27.02.2015 19:43


Čerňová: Práce v knihovně je zábavná, ať si říká, kdo chce, co chce

Autor: Papoušková Veronika | Kurz: Online Stisk | Kategorie: Univerzita

Dagmar Čerňová, Eva Jandová a Jana Němcová mají něco společného. Všechny tři pracují v knihovnách Masarykovy univerzity, každá však pro jinou fakultu. Jejich práce jim nabízí každodenní komunikaci se studenty, kteří občas beznadějně bloudí uličkami knihoven. Seznam úkolů, který knihovnice každý den plní, je různorodý. Večer potom mohou vyprávět hned několik historek.

Čerňová, knihovnice Fakulty sociálních studií, se k práci dostala díky vášni pro knihy a četbě čehokoliv. Výběr střední školy byl pro ni jasný. „Začala jsem studovat tehdejší Střední knihovnickou školu v Brně a po ní následovalo dálkové studium na Ústavu informačních studií a knihovnictví na Univerzitě Karlově,“ podotýká Čerňová. V oblasti však pracuje již od maturity.

Na práci má ráda kontaVýuka informačních zdrojů.kt s knihami a s lidmi. „Práce v knihovně je zábavná, ať si říká, kdo chce, co chce. Baví mě i různorodost činností, mezi které patří i vymýšlení věcí, které z knihovny vytvoří příjemné místo pro studenty,“ říká Čerňová. Zálibu našla i ve výuce, ve které může studenty seznamovat se zdroji informací, o kterých neměli ani ponětí Má na starosti kurzy práce s informačními zdroji pro všechny obory i stupně studia na fakultě. Její každodenní práce zahrnuje organizaci služeb, komunikaci se čtenáři a na starosti má i provoz výpůjčního pultu.  „Několikrát v týdnu mám za ním také službu, na kterou se vždy moc těším,“ dodává Čerňová.

Tradiční zábavou v knihovně jsou pro ni nálezy. Čtenáři zde zanechávají oblečení, klíče od auta, mobily, peněženky či antikoncepční pilulky. „Méně zábavné jsou například kolečka salámu sloužící jako záložky do knihy, či povinná literatura coby chutné sousto pro domácí mazlíčky, ale i tomu se s odstupem času rádi zasmějeme,“ popisuje zážitky Čerňová. „Jednou jsme našli v naší telefonní budce odloženou tašku. Ve snaze dopátrat se majitele, jsme ji otevřeli a nalezli vzkaz, který zněl: Děkuji Ti za včerejší noc,“ vypráví Čerňová.

Hledání v katalogu knihovny.

Knihovnice Filozofické fakulty Jandová začala studovat knihovnictví nejprve na bakaláři v Opavě a magistra potom studovala na Masarykově univerzitě. Když přišel čas hledat si práci, zkusila knihovnu Filozofické fakulty. „Práce za referenčními pulty není tak jednotvárná, jak se možná zdá,“ říká Jandová.  Radí uživatelům, co se týče fondů, elektronických informačních zdrojů nebo vyhledávání v databázích a katalozích. Pomáhá studentům se  v knihovně zorientovat.

V knihovně Filozofické fakulty mají zážitky se skleněnými dveřmi. „Občas nám tady studenti narážejí do skleněných dveří, které jsou v každém patře. Někdy je to slyšet i z jiných pater tak, že se nám tu zatřepou dveře. To potom zjišťujeme, u koho to bylo a jestli je student v pořádku,“ vypráví Jandová.

Němcová, knihovnice Přírodovědecké fakulty, nejprve vystudovala vyšší odbornou školu knihovnických a informačních služeb. „Potom jsem se díky štěstí dostala do knihovny Filozofické fakulty. Následně jsem přešla sem do přírodovědecké,“ sděluje Němcová.

Zařazování knih.

U výpůjčního pultu Němcová půjčuje, vrací a zařazuje publikace, a následně i kontroluje, zda jsou správně zařazené. Někdy je třeba objednat svazek ze skladu a dát ho do systému, aby čtenář věděl, že je pro něj přichystaný. Vyřizuje i referenční dotazy, tedy dotazy o tom, kde je knížka uložená. „Knihovnice jsou ochotné třeba i poradit literaturu pro diplomovou práci nebo alespoň říci, jak hledat v souborném katalogu Masarykovy univerzity,“ podotýká Němcová.

Na přírodovědecké fakultě se stává, že občas přijdou studenti, kteří potřebují poradit, ale ví o knížce pouze to, že je žlutá. „To se potom těžko dohledává, když nemají žádné další údaje,“ směje se Němcová. Na práci ji baví hlavně komunikace se studenty. „Prostě ráda pracuji s lidmi, je to taková příjemná činnost,“ uzavírá Němcová.

Klíčová slova: knihovna, univerzita

Fotogalerie

Hodnocení příspěvku

1 | 2 | 3 | 4 | 5 (1 - nejhorší, 5 - nejlepší)

Vkladání nových komentářů skončilo.

Přehled komentářů

Helena Kandová | 04. 03. 2015, 08:42
Po přečtení článku, který se týká i mé kolegyně musím reagovat. Nevím k čemu má článek sloužit. Je to naprosto nic neříkající, nesdělné a myslím i hloupé. Celé špatně napsané. Nesmyslné. Oslovení knihovnice Čerňová, Jandová, Němcová je nevhodné, hrubé. Mají přece i křestní jména nebo i titul. Stačilo by paní nebo slečna. Odpovědi a příběhy knihovnic v článku vyznívají slaboduše. Je to ale pouze tím, že článek je špatný a zřejmě tak i předcházející reportáž. Nebylo snad záměrem z knihovnic udělat hlupačky. Ke gramatice a stavbě vět se vyjadřovat už ani nebudu.