20.05.2014 23:31

Češi zdolali v napínavém hokejovém souboji Francii

Autor: Vašina Martin | Kurz: Online Stisk | Kategorie: Sport

Český hokejový tým sehrál dnes večer utkání, které rozhodlo o důležité skutečnosti – proti komu se postaví ve čtvrtfinále. Kdyby totiž český tým dnes večer prohrál, střetnul by se ve čtvrtek s obávaným Ruskem, které prošlo základní skupinou bez ztráty jediného bodu.

Po neuspokojivém výsledku s Dánskem, se kterým prohrál český tým v sobotu na nájezdy 3:4, nebyla morálka národního týmu příliš vysoká. Nutno dodat, že přímo Asociace rozhodčích mistrovství světa se českému týmu omluvila za špatné rozhodnutí sudích v zápase, kdy jeden dánský gól neměl být uznán. I přes tuto křivdu však nastupovala reprezentace do dnešního zápasu s jasným cílem – porazit Francouze.

Ovšem první třetina takovému výsledku rozhodně nenasvědčovala. První střely na bránu z obou stran se diváci v Cižovka aréně do čkali až po 6 minutách hry z hole českého útočníka Tomáše Rolinka. Francouzi ale rychle odpověděli, a to rovnou gólem. Baseballovým úderem ze vzduchu zakončoval do české brány francouzský útočník Julien Desrosiers. Ačkoliv si  pak Češi  dál vypracovávali šance, koncovka se týmu kouče Vladimíra Růžičky nedařila. Na to také český tým doplatil a pravidlo „nedáš, dostaneš“ se opět potvrdilo v minutě osmnácté, kdy Francouzi proměnili sporně nařízenou přesilovku, kterou zakončoval opět Desrosiers.

O necelou minutu později byl český tým zralý na ručník. Mezi kruhy si totiž sjel Lauren Meunier a přesnou střelou propálil Alexandra Saláka – 3:0 pro Francii. V tu chvíli bylo přáním každého českého fanouška hlavně, aby národní tým nedostal další gól. Opak se však stal pravdou a po rychlé akci z buly snižoval půl minuty před koncem Vladimír Sobotka, který tak vykřesal pro český tým alespoň jiskřičku naděje.

Do druhé třetiny nastoupili ale Češi jako vyměnění. Zvýšili důraz ve hře a tento přístup přinesl ovoce již po čtyřech a půl minutách hry, kdy se z průniku prosadil Jiří Sekáč, který propálil francouzského brankáře Hardyho. Český tým díky této brance ještě víc ožil a netrvalo dlouho a čeští fanoušci, kterých byla v hledišti převaha, se mohli radovat znovu. Tentokrát padl gól po šťastném momentu, kdy střelu Michala Jordána tečoval výstrojí Jaromír Jágr. Branku sice posuzoval videorozhodčí, ale hlavní sudí poté ukázal na středový kruh a rázem bylo srovnáno.

Kouč Vladimír Růžička se svými svěřenci před tréninkem (ilustrační foto) Foto: Český svaz ledního hokeje - Aleš Krecl

To však výběru Vladimíra Růžičky nestačilo a minutu po Jágrově gólu šel český tým do vedení. Stalo se tak po dvojitém zakázaném uvolnění Francie, kdy byli hráči země galského kohouta už značně vyčerpaní. Důraz před bránou a bojovnost předvedl zástupce české extraligy v naší reprezentaci, Martin Zaťovič, a poslal Čechy ve 32. minutě do vedení.

To mohli hokejisté se lvem na hrudi ještě navýšit, když byl ve 36. minutě faulován Jágr a rozhodčí nařídili trestné střílení. Legendární Džegr" ho jel sám, ale jeho střílený kotouč se odrazil pouze od tyčky. Víc akce druhá třetina nenabídla, ale vypadalo to, že český tým si vedení udrží. V této části hry přestříleli Češi Francouze 18-5.

Ve třetí periodě se však hra vyrovnala a byli to Francouzi, kteří gólem srovnali stav na 4:4. Po průniku francouzského útočného dua Fleury-Roussel druhý jmenovaný zakončoval a povedlo se mu překonat strážce české svatyně Saláka. Po tomto gólu se síly na ledě vyrovnaly a zápas se tak stal opravdovou bitvou o každý centimetr na hrací ploše. I přes mnoho šancí na obou stranách se však změnit skóre ani jednomu z týmů nepovedlo. Zápas tak dospěl do prodloužení.

Český tým již na turnaji třikrát prodloužení hrál. V prvním případě,  v utkání se Slovenskem, se podařilo Růžičkovým svěřencům zápas v pětiminutové hrací době prodloužení ukončit. V soubojích se severskými rivaly Švédskem a Dánskem musely rozhodovat až samostatné nájezdy, které ale Češi v obou případech nezvládli. Všichni tak doufali, že na nájezdovou loterii již znovu nedojde a český výběr dokáže ukončit tento napínavý zápas ještě před vypršením zmiňovaných pěti minut. To se nakonec také povedlo, když se po takřka dvouminutovém tlaku na Hardyho branku trefil obránce Jan Kolář.

Díky tomuto vítězství ve vypjaté devítigólové přestřelce se tak český tým vyhne suverénnímu Rusku. I přesto však bude čtvrtfinále pro české hokejisty tvrdou zkouškou, narazí totiž na nebezpečný výběr USA. Zápas by se měl hrát ve čtvrtek odpoledne.

Klíčová slova: česko, francie, hokej, mshokej