13.04.2019 17:10


Česká populace stárne. Demografické změny se promítnou do výše důchodů a daní

Autor: Karolína Novotná | Kurz: Online Stisk | Kategorie: Ekonomika

Zvýšení podílu seniorů na celkové populaci až o devět procent předpovídá do roku 2050 Český statistický úřad (ČSÚ). Sníží se tím podíl ekonomicky aktivních obyvatel. Tyto změny mohou mít za následek snižování důchodů nebo zvýšení odvodů na sociální pojištění.

 

Ilustrační fotografie. Foto: Karolína Novotná

Brno ー Výraznou změnu věkové struktury populace předvídá do budoucna ČSÚ. Z analýzy vyplývá, že do počátku roku 2050 by se podíl osob v produktivním věku měl snížit ze současných 65 procent na pouhých 56 a půl procenta. Ještě v roce 2001 přitom tvořili lidé v produktivním věku 70,2 procenta všech obyvatel. „Podle věku se bude nejvýrazněji měnit seniorská skupina osob. V roce 2001 činil její podíl na celkové populaci 13,9 procent, do roku 2017 narostl na 19,2 procent a v roce 2050 by měla představovat 28,6 procenta,“ upozorňuje Jana Křesťanová z oddělení demografické statistiky ČSÚ.

Takový vývoj by mohl znamenat velkou ránu pro veřejné finance. Podle informací Ministerstva financí České republiky dosáhly v roce 2018 výdaje na důchody 8,3 procenta hrubého domácího produktu (HDP). „Důchody budou nižší, než by byly, kdyby k demografickému posunu nedošlo. A pravděpodobně budou i vyšší daně, ze kterých se tyto důchody budou platit,” říká ekonom z Masarykovy univerzity Robert Jahoda. Jasné řešení problému však nevidí. „Vláda by na změnu zejména měla připravit společnost a umožnit vznik strategií, jak se na tuto dobu připravit. Neexistuje pouze jedna strategie, ale je jich více. Například vlastní bydlení, penzijní připojištění, případně druhý pilíř,” navrhuje Jahoda.

Doplňkového penzijního spoření se podle Asociace penzijních společností ČR v roce 2018 účastnilo 967 tisíc lidí. To znamená nárůst o 27 procent. „Přemýšlíme s manželem nad penzijním připojištěním, ale zatím si nespoříme. Máme doma dvě děti, takže peněz není nikdy dost, a k důchodu ještě máme daleko,“ podotýká učitelka Markéta Strnadová.

Podle konvergenčního programu, ve kterém Ministerstvo financí každý rok popisuje strategii vlády k přípravě země na vstup do eurozóny, by se měly české veřejné finance příští rok dostat z letošního přebytku 0,3 procenta HDP do deficitu 0,2 procenta. Tento trend bude pokračovat i v následujících letech. V roce 2020 by se mohl dostat až na 0,5 procenta HDP.

Ministerstvo práce a sociálních věcí přitom plánuje od příštího ledna zvýšit základní výměru penze ze současných 10 na 10,6 procenta. Nejvíce si tím polepší lidé s nižšími důchody.

Podle zprávy vydané Evropskou komisí v květnu 2018 se jedná o problém, kterému čelí téměř všechny země Evropské unie. Spolu s Českou republikou pocítí největší dopad Polsko, Bulharsko nebo Rumunsko.

Klíčová slova: důchody, HDP, populace, Česká republika, ČSÚ

Fotogalerie

Hodnocení příspěvku

1 | 2 | 3 | 4 | 5 (1 - nejhorší, 5 - nejlepší)

Vkladání nových komentářů skončilo.