03.03.2016 09:57


Češi se připravují na mistrovství světa v biatlonu, Moravec bude v úvodu chybět

Autor: Jan Matoušek | Kurz: Online Stisk | Kategorie: Sport

Od třetího do  třináctého března se v norském Oslu koná biatlonové mistrovství světa. Čeští závodníci zažívají letos úspěšný rok a patří tak k favoritům šampionátu. Vedle nich se na akci připravují také fanoušci, kterých každým rokem přibývá.

Logo mistrovství světa v biatlonu 2016

Opava/Oslo – Letošního světového šampionátu v biatlonu se za Českou republiku zúčastní známé tváře. Čtyřčlenný tým žen tvoří Gabriela Soukalová, Veronika Vítková, Lucie Charvátová a Eva Puskarčíková. Především Soukalová patří k favoritkám, protože s 883 body vede průběžné pořadí Světového poháru. V mužské kategorii budou soutěžit Michal Krčmář, Ondřej Moravec, Michal Šlesingr a čerstvý stříbrný medailista z evropského šampionátu Jaroslav Soukup. V roli pátých závodníků se představí Jessica Jislová a Adam Václavík. „Do závodů by startovali v případě potřeby nahradit někoho jiného,“ podotkl šéftrenér reprezentace Ondřej Rybář.

Zatímco ani jednu z členek ženské reprezentace netrápí zdravotní problémy, mezi muži je situace jiná. Ohrožen je minimálně v prvním závodě, kterým je smíšená štafeta, start Ondřeje Moravce. Měl virózu a střevní problémy a s tréninkem začal teprve v minulých dnech. „Potřebuje čas,“ řekl Rybář. „S vysokou pravděpodobností vylučuji jeho účast ve čtvrtečních smíšených štafetách,“ dodal.

Na světový šampionát se vedle samotných závodníků připravují i diváci, jejichž počet v posledních letech výrazně stoupl. Vedle lidí přímo v Oslu budou, soudě dle posledních čísel sledovanosti závodů Světového poháru, biatlon sledovat také statisíce lidí u televizních obrazovek. „Na mistrovství světa se moc těším, především na Gabrielu Soukalovou. V Oslu se může rozhodnout o tom, jestli získá křišťálový glóbus pro nejlepší biatlonistku sezóny, a to je pro diváky velké lákadlo“ řekla jedna z fanynek, studentka Bára Schaffartziková. „Hlavně aby Soukalové neupadly hůlky, jak se jí to už jednou stalo,“ dodala.

Mistrovství světa v biatlonu se koná v nepravidelných intervalech od roku 1958. Závodníci soutěží ve smíšené štafetě a individuálních disciplínách, mezi něž patří sprint, stíhací závod, závod s hromadným startem a vytrvalostní závod. Češi obhajují z minulého šampionátu ve Finsku smíšené zlato, dvě individuální stříbra a individuální bronz. Favority letošního mistrovství jsou vedle Soukalové také Francouzka Marie Dorinová Habertová a Finka Kaisa Mäkäräinenová. Mezi muži by o zlaté medaile měli bojovat Francouz Martin Fourcade, lídr pořadí Světového poháru, Němec Simon Schempp, a Rus Anton Šipulin.

Klíčová slova: biatlon, mistrovství světa, česká reprezentace, Gabriela Soukalová

Fotogalerie

Hodnocení příspěvku

1 | 2 | 3 | 4 | 5 (1 - nejhorší, 5 - nejlepší)

Vkladání nových komentářů skončilo.