16.10.2014 22:15


Centrum pro transfer technologií představilo nové projekty

Autor: Kristýna Dlasková | Kurz: Online Stisk | Kategorie: Univerzita

Rychlá diagnostika leukémie, čtení multimediálního obsahu, pomůcka pro identifikaci osob nebo biozenzor, který zjišťuje přítomnost halogenových uhlovodíků v přírodě. Celkem osm projektů prezentovali jejich autoři v rámci dne otevřených dveří Centra pro transfer technologií Masarykovy univerzity. Návštěvníci si je mohli vyzkoušet na vlastní kůži.

Brno – Simulační sadu, která mladým lidem přibližuje pohybové schopnosti seniorů, měli návštěvníci příležitost vyzkoušet na vlastní kůži. Autorem projektu je Pavel Kellner, který pracuje jako asistent na Lékařské fakultě Masarykovy univerzity.

Projekt vyvíjel spolu s docentem Lubošem Hrazdirou. „Důvodem, proč jsme oblek vyráběli, bylo přiblížit mladší generaci, jak se pohybují lidé staršího věku,“ upřesnil Hrazdira s tím, že projekt prezentovali v desítkách českých škol a několik projevilo zájem simulační oblek zakoupit. „Je dobré, že děti na vlastní kůži poznají, jak dopadnou, pokud se o sebe nebudou starat. Zhoršený pohyb není jen otázkou stáří,“ varoval Hrazdira a dodal, že oblek simuluje průměrného seniora staršího sedmdesát let. „Oblek jsem si vyzkoušel a mohu potvrdit, že nejhorší je sedání a následné zvedání se ze židle. Chůze po schodech také není příjemná,“ dodal Hrazdira.

Usedávání na židli není jednoduché. Foto: Kristýna Dlasková

Brněnský obuvník Josef Hanák vyrábí ve spolupráci s Fakultou sportovních studií Masarykovy univerzity jedinečnou biomechanickou stélku, díky které se dá dosáhnout zdravějšího došlapu při chůzi. „Stélka je zvláštní tím, že má prohlubeň pod palcem a tím napomáhá posilovat podélnou a příčnou klenbu. Při každém došlapu stélka působí na klouby, záda, nohy a další části těla,“ vysvětlila Hana Půstová z Centra pro transfer technologií, která pomáhala při prezentaci biomechanické obuvi. „Všechny boty se šijí na míru, pan Hanák má i svůj katalog, kde si každý zákazník může vybrat. Další možností je stélku koupit samostatně a vložit ji do svých bot."

Hana Půstová vysvětluje výhody biomechanické obuvi. Foto: Kristýna Dlasková

Dalším prezentovaným projektem bylo trojrozměrné skenování obličeje, které vyvinuli vědci z přírodovědecké fakulty a fakulty informatiky. V budoucnu tato metoda pomůže hlavně kriminalistům k identifikaci osob. Odvážní jedinci si skenování mohli vyzkoušet sami na sobě a svůj obličej si následně poslat na mobilní telefon. 

Cílem dne otevřených dveří bylo přiblížit veřejnosti úspěšné vědecké projekty, které vznikají pod záštitou Masarykovy univerzity. Návštěvníci si navíc vyzkoušeli vybraných osm projektů zábavnou formou. 

Klíčová slova: věda, vynález, objev, Masarykova, univerzita

Fotogalerie

Hodnocení příspěvku

1 | 2 | 3 | 4 | 5 (1 - nejhorší, 5 - nejlepší)

Vkladání nových komentářů skončilo.