11.03.2016 22:42


České ženy na medaili nedosáhly, šanci zhatila trestná kola Charvátové. Slaví Norsko

Autor: David Baláš | Kurz: Online Stisk | Kategorie: Sport

Nepříliš povedený začátek, velká naděje a tvrdý dopad na zem. Jako na houpačce se pro český ženský tým vyvíjel štafetový závod v norském Holmenkollenu. Když už se zdálo, že Soukalová a spol. zaútočí na některou z medailí, přišel kolaps Lucie Charvátové, který veškeré šance pohřbil. 

Veronika Vítková v cíli. Ilustrační foto. Zdroj: Wikimedia commons

Oslo – Jak velkou roli ve sportu hraje psychická odolnost, se dnes znovu měli možnost přesvědčit čeští biatlonoví fanoušci. Ženská štafeta na mistrovství světa v Oslu bojovala o stupně vítězů, ale tři trestná kola Lucie Charvátové dala jakýmkoliv medailovým ambicím sbohem. Češky nakonec přivezla do cíle Veronika Vítková na šestém místě, z prvenství se radovalo Norsko.

Právě domácí tým musel o titul tvrdě bojovat až do závěrečných metrů. Marte Olsbuová však nakonec přece jen uhájila těsný náskok a pod šílícími tribunami mohla s parťačkami slavit životní úspěch. Na druhém místě dojela Francie, bronz putuje do Německa.

Patřily mezi širší okruh favoritek, nicméně trenéři českého kvarteta před startem očekávání krotili. Na prvním úseku šestikilometrového okruhu se totiž měla představit Jessica Jislová, která ve štafetě ještě nikdy nenastoupila.

Jednadvacetiletá debutantka ale vyrazila do závodu bez respektu a po první střelbě stále figurovala mezi nejlepšími. Pak ovšem přišlo trápení na posledním terči položky vestoje a vteřinky pomalu naskakovaly. Jislová nakonec i pátou ránu zabílila a Gabriele Soukalové předávala s více než minutovou ztrátou na vedoucí Rakousko.

„Byla jsem si jistá, že i ta poslední rána spadne a už jsem se trochu viděla na trati. Bohužel tam zůstala a já jsem pak znervózněla,“ popisovala svůj kritický moment v přímém přenosu pro Českou televizi.

Stíhačka Soukalové a velký kolaps

Nejlepší žena letošní sezóny, jež stále bojuje o Velký glóbus, hned od začátku nasadila trysky a hltala jednu soupeřku za druhou. Rodačka z Jablonce nad Nisou sestřelila bezchybně všech deset terčů a upalovala za vymazáním ztráty.

To se jí nakonec nepovedlo, přesto však dovezla štafetu v jen nepatrném odstupu od první Kanady. Během své zběsilé stíhačky vytáhla Česko z osmnácté pozice na šestou příčku. Opět potvrdila pozici superženy letošní sezóny. „Už jenom pár sekund na čelo!“ mohl spokojeně zvolat šéftrenér Ondřej Rybář.

To už na trati řádila Charvátová. Žena, která se k biatlonu přesunula od klasického lyžování, odjela první polovinu svého úseku znamenitě – čistě zastřílela a držela kontakt s elitou.

Ale ta druhá položka…

Tři chyby a další tři nedobité náboje poslaly blondýnku na pořádně dlouhý pobyt na trestném kole. Když z něj konečně odjela, ztrácela na vedoucí Eckhoffovou z Norska přes dvě minuty a bylo jasné, že veškeré sny o medaili jsou minulostí.

„Lucka to absolutně nezvládla. Měla tady být článkem týmu, který mu pomůže, ale to nenaplnila. Bohužel se naprosto sesypala,“ hodnotil kriticky kouč českých žen Zdeněk Vítek po závodě.  

Drama až do posledních metrů

Už po předávce bylo jasné, že o titul si to rozdají štafety Norska, Francie a Německa. Za nimi zela velká propast a jen podobné zaváhání, jaké postihlo Charvátovou, by ještě mohlo dát šanci pronásledovatelkám.

Olsbuová proti sobě měla soupeřky té nejvyšší kvality – čtyřnásobnou medailistku z Osla Marii Dorinovou Habertovou a vítězku stíhacího závodu Lauru Dalhmeierovou z Německa.

Všechny tři ženy ukrajovaly metry s velkou lehkostí a zdálo se, že se bude rozhodovat na střelnici. Položka vleže ještě o ničem nerozhodla, a tak přišla na řadu ta poslední vestoje. Norka dvakrát zachybovala, naopak Dorinová Habertová i Dalhmeierová zůstaly čisté a rázem ztrácely jen osm, respektive jedenáct vteřin. Schylovalo se k velkému dramatu.

Olsbuové ovšem i nadále mizel sníh pod nohama velmi rychle a na mezičasech držela prakticky stejný odstup před Francouzkou. To Dalhmeierové došel dech a nabírala výraznou ztrátu. Ve finiši už domácí hrdinka náskok šedesáti metrů nepustila a mohla zvednout ruku na znamení triumfu.

Poslední z českého kvarteta Veronika Vítková navázala na povedený vytrvalostní závod a opět vybílila obě položky. Reprezentaci nakonec díky skvělému vypětí dokázala vytáhnout až na konečné šesté místo, když v cílové rovince ještě přesprintovala Dorotheu Wiererovou. 

Klíčová slova: biatlon, štafeta, Oslo

Fotogalerie

Hodnocení příspěvku

1 | 2 | 3 | 4 | 5 (1 - nejhorší, 5 - nejlepší)

Vkladání nových komentářů skončilo.