07.11.2015 15:57


Češi jsou druhými největšími pracanty v Evropské unii

Autor: Nikol Sikorová | Kurz: Online Stisk | Kategorie: Ekonomika

Mezi zeměmi Evropské unie se Česká republika ve druhém čtvrtletí letošního roku umístila na druhém místě v nejnižší nezaměstnanosti. Naopak zaměstnanost má sedmou nejvyšší. Počet volných pracovních míst je v Česku rekordní. V srpnu jich bylo přes sto tisíc. Zaměstnavatelé hledají především řemeslníky, dělníky a další absolventy technických oborů. Nejméně osob bez práce je mezi vysokoškolsky vzdělanými.

Nezaměstnanost v EUBrno – Česká republika má ve druhém kvartálním období druhou nejnižší nezaměstnanost ve srovnání se zeměmi Evropské unie. Před ní se umístilo jen Německo. Vyplývá to z údajů Českého statistického úřadu. Nepracujících lidí v produktivním věku, tedy ve věku 15 – 64 let, je v ČR pět procent. „Počet nezaměstnaných osob dosáhl 257 tisíc, z toho 141 tisíc žen,“ uvedl Tomáš Chrámecký z odboru vnější komunikace Českého statistického úřadu. Mezi další státy s nízkou nezaměstnaností se zařadily Lucembursko, Malta a Spojené království. Naopak nejvyšší má Řecko (24,8 %). 

S tím souvisí i míra zaměstnanosti. Česká republika ji má sedmou nejvyšší v EU. Na prvním místě se umístilo Švédsko. Za ním následují Německo, Spojené království, Dánsko, Nizozemsko a Estonsko. „Míra zaměstnanosti v ČR dosáhla 70,5 procent. Je tak vůbec nejvyšší v historii jejího měření od roku 1993. Pracujících je přes pět miliónů,“ dodal Chrámecký. Nejhůře je na tom opět Řecko.   

Ve všech členských zemích EU pracuje více mužů (75,6 %) než žen (64,3 %).

Počet volných míst je rekordní

V současnosti Úřad práce České republiky eviduje přes sto tisíc pracovních nabídek. „Nadále pokračuje růst počtu volných míst. Zaměstnavatelé jich v srpnu nabízeli prostřednictvím Úřadu práce celkem 103 768. To je nejvíce od prosince 2008,“ sdělila mluvčí Úřadu práce ČR Kateřina Beránková.

V databázi Úřadu práce se nejčastěji objevují absolventi škol zaměřených na gastronomii, ekonomiku a ekonomii, administrativu, podnikání, ekologii či filozofii. Zaměstnavatelé měli v srpnu největší zájem o technické profese všech oborů. Tradičně je velká poptávka po řemeslnících, kvalifikovaných stavebních dělnících, kuchařích, prodavačích. Dále hledali pomocné pracovníky ve výrobě, montážní dělníky, řidiče nákladních automobilů, autobusů a tramvají, kováře, nástrojáře, obsluhu pojízdných zařízení či pracovníky v oblasti ochrany a ostrahy. Nárůst pracovních míst statistici zaznamenali i na pozici učitelů a pedagogických pracovníků.

Podle stupně vzdělání mají trvale nízkou míru nezaměstnanosti vysokoškoláci (2,4 %) a lidé s maturitou (3,4 %). U osob se základním vzděláním je to téměř dvaadvacet procent.

 

Míra nezaměstnanosti a zeměstnanosti v členských zemích EU (v %) - TOP 5 zemí
Míra nezaměstnanosti  % Míra zaměstnanosti %
Německo 4,8           Švédsko 80,6
Česká republika 5,0 Německo 77,7
Lucembursko 5,4 Spojené království 76,5
Malta  5,5 Dánsko 76,4
Spojené království 5,6 Nizozemsko

76,3

Klíčová slova: ČR, nezaměstnanost, zaměstnanost, Evropská unie, obory

Fotogalerie

Hodnocení příspěvku

1 | 2 | 3 | 4 | 5 (1 - nejhorší, 5 - nejlepší)

Vkladání nových komentářů skončilo.