18.11.2017 17:41


Ceny bytů a domů rostou, lidé se stěhují do rekreačních chat

Autor: Zuzana Formánková | Kurz: Online Stisk | Kategorie: Ekonomika

S prvními mrazy končí zahrádkářská sezóna a většina zahradních chat se vyprazdňuje. Ne ale všechny. Někteří lidé ve svých chalupách více či méně přizpůsobených k celoročnímu obývání zůstávají natrvalo. Vedou je k tomu nižší pořizovací náklady i možnost bližšího kontaktu s přírodou.

Brno – Stanislav Hofírek je jedním ze stálých obyvatel chatové osady v Brně-Ivanovicích. Dvaasedmdesátiletý kamnář a jeho žena Květa chatu koupili před devíti lety. „Já už tu mám trvalý pobyt, žena s dcerou se za mnou oficiálně přehlásí v březnu. Výrazně nám zvednou poplatky za byt, a tak se postupně stěhujeme,“ vypráví Stanislav Hofírek. Za byt platil méně, než je obvyklé, protože do něj před lety nainvestoval. Příští rok ale tato smlouva končí a nájem se zvedne na osmnáct tisíc korun. „Žena ještě pracuje na poloviční úvazek, já už jsem ale v důchodu, i když mám firmu a občas si přivydělám. Nájem v Brně bychom si zaplatit nemohli,“ tvrdí Hofírek.

Kromě nájmů v Brně strmě rostou i pořizovací ceny domů a bytů. Podle údajů Českého statistického úřadu narostla cena nemovitostí oproti minulému roku o dvanáct procent. Průměrná částka za metr čtvereční bytu v Brně tak letos na podzim přesáhla 55 tisíc korun. Dražší jsou byty v Česku už jen v Praze. „K dispozici je méně bytů než dříve a ceny rostou. Pořízení chaty je pro některé řešením. Podmínky jsou náročnější, ale cena zahradních pozemků a chat je výrazně nižší,“ říká realitní makléřka Marta Uhrová s tím, že ceny chat se liší podle stavu objektu.

Žít v chatě sice má svoje úskalí, Stanislav Hofírek si ale nestěžuje. „Nám to vyhovuje. V létě funguje sezónní vodovod, v zimě máme užitkovou vodu z vlastní studny a pitnou si vozíme. Chatu jsem zateplil a vybudoval příjezdovou cestu. Jenom jsme museli prodat staré auto a koupit silnou čtyřkolku,“ směje se Hofírek. Osada v Ivanovicích leží ve svahu a pozemky jsou často mnohem výš než cesta mezi chatami. Příjezd k chatě manželů Hofírků je proto velmi strmý.

V zimě se dobré auto hodí nejen pro vlastní příjezd, ale i pro samotnou cestu přes zahrádkářskou kolonii. Pozemky totiž nejsou stavební a nemají přidělená čísla popisná, obec proto silničky neudržuje. „Rozhodně se zatím do budoucna nepočítá s tím, že by se v oblasti pozemky změnily na stavební. V chatové osadě nad Globusem jsou problémy se zasíťováním a dopravním obsloužením,“ vysvětluje starostka městské části Brno-Ivanovice Jana Bohuňovská.

Ivanovice už přitom tolik k rekreaci neslouží. Od doby, kdy je v provozu rychlostní silnice z Brna do Svitav, která prochází přímo v těsné blízkosti chatové osady, si obyvatelé stěžují na hluk projíždějících aut. „To je jediná věc, která nám tady opravdu vadí. Vevnitř to slyšet moc není, na pozemku ale pořád,“ říká Hofírek. „Člověk si ale zvykne na všechno. V bytě v Brně nám zase přímo před domem jezdily šaliny jedna za druhou,“ dodává.

Oba manželé si ale notují v tom, že blízkost přírodě a výhody chatového bydlení jsou nade všechny problémy s ním spojené. „Za oknem nám ráno křičí ptáčci, které rádi krmíme. Máme kocoura a Staník už si plánuje, že na jaře si pořídíme slepičky,“ usmívá se Květa Hofírková. „Je tu mnohem bezpečněji než v centru Brna, je tu klid a taky máme dobré sousedy. Zpátky bychom se už nevrátili,“ uzavírá Stanislav Hofírek.

Klíčová slova: rekreační chata, zahrádkářská kolonie, brno-ivanovice

Fotogalerie

Hodnocení příspěvku

1 | 2 | 3 | 4 | 5 (1 - nejhorší, 5 - nejlepší)

Vkladání nových komentářů skončilo.