27.03.2016 17:30


Česká ekonomika si v roce 2015 polepšila

Autor: Pavlína Zichová | Kurz: Online Stisk | Kategorie: Ekonomika

Situace české ekonomiky se v uplynulém roce výrazně zlepšila. Vyplývá to ze zprávy Českého statistického úřadu. Hrubý domácí produkt narostl v roce 2015 o 4,3 procenta. Příčinami zlepšení jsou nízká cena ropy i zvýšené čerpání prostředků z evropských fondů.

Brno – Česká republika byla v roce 2015 jednou z nejrychleji rostoucích ekonomik v Evropské unii. Napomohly tomu domácí investice, zlepšení státního hospodaření a vnějších ekonomických vztahů. V loňském roce se objem investic zvýšil celkově o 7,5 procenta. Narostlo i množství finančních prostředků čerpaných z fondů Evropské unie.

Zlepšení stavu ekonomiky i čerpání z evropských fondů pomohlo ke snížení státního rozpočtového deficitu. Ten je za poslední léta, konkrétně od roku 2008, vůbec nejnižší. Činí pouze 1,4 procenta ve vztahu k hrubému domácímu produktu (HDP).

Ilustrační fotografie (Zdroj: Pixabay.com)

Vývoz zboží z České republiky se také navýšil a dosáhl hodnoty 3,336 bilionů korun. Do Ruska však šlo v loňském roce o více než 30 procent vývozu méně. Pokles souvisí s ekonomickými sankcemi proti Ruské federaci. Mírně se však zvýšil vývoz do Číny.

V roce 2015 se také zpomalilo navyšování cenové hladiny. Narostla o pouhé 0,7 procenta. Míra inflace klesla na hodnotu +0,3 procenta, nejméně od roku 2003. Snížila se cena dovozu zboží, výrazně poklesly i ceny průmyslových výrobců, o celá 3,2 procenta. Naopak narostla cena stavebních prací (1,2 procenta).

Posílení české ekonomiky přispělo také ke zlepšení situace na trhu práce. Zaměstnanost se meziročně zvýšila o 1,2 procenta. Spolu s rokem 2008 dosáhla zaměstnanost v roce 2015 nejvyšší úrovně v historii samostatné České republiky. O 3,8 procenta se zvedla také průměrná mzda. Příčinou byla mimo jiné i nízká inflace.

Klíčová slova: ekonomika, Český statistický úřad

Fotogalerie

Hodnocení příspěvku

1 | 2 | 3 | 4 | 5 (1 - nejhorší, 5 - nejlepší)

Vkladání nových komentářů skončilo.