cílem pořadatelů historicky prvního Mistrovství České republiky v pole dance. Šampionát v tanci u tyče se bude konat letos v květnu a červnu v Praze.

Pole dance není jen tanec, ale zahrnuje také gymnastické a akrobatické prvky. Foto: Zuzana Holubová„Uspořádání mistrovství bylo jen otázkou času. Museli jsme nejdříve získat zkušenosti. Loni jsme se zúčastnili česko-slovenského mistrovství a také jsme reprezentovali Česko na mistrovství Evropy," uvedla předsedkyně české pole & aerial sport federace Olga Strom, která má přípravu mistrovství na starost.

Hned o několik cen budou soutěžit tanečnice jak ve finále profesionálek, tak i amatérek. Dvanáctičlenná porota složená z tuzemských i zahraničních profesionálů v oboru bude hodnotit technický výkon, umělecký dojem a provedení. „V porotě zasednou mimo jiné tanečnice světové úrovně jako Alesia Vazmitsel nebo Laurence Hilsum. Každá má svůj styl, každá to umí podat jinak,“ řekla ke složení poroty lektorka a profesionální tanečnice Jana Kozlová. Při výběru poroty hrály roli zkušenosti nejen v oblasti pole dance, ale také gymnastiky a tance.

V současnosti je přihlášeno asi šedesát tanečnic, přičemž větší zájem o účast projevily amatérky. „Předpokládáme, že se to už příští rok změní. Účast na mistrovství by měla tanečnicím pomoct získat nové zkušenosti a dostat je na vyšší úroveň. Součástí jsou také různé workshopy se zahraničními špičkami pole dance," dodala Strom. Pořadatelé také očekávají velký zájem veřejnosti.

V zahraničí je pole dance velmi rozšířeným a oblíbeným sportem, kterému se věnují ženy i muži. Už několikatým rokem se v zemích západní i východní Evropy, v Americe i v Austrálii pořádají mistrovství i světové šampionáty. Do Česka se tanec u tyče jako sport dostal až kolem roku 2009. „Pole dance se v Česku poprvé objevil v Plzni asi před třemi lety. Lektorka, která si tam otevřela studio, se všechno naučila v zahraničí," uvedla Kozlová.

Pole dance obsahuje gymnastické prvky, akrobacii a moderní tanec. I když se o něm mluví jako o tanci u tyče, ve skutečnosti se jedná spíše o tanec na tyči. Většina prvků se totiž dělá na tyči samotné, nikoli vedle ní. „Existují různě náročné verze pole dance. Některé jsou velmi odlehčené a zahrnují jen točky, sedy na tyči, chůzi a šplh," upřesnila Kozlová. Ačkoli tento sport zaznamenává v tuzemsku obrovský rozmach, stále existuje jen několik málo tanečních studií, kde pole dance vyučují zkušené lektorky, a to většinou jen ve velkých městech.

Klíčová slova: pole dance, tanec u tyče, mistrovství, sport

Hodnocení příspěvku

1 | 2 | 3 | 4 | 5 (1 - nejhorší, 5 - nejlepší)

Vkladání nových komentářů skončilo.