20.11.2016 12:45


Česká mládež drží drogový rekord. Chceš změnu? Začni u sebe, hlásá Seberevolta.

Autor: Nikola Poláčková | Kurz: Online Stisk | Kategorie: Sport

Česká mládež patří mezi Evropany dlouhodobě k rekordmanům v užívání drog a alkoholu. S marihuanou má zkušenost téměř polovina středoškoláků. Komunity Seberevolta, které se objevují po celé České republice, se snaží mládeži ukázat, že to tak být nemusí. Chodí společně cvičit, darovat krev nebo sbírat odpadky. Na školách pořádají motivační přednášky a ukazují mladým, že existuje i lepší cesta životem, než ta plná drog a alkoholu.

Autor: Revolta TV

Audio

    Marek Kaleta o komunitách
         
    Autor: Nikola Poláčková

Brno – Morálka, zodpovědnost, vědomí. Heslo Seberevolty sdružuje lidi ze všech koutů České republiky. Snaží se inspirovat mládež ke zdravému životnímu stylu bez drog a alkoholu, k zájmu o své okolí a pozitivnímu myšlení. Kladou důraz na respekt k ostatním, sebepoznání a osobnostní růst. „Hodnoty našeho života určují naše činy a naše produkty. A naším produktem je cílevědomá mládež, která nebere drogy, a snaží se žít morálně, vitálně a prospěšně,“ popsal zakladatel projektu Marek Kaleta.

Komunity se schází i několikrát týdně na tréninku – cvičí workout, tedy cvičení převážně s vlastní vahou. V Brně se schází v průměru deset lidí. „Záleží na konkrétním dni. Někdy se nás sejde pět, někdy pětadvacet,“ vysvětlil kapitán Seberevolty Brno Lukáš Hurt. Často se cvičí venku - workoutová hřiště jsou dnes v každém větším městě. Jde to ale i bez nich. Výhodou workoutu je to, že jej lze cvičit kdekoliv a zadarmo. V zimě pak Seberevolťáci míří do hal a tělocvičen. Třeba v Kyjově se spojili se Sokolem a využívají jejich zázemí. „Může to být inspirace pro ostatní. Seberevolta je vlastně Sokol 21. století. Navíc většina výborů Sokolu často stagnuje, budou rádi za mladou krev,“ zdůraznil kyjovský kapitán Miroslav Vymazal.

Zdaleka ale nejde jen o cvičení. Komunity se snaží pomáhat i jinak – darují krev, sbírají odpadky ve svých městech, pořádají sbírky oblečení pro lidi v nouzi nebo venčí pejsky z útulku. Vytvářejí tak pozitivní zázemí pro mladé lidi. Scházejí se i mimo tréninky a akce, společně vaří nebo třeba sledují filmy. „Seberevolta pro mě znamená změnu k lepšímu. Snahu ukázat lidem a zejména mládeži, že existuje i lepší cesta než drogy, alkohol, lhostejnost k ostatním a mrhání životem. Že můžete najít to, co vás naplňuje, a dělat to vždy naplno. V neposlední řadě je to přátelství přirovnatelné k druhé rodině,“ popsal Lukáš.

Přednáškami na základních a středních školách se snaží Seberevolta motivovat mládež ke změně. Součástí každé z nich je exhibice. Právě ta často děti i teenagery inspiruje – chtějí dokázat totéž. „I přes vědomí, že zvládnu snad jen pár kliků, se mi začal rodit v hlavě sen. Umět se přitáhnout k hrazdě. Naučit se ty frajeřiny, ze kterých jdou oči kolem a rozum je nebere,“ popsal Lukáš své workoutové začátky. To bylo před několika lety. Motivovalo ho tenkrát video, které Marek publikoval, když projekt startoval. O pár let později navštívil Seberevolta kemp, který se koná každé prázdniny. Tam se rozhodl připojit k brněnské komunitě a zkusit si místo kapitána.

Projekt Seberevolta vznikl v roce 2012 v Ostravě z myšlenky Marka Kalety alias rapera Revolty. Jeho motivací byla snaha vytvořit něco, co v lidech probudí chuť začít věci měnit – a začít u sebe. Spojil se proto s Adamem Raw, tehdejším idolem workoutu, a společně vytvořili první motivační video. Následovaly přednášky, exhibice a letní kempy. V roce 2014 vznikla oficiální organizace Seberevolta. K dnešnímu dni existuje bezpočet komunit, které spojují stovky lidí.

Informace o projektu Seberevolta jsou dostupné na www.seberevolta.cz. Brněnskou komunitu lze kontaktovat na www.facebook.com/seberevoltavbrne

Klíčová slova: Seberevolta, workout, drogy, prevence

Fotogalerie

Hodnocení příspěvku

1 | 2 | 3 | 4 | 5 (1 - nejhorší, 5 - nejlepší)

Vkladání nových komentářů skončilo.